Ministerstwo kultury będzie współprowadziło i współfinansowało Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach

Wydarzenia

Ministerstwo kultury będzie współprowadziło i współfinansowało Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach

28.01.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Od 1 lutego czwartym współprowadzącym Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort będzie też głównym finansującym instytucję. 
Przypomnijmy, że muzeum - jedyne na świecie takie miejsce poświęcone Cyprianowi Norwidowi - zostało powołane do życia 25 sierpnia 2021 r. przez radnych powiatu wyszkowskiego, gminy Zabrodzie i fundację Museion Norwid.
Miesiąc później, w uroczystych obchodach 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida w siedzibie muzeum w Dębinkach wziął udział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Wraz ze starostą Jerzym Żukowskim, wicestarostą Leszkiem Marszałem, wójtem Krzysztofem Jezierskim i prezesem fundacji Jacentym Matysiakiem podpisał list intencyjny o wspólnym prowadzeniu muzeum w Dębinkach - Zważywszy na znaczenie dla dziedzictwa narodowego życia i twórczości Cypriana Norwida oraz dążenie do zapewnienia w formie instytucjonalnej warunków dla zachowania spuścizny polskiego poety (...).
Wicepremier był pod ogromnym wrażeniem miejsca i całego przedsięwzięcia. Zapewnił, że niebawem budynek zmieni oblicze: - Dla ministerstwa to coś naturalnego i łatwego, jeżeli jest środowisko, które „podaje Norwida gotowego” do tego, żeby zbudować instytucję muzealną. Jeżeli jest społeczność lokalna, która od lat o to zabiega, to my tylko podpisujemy, zapewniamy oczywiście środki budżetowe. Teraz to już pójdzie szybko. Jest list intencyjny, natychmiast uczestnicy ruszą do rozmów dotyczących umowy, czyli krótko mówiąc tego, jak wielki procent – 99 czy tylko 95% weźmie na siebie resort. To jest już pewne. Muzeum Norwida będzie się rozwijało, ten budynek za rok, dwa, trzy będzie zupełnie inaczej wyglądał - zadeklarował Piotr Gliński.
14 października minister oficjalnie poinformował starostę o zamiarze włączenia się we współprowadzenie muzeum. - Od tego czasu trwały bardzo intensywne prace nad uzgodnieniem warunków współprowadzenia muzeum, samej treści umowy i nowego statutu, wysokości dotacji podmiotowej przekazywanej przez ministra, czy też ustalenia szczegółowych kwestii organizacyjnych - na ostatniej sesji rady powiatu relacjonowała naczelnik wydziału promocji Ewa Michalik. 
Minister rozpocznie współprowadzenie muzeum od 1 lutego 2022 r., a umowa zostanie zawarta na okres aż 20 lat. Na bieżącą działalność muzeum ministerstwo będzie przekazywało rocznie 1 mln 300 tys. zł począwszy od 2023 r. W tym roku będzie to kwota 1 mln 192 tys. zł. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami pozostali partnerzy przekażą rocznie po 30 tys. zł.
- Dzięki współprowadzeniu muzeum przez ministra, oczywiście poza dotacją na bieżącą działalność, muzeum zyska także możliwość pozyskania dodatkowych potężnych środków finansowych na działania inwestycyjne i rewitalizację siedziby muzeum, czyli zespołu parkowo-pałacowego w Dębinkach - dodała Ewa Michalik.
Uchwałę o współprowadzeniu muzeum przez ministra kultury rada powiatu podjęła jednogłośnie. Taka sama decyzja zapadła również na nadzwyczajnym posiedzeniu rady gminy Zabrodzie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość