Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/14335.jpg

Wydarzenia

Kto patronem szpitala: św. Łukasz Ewangelista czy prof. Zbigniew Religa?

05.07.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Radna powiatowa Katarzyna Wysocka zbiera podpisy pod petycją o nadanie wyszkowskiemu szpitalowi imienia prof. Zbigniewa Religi. Do zarządu powiatu trafił już jeden wniosek – by patronem szpitala został św. Łukasz Ewangelista, patron lekarzy i służby zdrowia. Podpisy pod tą petycją złożyło prawie 1700 osób.
 
Wkład prof. Zbigniewa Religi w rozwój polskiej kardiochirurgii oraz jego niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie transplantacji serca w sposób bezsprzeczny przyczyniły się do poprawy jakości życia i ratowania wielu ludzkich istnień – czytamy w petycji Katarzyny Wysockiej, która przypomina, że prof. Religa przeprowadził w Polsce pierwszą udaną transplantację serca. - Operacja ta była ogromnym przełomem w historii medycyny, a profesor Religa został uznany za pioniera i rewolucjonistę w dziedzinie transplantacji serca w Polsce. Jego osiągnięcie otworzyło nowe możliwości dla pacjentów z chorobami serca. 
Zbigniew Religa był senatorem trzech kadencji, a także ministrem zdrowia. Za wkład w rozwój medycyny był wielokrotnie odznaczany. 
Podkreślić należy związki prof. Religi z naszym miastem oraz powiatem wyszkowskim. Pierwszą pracę po ukończeniu studiów w 1964 roku profesor Religa rozpoczął w szpitalu powiatowym w Wyszkowie na Oddziale Chirurgii.
Od 1976 roku profesor Religa posiadał działkę letniskową w Tuchlinie nad Bugiem. Tutaj chętnie spędzał czas, odpoczywał i oddawał się swojej pasji - wędkarstwu. 
(…)
Misja SPZZOZ w Wyszkowie „Priorytetem dobro pacjenta” jest zgodna z ideami profesora Religi. Na pierwszym miejscu zawsze stawiał pacjenta, nie oceniał go, walczył o chorych do samego końca, był empatyczny i przy swojej wielkości bardzo skromnym człowiekiem.
Nadanie naszemu lokalnemu szpitalowi imienia profesora Zbigniewa Religi byłoby wyrazem wdzięczności i uznania za jego wybitny wkład w rozwój kardiochirurgii w Polsce. Posiadanie takiego patrona to zaszczyt dla naszego szpitala i społeczności powiatu wyszkowskiego. 
Podpis na liście poparcia dla petycji Katarzyny Wysockiej można złożyć w przychodni KA-MED, ul. 11 Listopada 2 w Wyszkowie, w godz. 8-17.30. Podpisy można zbierać również samodzielnie, a listy dostarczyć do przychodni do 14 lipca.
 
A może św. Łukasz Ewangelista?
Przypomnijmy, że prof. Zbigniew Religa to druga propozycja patrona wyszkowskiego szpitala. Pierwsza to św. Łukasz Ewangelista. O inicjatywie pisaliśmy w „Nowym Wyszkowiaku” w marcu tego roku. Pod tą petycją podpisało się prawie 1700 osób.
Dyrekcja i kapelan wyszkowskiego szpitala podkreślają, że propozycja nie jest przypadkowa, bo właśnie wizerunek św. Łukasza Ewangelisty widnieje na sztandarze, który SPZZOZ w Wyszkowie posiada od 2010 r. Jego obraz znajduje się również w kaplicy szpitalnej pw. Miłosiernego Zbawiciela. Św. Łukasz z zawodu był lekarzem, należał do ludzi wykształconych i doskonale obeznanych z ówczesną literaturą.
Przywołany św. Łukasz, patron lekarzy i całej służby zdrowia, nie był od początku chrześcijaninem, swoje doświadczenie zdobywał jako poganin, z czasem spotkał ludzi, którzy poprowadzili go ku wartościom najważniejszym. Tak, powinien być patronem. Z chwilą podjęcia realizacji projektu i wykonania sztandaru szpitala ten proces już się rozpoczął, więc warto go sfinalizować. Opisy o stanie zdrowia, jakie są zwarte w Ewangelii wg jego autorstwa, świadczą o pełnieniu zawodu lekarza. Szereg świadczeń medycznych służących ratowaniu życia i zdrowia jest obecnie wpisany w zakres działań naszego szpitala.
Projekt uchwały z propozycją nadania szpitalowi imienia św. Łukasza Ewangelisty znalazł się w porządku obrad ostatniej sesji rady powiatu, ale starosta w ostatniej chwili wycofał go, tłumacząc że chce jeszcze skonsultować go z nową Radą Społeczną SPZZOZ.
WOK Hutnik - Wakacyjne warsztaty 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom