Lewandowskiego, „Jaskółki”, a może Małego Księcia?

Wydarzenia

Lewandowskiego, „Jaskółki”, a może Małego Księcia?

19.01.2021
autor:
Osiem propozycji nowego patrona wpłynęło do Szkoły Podstawowej nr 3 w Rybienku Leśnym. Propozycje są bardzo zróżnicowane, od Roberta Lewandowskiego, przez Stanisława Wróbla ps. Jaskółka, po Małego Księcia.
 
Szkoła Podstawowa nr 3 w Rybienku Leśnym powstała w 1957 r., początkowo w prywatnym budynku. W 1963 r. świętowano otwarcie nowego budynku, który powstał na ziemi przekazanej pod budowę szkoły już w 1936 r. przez Magdalenę Skarżyńską. Jednocześnie placówce nadano imię Jana Hempla, jak czytamy na stronie szkoły, „rewolucyjnego działacza i ideologa klasowej spółdzielczości robotniczej”. Patron nie był przypadkowy, ponieważ w budowę zaangażowany był Związek Spółdzielni Spożywców. Oczywiście nie można tu pominąć ogromnego wkładu mieszkańców.
Pytania o zmianę w ostatnich latach wracały, a nasiliły się po wprowadzeniu tzw. ustawy antykomunizacyjnej, na mocy której zmieniono nazwy szeregu ulic w całej Polsce. Ich patronem przestał być m.in. Jan Hempel, jak pisze IPN, żyjący w latach 1877-1937 literat, działacz socjalistyczny, antyklerykał, potem działacz komunistyczny i sowiecki.
 
Do 17 stycznia szkoła czekała na propozycje nowego patrona. Wpłynęło osiem, dość zróżnicowanych:
Robert Lewandowski, obecnie najpopularniejszy polski sportowiec, w 2020 r. wybrany najlepszym piłkarzem świata w plebiscycie FIFA
Jerzy Różycki, matematyk i kryptolog, wspólnie z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”, co przyczyniło się do skrócenia II wojny światowej; absolwent wyszkowskiego gimnazjum koedukacyjnego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące)
Mały Książę, tytułowy bohater jednej z najpopularniejszych szkolnych lektur (autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego), poszukujący miłości i przyjaźni, zrozumienia i prawdy o otaczającym świecie.
Edmund Skarżyński, ostatni właściciel majątku Rybienko, gorący patriota, za udział w wojnie 1920 r. otrzymał Krzyż Walecznych. „Najwyższą miłością jest Ojczyzna, najściślejszą Ojczyzną jest dom rodzinny i ziemia własna” - pisał do córki po tym, jak zmusza przez Niemców rodzina opuściła Rybienko.
Stanisław Wróbel ps. Jaskółka, „bardzo dzielny, szlachetny młody człowiek” (B. Wolski), w maju 1943 r. został zakatowany przez Niemców. Torturowany przez kilka dni, nie wydał nikogo.
Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, określanej jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata. Dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski była momentem szczególnym. Walki toczyły się m.in. w okolicach Wyszkowa, do historii przeszła wyszkowska plebania. 
Józef Bułatowicz, nauczyciel, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, za którego kadencji szkoła otrzymała imię Cypriana Kamila Norwida. Będąc na emeryturze został poetą i fraszkopisarzem.
Tadeusz Kościuszko, bohater dwóch narodów i jedna z najsłynniejszych postaci polskiej historii. Bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz przywódca insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku.

Do 24 stycznia składający się z nauczycieli zespół koordynujący wybierze maksymalnie trzy propozycje, które zostaną poddane głosowaniu. O wyborze nowego patrona zdecyduje (w dniach 26 - 27 stycznia) społeczność szkolna: uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość