Na Bugu znów alarm! (foto)

Wydarzenia

Na Bugu znów alarm! (foto)

29.01.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Elżbieta Szczuka
Rzece Bug od kilkunastu dni z niepokojem przyglądają się służby i mieszkańcy. W tygodniu poziom wody opadł na tyle, że odwołano alarm przeciwpowodziowy. Sytuacja diametralnie zmieniła się w nocy z niedzieli na poniedziałek. 29 stycznia rano wodowskaz w Wyszkowie pokazywał ponad 490 cm.
Przypomnijmy, że na terenach gmin Brańszczyk, Wyszków, Somianka i Zabrodzie 22 stycznia wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Woda stopniowo opadała. Bug stanął na wysokości Rybienka Starego i Kamieńczyka, ale woda płynęła bokami. Rzeka o kilka centymetrów podniosła się natomiast w Młynarzach (gmina Zabrodzie). Na długości ok. 15 metrów woda przelała drogę powiatową. W nocy zamieniła się w lód, który został rozbity i ściągnięty z drogi, by nie tworzyły się koleiny. Gospodarstwa domowe w Młynarzach nie są zagrożone, woda dostała się natomiast na tereny letniskowe.
W chwili obecnej nadal nieprzejezdna jest droga z Drogoszewa do Deskurowa. Woda przelewa się w przez drogę powiatową w Młynarzach, ale przejazd jest możliwy.
Gdy w czwartek 25 stycznia wodowskaz pokazywał 438 cm, alarm odwołano. Służby pozostały w pogotowiu, obserwując nie tylko wodowskaz, ale i prognozy pogody. Utrzymujące się od kilku dni dodatnie temperatury zrobiły swoje. Sytuacja diametralnie zmieniła się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Rano 29 stycznia wodowskaz w Wyszkowie pokazywał ponad 490 cm, po południu – 486 cm. Przywrócono więc stan alarmowy. Rzeka stanęła na wysokości Kamieńczyka, ul. Pałacowej i mostu kolejowego w Wyszkowie. Służby mają nadzieję, że w ciągu jednego – dwóch dni sytuacja powinna wrócić do normy. Największy niepokój budzi zamarznięte ujście Bugu do zalewu.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość