Krótkie vademecum, czyli wszystko co musisz wiedzieć o odszkodowaniu za wypadek na rowerze

Wydarzenia

Krótkie vademecum, czyli wszystko co musisz wiedzieć o odszkodowaniu za wypadek na rowerze

21.06.2022
autor: Materiał zewnętrzny
Wypadki samochodowe są codziennością, jednak jaka jeszcze grupa osób ulega im równie często? Bez wątpienia są to rowerzyści! Choć w większych miastach są wyznaczone ścieżki rowerowe to i tak bardzo często słyszy się o poważnych kolizjach szczególnie w okresie wiosennym oraz letnim. Z czego to wynika? Bardzo często wina leży po stronie kierowców nie rozglądających się na boki. Wystarczy lekkie niedopatrzenie, aby szybko jadący rowerzysta przeleciał przez maskę samochodu. Pamiętaj, jedną kluczową informację! Za wypadek na rowerze należy Ci się odszkodowanie! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje prawne! 

Uległeś wypadkowi na rowerze? Sprawdź jakie przysługują Ci świadczenia pieniężne

Jak podają dane statystyczne liczba wypadków rowerzystów wynosi ponad 3 tysiące, z czego około 250 to wypadki śmiertelne. Zapewne kojarzysz naklejki „patrz w lusterka, motocykle są wszędzie”, to samo hasło tyczy się również rowerzystów. Wśród kierowców można spotkać się z negatywną opinią, że to właśnie rowerzyści skutecznie przyczyniają się do wypadków drogowych ale czy aby na pewno wina należy do nich? Czasami wystarczy chwila nieuwagi lub zbyt duża prędkość na liczniku, aby nie zauważyć jadącego roweru. Zawsze należy mieć na uwadze, że rowerzysta w odróżnieniu od kierowcy samochodu nie ma ochrony w postaci blaszanego pancerza. Jeśli zostałeś potrącony na rowerze przez samochód to musisz wiedzieć, że przysługuje Ci
 
    • rekompensata za zniszczenie roweru, 
    • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, 
    • zadośćuczynienie, 
    • zwrot kosztów leczenia. 
 
Jedynym warunkiem, aby wymieniona świadczenia zostały przyznane jest to, aby wina leżała po stronie kierowcy
 
Właściwie oszacowana wielkość szkody to szansa na zadowalające odszkodowanie
 
A kiedy możemy mówić o winie rowerzysty? Najczęstsze sytuacje to:
 
    • poruszanie się  nieoznakowanym rowerem, 
    • wjechanie pod koła samochodu np. w wyniku przejazdu na czerwonym świetle 
    • bycie pod wpływem środków odurzających. 
      
Zdarzają się również sytuacje kiedy wina leży pośrodku. W takich przypadkach prowadzone jest dochodzenie mające ustalić kto w większym stopniu przyczynił się do powstania zdarzenia. Teraz pojawia się kluczowe pytanie – jak uzyskać odszkodowanie? Istotne jest to, aby posiadać dane sprawcy, ponieważ pieniądze wypłacane są z jego ubezpieczenia OC. W składanym wniosku należy oszacować wysokość odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Niezbędna okazuje się tutaj kompleksowa pomoc prawna jaką oferuje kancelaria odszkodowawcza. Doświadczeni adwokaci przeanalizują Twoją sytuację, ustalą wielkość odniesionych szkód, a na podstawie tego wskażą o jaką kwotę możesz się ubiegać. AIF Kancelaria posiada wieloletnią praktykę w dochodzeniu wysokich odszkodowań. Ich pomoc okazuje się konieczna również wtedy kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe nie przyznają świadczenia pieniężnego lub jego wysokość jest rażąco niska. Z profesjonalistami u boku nawet w 30 dni możesz uzyskać satysfakcjonującą rekompensatę! Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość