Literacko-muzyczne przedpołudnie (FOTO)

Wydarzenia

Literacko-muzyczne przedpołudnie (FOTO)

12.07.2021
autor: Elżbieta Borzymek
Bardzo ciekawe spotkanie  odbyło się w sobotę 10 lipca w Miejskiej Bibliotece. Młodzi czytelnicy poznali Hannę Milewską, autorkę książek dla dzieci oraz największe przeboje muzyki poważnej w wykonaniu skrzypaczki Aleksandry Puczyńskiej i pianisty Tomasza Śnieżaka.
 
Hanna Milewska jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Mówiąc o swoich książkach, jednocześnie zwracała uwagę na wiele kwestii związanych z językiem polskim i poezją. 
– Czy język polski jest łatwy do wymawiania? – zapytała młodych słuchaczy. – Jeśli ktoś ma trudności w prawidłowym mówieniu, kto mu pomaga?
- Logopeda – usłyszała niemal chóralną odpowiedź.
Właśnie logopedę autorka uczyniła bohaterem jednego z wierszy, ale zatytułowała go... „Rogopeda”. Dlaczego? Można się domyślić, że to efekt pilnej pracy z logopedą. 
Ten i dziesięć innych wierszy tworzy tomik „Mniej więcej grzeczne rymy”, a ich tematem jest przedszkole. Przy okazji autorka rozmawiała z dziećmi o rymach,rytmie (mowa o nim w wierszu „Rytmika”), a także poincie.
- Znacie wiersze bez rymów? – zapytała.
- Nieee!
- Bo współcześni poeci często piszą wiersze bez rymów – wyjaśniła. – Jeśli wiersz jest w miarę regularny, mówimy o wierszu białym. Ale jeśli w ogóle wszystko w nim idzie w swoją stronę, nie ma zwrotek, każdy wiersz jest innej długości, to mówimy: wiersz jest wolny.     
Jeden z takich wierszy „Kot w pełnym mieszkaniu” nawiązuje do utworu „Kot w pustym pokoju” polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Przewrotnie autorka stawia w nim tezę, że w pokoju pełnym ludzi kot też może czuć się samotny, bo: 
„Każdy tylko siebie widzi, coś ogląda, czyta, pisze...”
Aby wejść w rolę kota, trzeba mieć wyobraźnię. – Zachęcam was do tego, żebyście wymyślali i zapisywali to, co wymyślicie – zwróciła się do uczestników spotkania pisarka. – To bardzo fajna zabawa, a potem może być wielką literaturą. I może dostaniecie Nobla!
Ciekawym pomysłem jest wydanie dwóch książek o podobnym tytule, a jednak różnych. Bohaterka książk „Dziewczynka, która szukała bajki o sobie” ma na imię Ela, a bohater „Chłopca, który szukał bajki o sobie” – Gabriel. Treść taka sama, ale różne ilustracje,  bohaterowie i zapewne czytelnicy. 
Książki Hanny Milewskiej są pięknie ilustrowane. – Ilustrator, musi mieć bogatą wyobraźnię – podkreśla autorka – żeby wyobrazić sobie bohaterów opisanych słowami. Wymyśla kolory, cały ten świat. 
Kiedy zaczęła pani pisać? – chcieli m.in. wiedzieć czytelnicy biblioteki, którzy spędzają kilka wakacyjnych dni na zajęciach w bibliotece. 
- Kiedy moi trzej synowie byli w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Czytaliśmy wspólnie wiersze Brzechwy i Tuwima, różne baśnie, m.in. Andersena, braci Grimm, „Przygody Mikołajka”. Myślałam najpierw sobie o tytule, bo tytuł jest bardzo ważny, a potem, co do tego tytułu dopisać, żeby pasowało, żeby powstał wiersz.
Czy czuje pani, że wiersz jest już skończony?
- To jest takie subiektywne poczucie, ale tylko pewnej chwili. Bo potem może minąć jakiś czas i wraca się do wiersza. 
Czy do pisania potrzebna jest wena?
- Tak, to sama chęć napisania wiersza. To jest przyjemność, sprawianie przyjemności własnej wyobraźni.
Potem był czas na rozmowy z pisarką oraz zdobycie autografu w książce jej autorstwa.
 
Słuchali utworów poważnych, pięknych
Po krótkiej przerwie na świeżym powietrzu, wszyscy przenieśli się w inny świat za sprawą skrzypiec i pianina. Znane melodie największych twórców muzyki klasycznej wykonali skrzypaczka Aleksandra Puczyńska i pianista Tomasz Śnieżak. Obydwoje są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a pani Aleksandra kształciła  się muzycznie też w Nowosybirsku. Po krainie muzyki oprowadzała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko: – Jesteście na poważnym koncercie, będziecie słuchali utworów klasycznych, poważnych, pięknych, w doskonałym wykonaniu. Mam nadzieję, że będzie wam się podobało. 
Artyści wykonali: „Eine kleine Nachtmusic” A. Mozarta, „Humoreskę” A. Dworzaka, ragtime „Entertainer” S. Joplina, „Odgłosy wiosny” J. Straussa (syn),  „Lato” A. Vivaldiego i na zakończenie  „Czardasza” V. Montiego.
Gorącymi oklaskami na stojąco młodzi słuchacze potwierdzili, że koncert bardzo im się spodobał. To wcale nie dziwi, bo wielu z nich już gra na jakimś instrumencie, m.in. na gitarze i ukulele.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jak często stosować maski do twarzy?

Jak często stosować maski do twarzy?

Maseczki kosmetyczne zdobywają coraz więcej zwolenników i stają się nieodłącznym elementem rytuałów pielęgnacyjnych wielu osób. Ich popularność wynika nie tylko z bezpośrednich efektów, takich jak poprawa kondycji skóry, ale również z tego, że stanowią one doskonałą okazję do stworzenia domowego spa i poświęcenia czasu na dbałość o urodę. Przy wyborze maseczki, wiele osób zastanawia się nad tym, jak często można ją stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty bez ryzyka nadwyrężenia skóry.
zobacz więcej
Ćwiczenia policji, strażaków i wojska w szpitalu (FOTO)

Ćwiczenia policji, strażaków i wojska w szpitalu (FOTO)

Do szpitala w Wyszkowie wkroczył mężczyzna. Był agresywny, miał broń, groził, że spali budynek. Do akcji wkroczyły służby ratunkowe. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń służb, które mają sprawdzić gotowość, koordynację i współpracę w zakresie prowadzenia akcji ratunkowych, a pracownicy szpitala praktyczną znajomość procedur w sytuacji kryzysowej.
zobacz więcej
Zmarła Ewa Ciunkiewicz (1942-2024)

Zmarła Ewa Ciunkiewicz (1942-2024)

We wtorek 23 kwietnia w warszawskim szpitalu zmarła Ewa Ciunkiewicz, wieloletnia dyrektor miejskiej biblioteki, w latach 1994-1998 zastępczyni burmistrza Wyszkowa. Miała 82 lata.
zobacz więcej
Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Witajcie, drodzy kierowcy! Życie na drodze zawsze pełne jest niespodzianek, a jedną z najbardziej stresujących sytuacji jest usterka pojazdu w trakcie podróży. Nie ma co ukrywać, że nawet najlepiej utrzymany samochód może czasami odmówić posłuszeństwa. Warto więc być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Dlatego też chciałbym podzielić się z Wami kilkoma radami dotyczącymi usterkowych przygód, które mogą przytrafić się w trakcie podróży oraz sposobami radzenia sobie z nimi.
zobacz więcej