Moda na egzotykę. Co wyszkowianie trzymają w domach?

Wydarzenia

Moda na egzotykę. Co wyszkowianie trzymają w domach?

12.01.2021
autor:
Ciekawe okazy zwierząt egzotycznych zamieszkały w naszym powiecie w minionym roku: kilka pytonów, żółwi, boa dusicieli, a nawet puchacz bengalski nazywany bezszelestnym łowcą…
 
Rejestr zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie umów międzynarodowych prowadzony jest w wydziale środowiska Starostwa Powiatowego. Należy do niego zgłaszać płazy, gady, ptaki i ssaki należące do licznych gatunków wymienionych w rozporządzeniu Rady Europejskiej. Regulacje mają na celu ochronę gatunków przed nieograniczonym handlem.
W 2020 r. w powiecie wyszkowskim zarejestrowano 19 dzikich zwierząt.
Jednym z najciekawszych gatunków jest puchacz bengalski.


Puchacze to największe żyjące na świecie sowy. Ojczyzną puchacza bengalskiego jest południowa Azja, ale ptaki te od wielu lat są hodowane w Europie. W Indiach puchacz bengalski nazywany bezszelestnym łowcą. Najczęściej można go spotkać w skalistych, otwartych okolicach, w przeciwieństwie do polskiego kuzyna unika lasów. Co ciekawe, mieszkańcy Indii wieżą, że pojawienie się tego ptaka zwiastuje chorobę. Z puchaczami bengalskimi związane są też liczne rytuały, z których dwa wiążą się, niestety, z uśmierceniem tego wspaniałego cichego łowcy. Po kilkudniowym głodzeniu rzekomo przemawia ludzkim głosem przepowiadając przyszłość…
Puchacz żywi się głównie gryzoniami, ptakami i ssakami średniej wielkości.
W naszym powiecie zamieszkało 13 pytonów, w tym 11 pytonów królewskich.


To jeden z najpopularniejszych, ale i najmniejszych pytonów na świecie. Popularny głównie ze względu na ciekawe ubarwienie, stosunkowo niewielkie rozmiary, względną łatwość hodowli. Ciało ogólnie ubarwione jest na ciemnobrązowo lub czarno, ozdobione jest złotobrązowymi plamami biegnącymi wzdłuż boków. Co ciekawe, często gdy czuje się zagrożony lub jest w niebezpieczeństwie, zwija się w kłębek chowając głowę w splotach własnego ciała. Dzięki takiemu zachowaniu znany jest także jako „pyton kulka”. Przeważnie osiąga ok. 1,5m długości, do której dorasta w wieku 10-15 lat. Długość życia - przy zachowaniu odpowiednich warunków w niewoli dożywa 20-25 lat.
Mamy na terenie powiatu także pytona dywanowego i pytona tygrysiego ciemnoskórego. Pytony dywanowe osiągają spore rozmiary, dlatego polecane są raczej zaawansowanym terrarystom. Według niektórych jest to jeden z najpiękniej ubarwionych węży.
Pyton tygrysi ciemnoskóry żyje na Birmie, południu Chin, w Laosie, Malezji i Indonezji. Posiada silne, masywne ciało. Podstawowy deseń jego ubarwienia to jasno lub ciemnobrązowe, nieregularne duże plamy oddzielone od siebie cienkimi, jasnożółtymi pręgami.
Na nasz teren wprowadziły się też dwa boa dusiciele, najbardziej popularne węże wśród dusicieli.
 

Nazwa brzmi groźnie, ale to jeden z najczęściej hodowanych węży w domowych terrariach. Boa dusiciel jest w miarę „towarzyskim” zwierzęciem pod warunkiem, że czuje się bezpiecznie i komfortowo. A trzeba pamiętać, że węże te rosną do 3-4 metrów, żyją nawet 25 - 30 lat.
Mamy też dwa egzotyczne żółwie: lamparciego i greckiego.
 

Żółw lamparci jest jednym z ładniejszych lądowców, głównie za sprawą mocno wysklepionego pancerza w kolorystyce mocno przypominającej umaszczenie lamparta (stąd właśnie wzięła się jego nazwa). Kolorystka pancerza w naturalnych warunkach, a są nimi rozległe sawanny Afryki, czyni go praktycznie niewidocznym.
Żółw grecki często spotykany jest w domowych hodowlach. Jest aktywny za dnia, ciepłolubny, unika wody. Przy niższej temperaturze zapada w letarg, podczas upału chowa się w kryjówkach. Porusza się dość sprawnie i szybko.
Listę egzotycznych gości, którzy w ubiegłym roku zawitali na nasz teren zamyka amazonka żółtogardła - przepięknie ubarwiona papuga.


Amazonki potrafią rozmawiać, ale zaniedbane i źle wychowywane mogą sprawiać mnóstwo kłopotów, bo mogą być hałaśliwe. Amazonka mówi tak dokładnie i wyraźnie, że wyprzedza swoimi umiejętnościami wiele innych papug. Najchętniej uczą się samce, które potrafią się śmiać, recytować, wygwizdywać przeróżne melodie, udawać płacz lub śpiewać serenady.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość