Muszyna - kameralne miejsce na wypoczynek w górach

Wydarzenia

Muszyna - kameralne miejsce na wypoczynek w górach

28.03.2023
autor: Materiał zewnętrzny
Muszyna, leżąca na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego, jest kameralną miejscowością wypoczynkową i uzdrowiskową. Leży w dolinie Popradu, niedaleko granicy polsko-słowackiej i ze wszystkich stron otaczają ją zalesione górskie zbocza. To doskonałe miejsce na wypoczynek o każdej porze roku, zarówno dla osób ceniących spokój i wypoczynek na łonie natury, tych, którzy lubią poznawanie nowych miejsc, jak i amatorów aktywnego spędzania czasu.

Aktywna Muszyna - co robić w Muszynie przez cały rok

Ze względu na swoje górskie położenie ,Muszyna idealnie nadaje się na bazę wypadową dla osób aktywnych. Okolica pocięta jest gęstą siecią szlaków pieszych, którymi można dojść m.in. na Jaworzynę Krynicką, w Góry Leluchowskie, czy do słynącej z pięknego widoku na Tatry Bacówki nad Wierchomlą. Co ważne, szlaki mają zróżnicowaną trudność i odnajdą się na nich zarówno rodziny z dziećmi, jak i bardziej doświadczeni turyści.
Ale w miejscowości jaką jest Muszyna atrakcje aktywne nie ograniczają się tylko do możliwości urządzania wycieczek pieszych. Okolica świetnie nadaje się też do jazdy na rowerze, a trasy rowerowe prowadzą zarówno wygodnymi dolinami, gdzie poradzą sobie nawet dzieci, jak i przez góry. Przepływający przez Muszynę Poprad jest rzeką, na której organizowane są spływy kajakowe. Latem w miejscowości działa kompleks basenów na wolnym powietrzu, a przez cały rok można korzystać z Aquaparku w kompleksie Klimek. Zima to z kolei wymarzony czas dla narciarzy, zarówno tych, którzy preferują szusowanie na stokach, jak i uprawiających narciarstwo biegowe czy skiturowe.

Muszyna - co warto zobaczyć 

Wybierając się do Muszyny, warto też poznać to niezwykłe miasteczko. Jego długa, sięgająca średniowiecza historia związana jest z istnieniem klucza dóbr biskupów krakowskich. Do dziś na wzgórzu nad centrum miasta wznoszą się odrestaurowane ruiny zamku, które można zwiedzać. Roztacza się z nich piękny widok na całą okolicę.
Muszyna to także długie tradycje uzdrowiskowe, uroczy rynek oraz obronny kościół. Nad Popradem, w dzielnicy uzdrowiskowej, można odwiedzić Ogrody Sensoryczne, które świetnie nadają się na spacer. Ich tematyka związana jest z różnymi zmysłami, a doskonale czują się w nich dzieci, które mogą poznawać rośliny za pomocą np. dotyku. Pod kątem dzieci przygotowano też Ogród Baśni i Legend, pozwalający przenieść się do świata fantazji i poznać podania dotyczące okolicy. Na terenie ogrodów znajduje się też wieża widokowa.
Przebywając w Muszynie trzeba też koniecznie odwiedzić okoliczne miejscowości, w których zachowały się drewniane cerkwie. To pamiątki po dawnych mieszkańcach tych ziem, Łemkach. Jedna z nich, w Powroźniku, wpisana jest nawet na listę UNESCO. Zwiedzając okolicę, można też dotrzeć do niezwykłego przyrodniczego zjawiska - mofety w Jastrzębiku. To miejsce, gdzie w potoku wydobywa się gaz, tworząc na wodzie bąble. Jego obserwacja będzie na pewno sporym zaskoczeniem np. dla najmłodszych.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie
ul. gen. Wł. Sikorskiego 23/31,
07-200 Wyszków

ogłasza

Konkurs na stanowisko
PREZESA
ZARZĄDU SPÓŁDZIELNI

Szczegóły konkursu, wymagania wobec kandydatów oraz tryb i termin składania ofert, a także Regulamin prowadzenia konkursu dostępne są na stronie internetowej Spółdzielni (www.smspojnik.pl)

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie

Zitcom