Maciej Górniak w bibliotece: o fizyce, astronomii i rozwiązywaniu zagadek (FOTO)

Wydarzenia

Maciej Górniak w bibliotece: o fizyce, astronomii i rozwiązywaniu zagadek (FOTO)

07.11.2022
autor: Elżbieta Szczuka, fot. ES, Łukasz Obrębski
Na ciekawe spotkanie z Maciejem Górniakiem, autorem futurystycznej książki „DNA spirale zagłady”, zaprosiła 3 listopada Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie. Uczestnicy przypomnieli sobie podstawowe wiadomości z fizyki i astronomii, rozwiązywali zagadki i dowiedzieli się, jak powstała omawiana pozycja.
 
Przy miejskiej bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, spotkania odbywają się w pierwsze czwartki miesiąca o godz. 18. - Dziś trochę nietypowo – zapowiedziała Anna Orlińska. - Jest z nami pan Maciej Górniak, autor futurystycznej powieści, trylogii „DNA”.
Maciej Górniak spotkanie podzielił na dwie części. W pierwszej krótko omówił wybrane zagadnienia z dziedziny fizyki i astronomii. W drugiej autor promował swoją książkę „DNA spirale zagłady”; ukazały się już dwa tomy, trzeci wkrótce.
Opowiedział trochę o sobie: - Mój obecny sposób zarabiania na życie to wożenie ludzi, dokąd chcą. Ale nie cały czas się jeździ, czasami trzeba postać i to dość długo. Staram się nudę wypełnić czytaniem, ale czytania też czasami można już mieć dość.
Do pisania zmobilizowali go ludzie, z którymi przez teleskop obserwował niebo („Niebo widziane przez teleskop jest nieprawdopodobnie! To co innego, niż patrzenie okiem nieuzbrojonym.”) i opowiadał o tym, co widać i czego nie widać. Kilkoro z nich zasugerowało, że dobrze by było, żeby coś o tym napisał. Początkowo myślał o napisaniu rozrywkowej historii, ale w miarę pisania trochę się zmieniło. - Jako że jestem miłośnikiem astronomii, fizyki, uwielbiam biologię, lubię zaglądać do historii, to zacząłem spisywać pewne rzeczy. Dodam, że męczą mnie filmy, w których prawa fizyki są pomijane tak, że aż zęby bolą. W moim pisaniu zależało mi, żeby choć w części prawa fizyki były zachowane, żeby utwór miał charakter edukacyjny, a także żeby podzielić się z czytelnikami obserwacjami z życia - wyjaśniał.
Maciej Górniak rozmawiał z kilkoma wydawcami i stwierdził, że nie stać go na wydanie książki. Pomogli koledzy z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, którego jest członkiem. Przeczytali maszynopis książki, bardzo im się spodobał i zrobili zrzutkę na jej wydanie. 
„DNA” to nietypowa opowieść fantasy. Nie ma w niej superbohaterów, zielonych ludzików, a zajmuje się takimi zjawiskami jak przeczucie, intuicja, sny (które czasami są zapowiedzią rzeczywistych wydarzeń). W fabułę wpisane są fakty i wydarzenia historyczne. Powieść zawiera szereg różnych tajemnic, zaskakujące zwroty akcji, dzieje się w przeszłości i w przyszłości, są analogie do czasów obecnych. W ostatniej, jeszcze nieskończonej części, pisze m.in. o niebezpieczeństwie, z którym możemy się spotkać, jeśli zabiorą nam gotówkę. 
Po spotkaniu można było kupić książkę i zdobyć autograf pisarza. Książka jest też dostępna w bibliotece miejskiej.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Dlaczego wysokie miejsce w Google nie zawsze oznacza sukces?

Dlaczego wysokie miejsce w Google nie zawsze oznacza sukces?

Wiele osób utożsamia skuteczne SEO wyłącznie z obecnością w TOP3 wyników wyszukiwania. Tymczasem w świecie rosnącej konkurencji i coraz bardziej wyedukowanych użytkowników kluczowe staje się coś więcej niż sam ranking. W praktyce zdarza się, że witryna na pierwszej pozycji ma mniejszy ruch i niższy współczynnik konwersji niż ta, która plasuje się oczko niżej. Zastanówmy się więc, co dzieje się „pod powierzchnią” wyszukiwarek i jakie czynniki wpływają na realne wyniki biznesowe.
zobacz więcej
Profesjonalne witraże. Jak powstają?

Profesjonalne witraże. Jak powstają?

Kompleksowe tworzenie witraży przed specjalistów obejmuje niezawodne działania - od projektu, po finalny montaż. W ofercie Witraże Nysa znajdują się zarówno witraże z motywami kościelnymi, jak i witraże świeckie. Poza tym do dyspozycji mamy profesjonalną renowację witraży. Jak powstają wyjątkowe witraże? Co warto o nich wiedzieć?
zobacz więcej
Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!
zobacz więcej
Wieczory bez alkoholu - trendy i alternatywy relaksu

Wieczory bez alkoholu - trendy i alternatywy relaksu

zobacz więcej