Miliony na zieleń w mieście (foto)

Wydarzenia

Miliony na zieleń w mieście (foto)

09.09.2017
autor: Elżbieta Borzymek, Sylwia Bardyszewska
Ponad 5,6 mln złotych Gmina Wyszków pozyskała na tworzenie zieleni miejskiej wzdłuż kilku ulic w mieście, zagospodarowanie parku miejskiego i nabrzeża rzeki Bug.
Projekt zakłada zagospodarowanie nadbrzeża Bugu, kolejne inwestycje w parku miejskim (nowy plac zabaw, boisko), zagospodarowanie skweru przy ul. Szpitalnej, nabrzeża rzeki Bug od ul. Komisji Edukacji Narodowej, terenów przy ul: 3 Maja, KEN, Chopina, al. Piłsudskiego od ul. Serockiej do Pułtuskiej. Powierzchnia terenu objętego projektem wynosi w sumie 18,500 ha, z czego 4,730 ha to nowo utworzone tereny: nabrzeże rzeki Bug - 3,8630 ha, skwer przy ul. Szpitalnej – 0,8970 ha.
 
Założenia projektu:
  • parki miejski: nowe nasadzenia oraz wycinka licznych samosiewów, wykonanie budowa placu zabaw i boiska, stabilizacja skarpy
  • nabrzeże rzeki Bug, od zjazdu przy ul. KEN do ul. Pałacowej: uporządkowanie terenu, nowe nasadzenia, wykonanie łąki kwietnej, udrożnienie istniejącej ścieżki, montaż elementów małej architektury
  • skwer przy ul. Szpitalnej, między chodnikiem a zabudową mieszkaniową: nowe nasadzenia, wykonanie trzech placów o nawierzchni syntetycznej, wyposażonych w urządzenia gimnastyczne „ścieżka zdrowia” oraz małą architekturę, dwóch placów o nawierzchni syntetycznej wyposażonych w urządzenia siłowni plenerowej oraz małą architekturę
  • ul. 3 Maja, na odcinku od ul. Kościuszki do Pałacowej: nowe nasadzenia, zieleń przy urzędzie miejskim
  • ul. Komisji Edukacji Narodowej: nowe nasadzenia, stworzenie zieleni przyulicznej
  • al. Marszałka J. Piłsudskiego, od ul. Serockiej do Pułtuskiej: nowe nasadzenia, stworzenie zieleni przyulicznej
  • ul. F. Chopina: nowe nasadzenia, zieleń przyuliczna, donice z roślinami oraz elementy małej architektury.
Ważnym elementem projektu jest „przywrócenie Parkowi Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie charakteru parku krajobrazowego w stylu romantycznym z początków XIX wieku.” Zakłada: 
  • zabiegi konserwatorskie i adaptacyjne alejek, żywopłotów i szpalerów, trawników, roślin umacniających skarpę nad Bugiem
  • zastosowanie układów przestrzennych charakterystycznych dla XIX-wiecznych parków opisywanych przez Izabelę Czartoryską w „Myślach różnych o sposobie zakładania ogrodów”: m.in. grupa, klomb, soliter, kwietnik, łąka kwietna
  • ukształtowanie widoków wewnątrz parku oraz otwarcie perspektyw łączących park z krajobrazem rzeki Bug
  • stworzenie kilku stref poprzez układy roślinności o odmiennym charakterze
  • zmiany nawierzchni oraz elementów małej architektury.
- Park byłby zrobiony kompleksowo według posiadanego przez gminę projektu – podsumowuje burmistrz Grzegorz Nowosielski. To zresztą kolejne dofinansowanie w tym roku na modernizację parku. W lipcu gmina otrzymała 500 tys. zł na przebudowę głównej alei w parku, podświetlenie pomników przyrody, ławeczkę z odlewem postaci Jerzego Różyckiego i renowację obelisku Wazów.
Gmina uporządkuje też nabrzeże Bugu. Przewidziana jest adaptacja ścieżki krajoznawczo-przyrodniczej, wyposażenie jej w ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne i grę edukacyjną, zagospodarowanie zieleni (drzewa, krzewy i łąki kwietne, pielęgnacja istniejących). - Umocnienie skarpy narzucił konserwator przyrody i musimy to zrobić – podkreśla Grzegorz Nowosielski. - To nie będzie tania rzecz, ale zrobimy to w ramach dofinansowania ze środków unijnych. 
Prace rozpoczną się w przyszłym roku, a realizacja projektu przewidziana jest do 2022 r. Wartość zadania to ponad 6,6 mln zł. 
- Walczymy o inne środki unijne i chodzi o to, żeby w pewnym momencie nie dostać zadyszki finansowej – przyznaje burmistrz.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!
zobacz więcej
Jak rozwijać umiejętności miękkie?

Jak rozwijać umiejętności miękkie?

Rozwijanie umiejętności miękkich to proces, który wymaga świadomości, praktyki i cierpliwości. W przeciwieństwie do kompetencji twardych, nie nauczysz się ich z podręcznika – trzeba je ćwiczyć w codziennych sytuacjach. Dlaczego są tak ważne? Jak skutecznie nad nimi pracować?
zobacz więcej
Zasilacze UPS – jak działają i dlaczego są niezbędne?

Zasilacze UPS – jak działają i dlaczego są niezbędne?

zobacz więcej
Drogi Krzyżowe ulicami parafii (FOTO)

Drogi Krzyżowe ulicami parafii (FOTO)

W piątek, 11 kwietnia, po południu i wieczorami ulicami parafii przeszły Drogi Krzyżowe. To uroczyste zakończenie nabożeństw wielkopostnych.
zobacz więcej