Lato z Polską w powiecie wyszkowskim (FOTO)

Wydarzenia

Lato z Polską w powiecie wyszkowskim (FOTO)

10.08.2021
autor: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie
Grupa młodzieży polonijnej z Litwy zakończyła swój wypoczynek w ramach „Lata z Polską”. Powiat wyszkowski przy współpracy z gminą Wyszków i stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” przez 9 dni gościł piętnaścioro dzieci oraz ich opiekunów. Dla większości z nich wypoczynek na terenie Wyszkowa i okolic był pierwszą wizytą w Polsce.
 
Na przybyłych gości czekało mnóstwo zaplanowanych atrakcji. Swój pobyt w Polsce rozpoczęli od zakwaterowania w schronisku młodzieżowym „Jowisz” i zapoznania się z opiekunami, a także spaceru po najbliższej okolicy.
We wtorek, 27 lipca oficjalnie powitano grupę w siedzibie starostwa i urzędu miejskiego, gdzie młodzież miała możliwość dowiedzieć się, jak funkcjonują urzędy, a także obejrzeć prezentację przedstawiającą piękno okolicy. Kolejnym punktem był spacer po Parku Miejskim Karola Ferdynanda Wazy, a także wizyta na terenie Sanktuarium Świętego Idziego, po którym oprowadzał Sylwester Raniszewski – przedstawiciel Związku Piłsudczyków.
Kolejne dni upływały zdecydowanie pod znakiem sportu – polonijna młodzież odwiedziła pływalnię „Błękitną”, wzięła udział w treningu footballu amerykańskiego z drużyną Rhinos Wyszków, a także treningu siatkarskim z UKS Volley Wyszków.
Młodzież miała także okazję spotkać się z szermierzem, dwukrotnym medalistą olimpijskim we florecie Marianem Sypniewskim, który nie tylko opowiedział o swojej przygodzie ze sportem, ale także pozwolił ochotnikom spróbować swoich sił w szermierce i sprawdzić swój refleks.
Zgodnie z programem nasi goście odwiedzili także okoliczne miejscowości. Wraz z przewodnikiem zwiedzili Pułtusk i Zamek Dom Polonii, a także udali się na rejs gondolą po Narwi.
W swoich gościnnych progach przyjęła ich Kuźnia Kurpiowska w Pniewie i Skansen w Brańszczyku, gdzie stworzyli pamiątkowe pocztówki.
W zabytkowym młynie „Nowość” czekały ich nie lada atrakcje, a mianowicie ognisko i możliwość samodzielnego wypieku chleba w tradycyjnym piecu opalanym drewnem.
Duże wrażenie na młodzieży wywarła również wizyta w stolicy, w której odwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki oraz Centrum Nauki Kopernik. Nie obyło się także bez spaceru po warszawskiej starówce i odwiedzenia głównych atrakcji historycznych miasta.
1 sierpnia grupa, wraz z opiekunami, włączyła się w plenerowe obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem „Gloria Victis” złożyli ręcznie robione biało-czerwone kwiaty z bibuły, następnie wraz z artystami i mieszkańcami włączyli się we wspólne śpiewanie „(Nie)zakazanych Piosenek” na Placu Miejskim.
3 sierpnia pożegnaliśmy naszych gości z Litwy, którzy zgodnie potwierdzili, że pobyt w Wyszkowie bardzo im się podobał. Do domu, oprócz wspomnień i zdjęć, zabrali także pamiątkowe gadżety, które nie pozwolą zapomnieć o powiecie wyszkowskim.
Powiat wyszkowski i gmina Wyszków składają serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji wypoczynku : Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” Oddział Północnomazowiecki w Pułtusku, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie, Wyszkowskiemu Ośrodkowi Kultury „Hutnik”, Wyszkowskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Gminnemu Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Zamkowi Dom Polonii w Pułtusku, Pani Halinie Witkowskiej i Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie, Panu Arkadiuszowi Redlickiemu i Stowarzyszeniu na Rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie”, Drużynie Rhinos Wyszków, Drużynie UKS Volley Wyszków, Spółdzielni Socjalnej Integracja w Adelinie, Przychodni „Ka-Med”, Panu Marianowi Sypniewskiemu, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Związkowi Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie oraz opiekunom i wszystkim zaangażowanym w organizację wizyty.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość