Monodram „Dzikie ballady Adama M.” w wykonaniu aktorki Joanny Szczepkowskiej (FOTO)

Wydarzenia

Monodram „Dzikie ballady Adama M.” w wykonaniu aktorki Joanny Szczepkowskiej (FOTO)

21.11.2023
autor: Elżbieta Szczuka
Wielbiciele będących na pograniczu pogaństwa i chrześcijaństwa romantycznych ballad Adama Mickiewicza oraz aktorki Joanny Szczepkowskiej mieli okazję 16 listopada uczestniczyć w klimatycznym spektaklu „Dzikie ballady Adama M.”.
 
Przybyłych do biblioteki miejskiej w Wyszkowie na monodram „Dzikie ballady Adama M.” w wykonaniu aktorki Joanny Szczepkowskiej przywitał Piotr Adler, szef Akademii Umiejętności Pan Hilary, która - wraz z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną - była organizatorem czwartkowego spotkania.
- Spektakl jest bardzo klimatyczny, bardzo ciepły i bardzo ważnym w nim jest napięcie między państwem i aktorką, która za chwilę wystąpi na scenie – zapowiedział.
Joanna Szczepkowska - aktorka, pisarka, poetka i felietonistka - od lat zafascynowana twórczością Adama Mickiewicza, z narzuconą na ramiona białą chustą, rozpoczęła występ balladą „Romantyczność”:
Słuchaj dzieweczko!
- Ona nie słucha. -
To dzień biały! to miasteczko!
Przy tobie nie ma żywego ducha,
Co tam wkoło siebie chwytasz?
Kogo wołasz, z kim się witasz?
- Ona nie słucha. -
Na scenie obok aktorki, która świetnie nawiązała kontakt z widzami, stał kosz z kolorowymi chustami: czarną, niebieską, czerwoną, królewską. Artystka pytała publiczność, w jakim kolorze chustę ma wybrać i to decydowało, jaką balladę będzie recytować. Pierwszy wybór widzów to chusta królewska – w niej Joanna Szczepkowska przedstawiła królewską balladę „Rękawiczka”. Czerwonej chuście towarzyszyła wesoła ballada „Pan Twardowski”, czarnej - „Lilije” (Zbrodnia to niesłychana, pani zabiła pana), niebieskiej – „Świtezianka” (Jakiż to chłopiec piękny i młody? Jaka to obok dziewica?) i „Świteź” (Ktokolwiek będziesz w Nowogródzkiej stronie).
Artystka zauroczyła wyszkowską publiczność. Zainteresowani będą mogli ponownie spotkać się z nią już 8 grudnia, tym razem w WOK „Hutnik”. AU „Pan Hilary” zaprasza na poruszający, zabawny i pełen refleksji spektakl „Sokrates” (autorstwa J. Szczepkowskiej), w którym wystąpią Joanna Szczepkowska i Jan Jurkowski. O godz. 9 i 12 odbędą się spektakle dla szkół średnich, o godz. 19 - otwarty spektakl wieczorny. Rezerwacja biletów: tel. 531 931 200 oraz akademiapanhilary@gmail.com
 
Ballady i romanse Adama Mickiewicza, wydane w 1822 roku w Wilnie, wyznaczają początek polskiego romantyzmu. W zbiorze znajduje się 14 utworów: „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Powrót taty”, „Kurhanek Maryli”, „Do przyjaciół”, „To lubię”, „Rękawiczka”, „Pani Twardowska”, „Tukaj albo próby przyjaźni”, „Lilije” i „Dudarz”. 
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość