Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/16699.jpg

Wydarzenia

Marek Kędzierski Liderem Spółdzielczości Polskiej (FOTO)

15.07.2025
autor: Krajowa Rada Spółdzielcza, opr. SB
Marek Kędzierski, prezes zarządu PSS „Społem” w Wyszkowie, otrzymał wyróżnienie Lider Spółdzielczości Polskiej 2025 z okazji Międzynarodowego Roku Spółdzielczości oraz 100-lecia obchodów Dnia Spółdzielczości w Polsce. Uroczystość odbyła się w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
 
W konferencji zorganizowanej przez Krajową Radę Spółdzielczą (KRS) oraz Parlamentarny Zespół ds. Spółdzielczości wzięli udział m.in. marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, parlamentarzyści, doradcy prezydenta, przedstawiciele rządu, a przede wszystkim spółdzielcy z całego kraju oraz przedstawiciele organizacji współpracujących z ruchem spółdzielczym.
Otwierając uroczystość, senator Waldemar Witkowski, zaznaczył, że spółdzielczość stanowi nie tylko istotną część historii Polski, ale także kluczowy element przyszłego rozwoju gospodarczego kraju. Liczby są ważne, ale ważniejsze jest to, co jednoczy spółdzielczość - wspólna działalność, wspólna praca dla dobra własnego, ale też dla innych.
Marszałek Kidawa-Błońska wskazała na wartości solidarności, demokracji oraz równości, które są fundamentami ruchu spółdzielczego. - Jeżeli będziemy współdziałali, będziemy lepszym społeczeństwem – dodała.
W części konferencyjnej referat wygłosił dr Wincenty Kulpa, profesor Politechniki Rzeszowskiej. Przedstawił spółdzielczość jako ruch społeczno-gospodarczy o głębokich korzeniach historycznych w Polsce, sięgających inicjatywy ks. Stanisława Staszica. Podkreślił, że odegrała ona istotną rolę w zachowaniu tożsamości narodowej w okresie zaborów, a po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Choć po 1945 roku została podporządkowana ówczesnej polityce państwowej i utraciła samorządność, dziś zarówno w Polsce, jak i w Europie, ruch spółdzielczy przeżywa odrodzenie. Polska znajduje się obecnie na piątym miejscu w Europie pod względem liczby działających spółdzielni, ich członków i zatrudnionych pracowników.
Prezes KRS Mieczysław Grodzki przekonywał, że spółdzielczość oferuje szanse na pełniejsze zaspokojenie ludzkich potrzeb, takich jak utrzymanie konkurencyjnej pozycji dla rolników, przyjazna dla środowiska energia, sprawiedliwe miejsca pracy, dostęp do dobrych produktów i tańsze mieszkania. Polskie spółdzielnie, liczące około 9 tysięcy podmiotów i zrzeszające 8 milionów członków, mają ogromny wpływ na miliony Polaków i kluczowe sektory gospodarki, np. zagospodarowując 75% krajowego rynku mleka. Zwrócił jednak uwagę, że mimo to, polska spółdzielczość zmaga się z problemami, takimi jak brak sprawiedliwych regulacji prawnych ze strony Ministerstwa Finansów, w tym podwójne opodatkowanie i niezgodny z logiką system podatkowy dla spółdzielni mieszkaniowych. Inne wyzwania obejmują proporcjonalność regulacji nadzorczych i rosnącą ilość obowiązków sprawozdawczych dla spółdzielczych instytucji finansowych, a także brak uchwalenia od dawna oczekiwanych regulacji dotyczących spółdzielni uczniowskich. Prezes zarządu KRS wskazał również na uprzywilejowaną pozycję zagranicznych sieci handlowych i potrzebę konsolidacji handlu spółdzielczego, a także na konieczność lepszego wsparcia dla spółdzielni inwalidów i niewidomych. Zaznaczył też jednak sukcesy, takie jak wpisanie spółdzielni produkcji rolnej, pracy, inwalidów i niewidomych do ustawy o ekonomii społecznej, co wiąże się z licznymi zachętami i ułatwieniami. Ponadto, owocnie rozwija się współpraca z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prowadząca do zmniejszenia biurokracji i ułatwień dla rolników, a także uchwalono ustawę o spółdzielniach energetycznych, dowodzącą, że współpraca w projektowaniu korzystnych warunków dla spółdzielczości jest możliwa.
Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta Andrzeja Dudę osobom zasłużonym dla rozwoju i promocji idei spółdzielczej. Wyróżnienia te stanowią najwyższy wyraz uznania dla wieloletniego zaangażowania, profesjonalizmu i działalności społecznej laureatów, a ich uhonorowanie w Senacie RP podkreśliło rangę wydarzenia oraz znaczenie spółdzielczości w życiu publicznym. Odznaczenia wręczył doradca prezydenta Zdzisław Sokal.
Wśród wyróżnionych znalazł się Marek Kędzierski, prezes Zarządu „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Wyszkowie uhonorowany tytułem Lider Spółdzielczości Polskiej 2025. 
Warto przypomnieć, że początki spółdzielczości spożywców w Wyszkowie sięgają 1959 r. Obecnie PSS „Społem” w Wyszkowie prowadzi dziewięć sklepów spożywczych i dwa sklepy przemysłowe, posiada także własną piekarnię oraz restaurację „Wyszkowianka”.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom