Muzyczna uczta w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

Wydarzenia

Muzyczna uczta w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

06.09.2023
autor: Elżbieta Szczuka
Po raz trzeci tym roku miłośnicy muzyki organowej mogli w sanktuarium św. Idziego wysłuchać koncertu w wykonaniu dr. Rafała Sulimy – organisty, dyrygenta chóru, wykładowcy improwizacji, śpiewu i akompaniamentu liturgicznego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. W niedzielę 3 września zabrał ze sobą do Wyszkowa ełcki chór Kontrapunkt.
 
Chór Kontrapunkt istnieje 20 lat, od 2006 r. działa w pod egidą Ełckiego Towarzystwa Muzycznego. Składa się z 40 osób (nie wszyscy mogli przyjechać do naszego miasta) i jest stowarzyszeniem ludzi kochających muzykę chóralną. Wykonują przede wszystkim muzykę sakralną, ale w ich repertuarze znajduje się również muzyka ludowa, klasyczna, miniatury romantyczne i muzyka rozrywkowa.
Organista i chór zapewnili oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 12, a po niej zgromadzeni w kościele usłyszeli piękny koncert, który rozpoczął duchowe przygotowywanie się wyszkowian do 10. rocznicy ustanowienia w naszym mieście sanktuarium św. Idziego – będzie obchodzona 1 września 2014 r. 
Pierwsza część koncertu odbyła się przed ołtarzem. Chór pod dyrekcją Rafała Sulimy wykonał a cappella m.in. „Alleluja” (Douglas Brenchley), „Modlitwę do Bogarodzicy” (do słów Juliusza Słowackiego), „Moją piosnkę” (do słów Cypriana Norwida).
Druga część koncertu odbyła się przy organach. - Nasze sanktuarium od ponad pół roku cieszy się nowym instrumentem piszczałkowym. Możliwości brzmieniowe naszych organów można porównać do orkiestry – przypomniał prowadzący koncert ks. Karol Skrodzki. 
Najpierw wykonawcy zaprezentowali fragmenty Mszy Ełckiej, skomponowanej na 25-lecie istnienia chóru Kontrapunkt, a następnie fragmenty „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta (Dies irea, Confutatis i Lacrimosa), „Modlitwę do Najmilszej Matki” Piotra Grinholca, „Va, pensiero” Giuseppe Verdiego z opery Nabucco. Na bis wzruszona publiczność usłyszała słynne „Hallelujah” z Oratorium Mesjasz Georga Fridricha Handela.
Biblioteka - Ślady obecności
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość