Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach ma dyrektora

Wydarzenia

Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach ma dyrektora

11.08.2022
autor: Starostwo Powiatowe
9 sierpnia Zarząd Powiatu Wyszkowskiego powołał Jacentego Grzegorza Matysiaka na stanowisko dyrektora Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.
 
Pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Norwidowi, artyście nierozerwalnie związanemu z gminą Zabrodzie i powiatem wyszkowskim, samorządy wspólnie z Fundacją Museion Norwid powołały 24 sierpnia ubiegłego roku, w 200. rocznicę urodzin wybitnego twórcy. Od lutego 2022 r. współprowadzącym instytucję jest także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Działając w uzgodnieniu z pozostałymi współorganizatorami, Zarząd Powiatu Wyszkowskiego powołał Jacentego Grzegorza Matysiaka na stanowisko dyrektora na pięcioletnią kadencję, podczas której będzie czekało go wiele wyzwań i zadań. Pierwsze, a zarazem najważniejsze – remont i rewitalizacja zabytkowego pałacu, oficyn i parku, a także kolejne - stworzenie projektu i koncepcji wystawy stałej oraz funkcjonowania całej instytucji. Przed powołaniem Jacenty Matysiak zaprezentował program działania muzeum na lata 2022-2027, w którym przedstawił założenia m.in. oferty naukowej, kulturalnej i planowane wystawy czasowe.
Jacenty Grzegorz Matysiak w latach 2014-2021 był prezesem Fundacji Museion Norwid, która aktywnie zabiegała o utworzenie muzeum poświęconego Norwidowi. W przeszłości był zawodowo związany z branżą finansową i księgową. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec, pasjonat życia i twórczości Cypriana Norwida. Od października 2021 roku był pełniącym obowiązki dyrektora muzeum. Dziś o utworzeniu instytucji mówi „moje marzenie się spełniło”. 
W posiedzeniu, oprócz członków zarządu - starosty Jerzego Żukowskiego, wicestarosty Leszka Marszała, Teresy Czajkowskiej, Bogusława Frąckiewicza i Pawła Delugi, wzięli także udział wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, prezes Fundacji Museion Norwid Justyna Kurek-Matysiak i skarbnik powiatu Anna Anuszewska.
Gratulujemy!
SPECTRUM 2022
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość