Kwiaty znane z bukietów, które można uprawiać w doniczce

Wydarzenia

Kwiaty znane z bukietów, które można uprawiać w doniczce

24.10.2024
autor: artykuł sponsorowany
Róża, gerbera albo eustoma to kwiaty, które znamy doskonale z bukietów kupowanych i otrzymywanych z różnych okazji. Te i inne pięknie pachnące, kolorowe rośliny stosowane w wiązankach to jednak nie tylko sposób na uświetnienie uroczystości takich jak imieniny, ślub czy zakończenie roku szkolnego. Niektóre ich gatunki można też uprawiać w doniczce w domu, ciesząc się ich urokiem każdego dnia w roku!

Dlaczego warto kupić kwiaty w doniczce?

Bukiety są piękne i przyjemnie pachną. Miło jest je dostawać, jednak kwiatowe kompozycje niestety dość szybko tracą swój urok – najpóźniej po tygodniu są już niestety mocno przyschnięte i nadają się tylko do wyrzucenia. Rośliny doniczkowe, jeśli tylko są odpowiednio pielęgnowane, mogą natomiast zachować ładny wygląd przez kilka miesięcy, a nawet cały rok. 

Istnieją też rośliny wieloletnie, które (choć gubią kwiaty na zimę) mogą stać w mieszkaniu więcej niż jeden sezon. Po co więc wydawać pieniądze na nietrwałe bukiety, jeśli za podobną kwotę można nabyć żywą roślinę w doniczce? Zapoznaj się z naszą listą kwiatów do uprawy domowej, które idealnie nadają się na prezent.

Najpiękniejsze kwiaty, które przetrwają w domu

Rośliny kwitnące, które dobrze czują się w warunkach domowych to między innymi:

  • róża (https://tomaszewski.pl/blog/roza-rosa/) – nieodłączny element każdego bukietu i najlepsza ozdoba ogrodu. Różę można też jednak uprawiać w mieszkaniu: w takim charakterze najlepiej sprawdzi się róża miniaturowa (karłowa). Roślina ta osiąga wysokość około 30-40 cm i przez wiele miesięcy w roku obsypana jest niewielkimi, ale pięknie wyglądającymi i pachnącymi pąkami. Donica z różą powinna stać w jasnym, ale nie nadmiernie nasłonecznionym miejscu. Latem trzeba bardzo często i regularnie podlewać krzew róży. W okresie jesienno-zimowego odpoczynku robi się to dużo rzadziej.
  • anturium/kitnia (https://tomaszewski.pl/gatunki/anturium/) – ta niezwykle dekoracyjna roślina o błyszczących liściach i charakterystycznych, kolorowych kwiatach nadaje mieszkaniu ciekawy, tropikalny charakter. Anturium ma kwiaty o barwie czerwonej, białej, różowej lub żółtej. Doniczkę najlepiej jest ustawić w miejscu o rozproszonym świetle. Roślinę podlewa się często, ale niewielką ilością wody. Aby zachować piękny wygląd anturium, warto regularnie oczyszczać jego liście z kurzu oraz usuwać uschnięte liście i kwiatostany.
  • chryzantema – kwiat popularny w Polsce zwłaszcza jako ozdoba grobów na Uroczystość Wszystkich Świętych. Jego symbolika wcale nie łączy się jednak tylko ze śmiercią, smutkiem czy tęsknotą, a różnokolorowe płatki chryzantemy są też świetnym dodatkiem do bukietów z wielu innych okazji. Roślina ta, nazywana „kwiatem cesarzy” ze względu na swój azjatycki rodowód, dostępna jest m.in. w barwie żółtej, czerwonej, fioletowej, różowej i pomarańczowej. Może być uprawiana nie tylko w ogrodzie, ale i w doniczce w domu. Lubi jasne i wilgotne warunki, dlatego dobrze rośnie na parapecie. Lepiej jednak nie stawiać jej blisko kaloryfera.
  • gerbera (https://tomaszewski.pl/gerbera-mix-kolorow-3) – roślina pochodzenia tropikalnego o dużych, pięknych, intensywnie kolorowych kwiatach. Do wyboru są okazy czerwone, różowe, pomarańczowe i żółte. Pojedyncze kwiaty często stanowią kolorystyczny kontrast dla innych roślin w małych i większych bukietach. Gerbera w doniczce powinna stać w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu: intensywnych promieni należy unikać zwłaszcza latem około południa. Gdy jest ciepło, trzeba często ją podlewać (nawet co 1-2 dni), natomiast podczas zimowego odpoczynku robi się to dużo rzadziej.
  • eustoma (https://tomaszewski.pl/eustoma-mix-kolorow-3) – delikatny, bardzo romantyczny kwiat przypominający nieco różę, który jest często składnikiem wiązanek ślubnych. Najczęściej spotykane kolory eustomy to fiolet, biel i róż. Eustoma lubi jasne stanowiska z rozproszonym światłem. Podlewa się ją na tyle często, aby ziemia w doniczce nie była przesuszona, ale i by nie dopuścić do przelania korzeni (zwykle raz na kilka dni. Zimą rzadziej, niż wiosną i latem).

Jak widać, część kwiatów znanych z bukietów świetnie sprawdzi się też w domowej uprawie. Może więc następnym razem obdarujesz bliską osobę doniczką, zamiast wiązanką?

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość