„Kopernik” oddał hołd swojemu absolwentowi śp. Mateuszowi Sitkowi (FOTO)

Wydarzenia

„Kopernik” oddał hołd swojemu absolwentowi śp. Mateuszowi Sitkowi (FOTO)

07.06.2024
autor: fot. MJK, 1. Warszawska Brygada Pancerna
Zmarły w wyniku rany odniesionej na granicy z Białorusią Mateusz Sitek zaledwie 2 lata temu ukończył klasę mundurową CEZiU „Kopernik”. W piątek 7 czerwca społeczność szkolna oddała hołd zmarłemu koledze.
Pogrzeb Mateusza Sitka odbędzie się w środę 12 czerwca w Nowym Lubielu.

 

Uczniowie i nauczyciele zgromadzili się na placu szkolnym. W centralnym miejscu - zdjęcie Mateusza…
- Dla nas, dla społeczności szkolnej, społeczności CEZiU „Kopernik” to nie tylko młody żołnierz, to Mateusz, nasz absolwent, to nasza duma i nasz żal - mówiła dyrektor szkoły Monika Kluczek. 
Śp. Mateusz Sitek - kadet klasy wojskowej III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wyszkowie w latach 2020-2022. 
- Cichy, spokojny, zdyscyplinowany, od początku zaangażowany i oddany charakterowi klasy wojskowej - Mateusza wspominała dyrektor szkoły. - Wielokrotnie reprezentował szkołę w poczcie sztandarowym, uczestniczył w przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym oraz charytatywnym, odnosił sukcesy na drużynowych zawodach sportowo-obronnych, zajmując miejsca na podium. 
Przypomnijmy, że Mateusz Sitek był mieszkańcem gminy Rząśnik. 
Jako żołnierz 1 Brygady Pancernej 28 maja pełnił służbę na granicy polsko-białoruskiej. Migrant, który chciał nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi, ugodził go nożem - przełożył rękę przez szczeliny między przęsłami stalowej zapory i w ten sposób zadał cios w okolice żeber.
Mateusz Sitek zmarł 6 czerwca. Miał 21 lat.
W 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej służył od 18 grudnia 2023 r. Wcześniej był w Wojskach Obrony Terytorialnej.
 
"Z głębokim żalem Rodzina naszego zmarłego żołnierza zawiadamia, że uroczyste pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka odbędzie się w środę tj. 12.06.2024 r. o godz. 11:00 w Kościele pw. Świętej Anny w m. Nowy Lubiel" - poinformowała 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Śp. szer. Mateusz Sitek, zgodnie z decyzją wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.”
 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość