Konwencja Wyborcza Wyszkowskiej Inicjatywy Społecznej Masz Wybór (FOTO)

Wydarzenia

Konwencja Wyborcza Wyszkowskiej Inicjatywy Społecznej Masz Wybór (FOTO)

07.03.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Budowa sali gimnastycznej przy SP2, kładki pieszo-rowerowej na Bugu, stworzenie publicznego żłobka i przedszkola specjalnego, centrów kultury i turystyki w budynkach starej elektrowni i stajni przy pałacu Skarżyńskich, turystycznej marki Wyszkowa pod hasłem Nadbużańskie Wrota, przebudowa targowiska miejskiego pod wydarzenia kulturalne czy budowa wodnego placu zabaw – to niektóre założenia programowe KWW Wyszkowska Inicjatywa Społeczna Masz Wybór. Komitet przedstawił je podczas konwencji wyborczej 5 marca w WOK Hutnik.
 
O tym, jak powstał komitet, krótko opowiedział Adam Szczerba: - Ponad rok temu środowisko skupione wokół radnych klubu Masz Wybór, a także społecznicy aktywnie zaangażowani w działalność na rzecz miasta, gminy i powiatu postanowili połączyć siły, stworzyć coś, co będzie trwałą wartością dla naszej społeczności. Tak powstało stowarzyszenie Wyszkowska Inicjatywa Społeczna, które ma aktywizować mieszkańców. Najwyższym stopniem zaangażowania mieszkańców są wybory samorządowe. Dzięki połączeniu doświadczenia samorządowego, pasji i energii społeczników postanowiliśmy stworzyć KWW Wyszkowska Inicjatywa Społeczna Masz Wybór. 
Adam Szczerba i Alicja Staszkiewicz przedstawili kandydatów komitetu do rady miejskiej i rady powiatu. - Są to osoby reprezentujące przeróżne środowiska, przeróżne poglądy polityczne, a także przeróżne zawody i doświadczenie życiowe – podkreśliła Alicja Staszkiewicz. 
Kandydatem na burmistrza komitetu jest Piotr Płochocki. - Chcemy wam, drodzy państwo, przekazać radosną nowinę. Są za mną 53 osoby, z których absolutnie każda chce zmienić to miasto, ma głowę pełną pomysłów i mnóstwo chęci do ich realizacji. Nie ma wśród nas ludzi zastraszonych utratą pracy czy dofinansowania do działalności, którą prowadzą. Nie ma wśród nas dyrektorów zmuszonych rozkazem, funkcjonariuszy partyjnych. Nikt z nas nic nie musi, a wszyscy po prostu chcą – mówił kandydat na burmistrza. - Po 22 latach nadszedł moment, że odzyskanie wolności od układów, kombinatorstwa, zawiści, ale także wszechobecnej bylejakości jest bardziej możliwe niż kiedykolwiek dotąd. 7 kwietnia możemy skończyć z tym betonem, permanentnym niechciejstwem. Dzięki temu będziemy mogli rozwinąć nasze miasto, a nie patrzeć tylko, jak bezładnie się rozrasta. Ta radosna wiadomość jest taka, że nasza wolność i przyszłość są w naszych rekach.
 
Przejrzystość działania i współpraca z mieszkańcami
Poszczególni kandydaci przedstawili pokrótce program komitetu. Jak podkreślili, opiera się na dwóch filarach: przejrzystości działania i współpracy z mieszkańcami. 
- Przejrzystość działania jest istotnym elementem, od którego powinniśmy zacząć podejmowanie wszystkich decyzji, rozmyślania o tym, jak prowadzić samorząd – podkreślił Adam Szczerba. 
Komitet proponuje przygotowanie ogólnodostępnego planu inwestycji wg ustalonych wcześniej priorytetu. - Tak, by każdy wiedział, kiedy dana inwestycja będzie realizowana – dodał radny.
Drugi element to transparentność w kwestii ulg i umorzeń. - Żeby samorząd dobrze korzystał z tego narzędzia, należy poprzedzić decyzję jasno określonym procesem weryfikacji – mówi Adam Szczerba.
Mówił również o bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami, aktywnym profilu online burmistrza, który będzie odpowiadał na potrzeby mieszkańców, wchodził w rozmowy i dyskusje.
Założenia drugiego filaru – współpracy z mieszkańcami przedstawiła Alicja Staszkiewicz: - To piękne hasło, które każdy ma teraz ma banerach wyborczych. Niektórzy przypominają sobie co 5 lat. My jesteśmy mieszkańcami, którzy pukają do drzwi magistratu, którzy aktywnie próbowali wpłynąć na to, się dzieje w gminie. Dlatego doskonale wiemy, jak naprawdę otworzyć się na mieszkańców.
Komitet proponuje dwustopniowe konsultacje społeczne w ważnych sprawach, powołanie zespołów doradczych składających się ze społeczników i urzędników, przywrócenie funduszu sołeckiego, wprowadzenie nowych form budżetu partycypacyjnego, tj fundusz osiedlowy, ściślejszą współpracę z organizacjami pozarządowymi.
W programie wyborczym KWW Wyszkowska Inicjatywa Społeczna Masz Wybór znajdują się m.in. budowa pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy SP2, utworzenie w Wyszkowie przedszkola specjalnego, poprawa warunków lokalowych przedszkola integracyjnego i stworzenie publicznego żłobka.
Kandydaci mówili również o szerszym dostępie do specjalistów i kompleksowej opieki zdrowotnej, wprowadzeniu powiatowego programu ochrony zdrowia psychicznego, poprawie warunków Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej („Lokal przy ul. Kościuszki jest nieodpowiedni, by udzielać pomocy osobom z zaburzeniami”), stworzeniu ogrodu hortiterapeutycznego, całodobowym dyżurze apteki.
Komitet chce rewitalizować przejścia dla pieszych, stworzyć strategię dotyczącą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i elektroniczny system reagowania w przypadku zagrożenia powodzią.
W planach ma także stworzenie gminnego programu ochrony i tożsamości lokalnej i rewitalizację obiektów zabytkowych z przeznaczeniem na cele społeczne. W budynku starej elektrowni u zbiegu ulic Łącznej i Łabędziej chce stworzyć społeczny dom kultury, gdzie młodzieżowe zespoły mogłyby organizować koncerty czy próby.
Wśród pomysłów znalazło się również stworzenie radia Wyszków.
Z kolei w należącej do samorządu stajni przy pałacu Skarżyńskich komitet widziałby centrum turystyczne z restauracją i sceną. Tam mogłaby zaczynać się większość szlaków turystycznych przecinających powiat. Podmioty zajmujące się turystyką powinny współdziałać w ramach Lokalnej Organizacji Turystycznej. Ciekawym pomysłem jest stworzenie turystycznej marki Wyszkowa pod hasłem Nadbużańskie Wrota. Na szlakach turystycznych można zbudować stylizowane wrota. Za nimi kryłyby się legendy, lokalne zwyczaje czy zajęcia, którymi miejscowa ludność trudniła się przed laty. Wrota, szlaki turystyczne, punkty gastronomiczne, noclegowe czy z rękodziełem można by było znaleźć w specjalnej aplikacji.
W programie komitetu znajduje się też przebudowa stadionu miejskiego uwzględniająca m.in. budowę krytych kortów tenisowych, zaangażowanie WOSiR-u w prowadzenie sekcji sportów indywidualnych, budowa wodnego placu zabaw oraz placu zabaw dostosowanego dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi.
W kwestii zagospodarowania przestrzennego kandydaci uważają, że radni powinni przechodzić szkolenia, by świadomie podejmować decyzje. Mówili również o zrównoważeniu interesów inwestorów i mieszkańców, przejrzystym procesie przekształcania gruntów, wyznaczaniu nowych miejsc na skwery, ujednoliceniu kolorów chodników i ścieżek rowerowych, wdrożeniu uchwały krajobrazowej.
Ważnym elementem programu jest budowa kładki pieszo-rowerowej łączącej miasto z Rybienkiem Leśnym.
Kolejny pomysł to modernizacja targowiska (częściowe zadaszenie placu), które wieczorami można wykorzystywać do organizacji różnych wydarzeń kulturalnych. 
W programie znajduje się również jasna polityka dotycząca ulg podatkowych, promocja wyszkowskich przedsiębiorstw na arenie ogólnopolskiej, stworzenie forum wyszkowskich firm i nowoczesnej przestrzeni reklamowej. 
Kandydaci chcą wyprowadzić ciężki transport z centrum Wyszkowa, przebudować rondo im. ks. Kietlińskiego, by usprawnić ruch na ul. Świetojańskiej i Sienkiewicza. 
W programie jest też wprowadzenie Wyszkowskiej Karty Mieszkańca (bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów, ulgi w wydarzeniach kulturalnych, na pływalnię), uruchomienie senior-busa, ustawienie więcej ławeczek w mieście i na szlakach spacerowych.
Z myślą o młodzieży komitet proponuje budowę nowego skateparku w innej części miasta i wzbogacenie go o ścianki wspinaczkowe.
Ogólnodostępny plan inwestycyjny ma rozciągać się również na sołectwa. W wioskach mają powstawać kolejne place zabaw. Komitet chce również odbudować lokalne połączenia autobusowe na wsiach. 

Kandydaci KWW Wyszkowska Inicjatywa Społeczna Masz Wybór do Rady Powiatu Wyszkowskiego
 
OKRĘG 1 (gmina Wyszków)
1. Arkadiusz Darocha
2. Adam Kasjaniuk
3. Marta Anna Wildangier-Ciuraj
4. Bartłomiej Adler
5. Dorota Cyma-Końska
6. Marcin Wiśniewski
7. Danuta Maria Rzempołuch
8. Grzegorz Kulesza
9. Justyna Rogulska-Nowak
10. Krzysztof Ogrodziński
11. Kamila Klaudia Dzierbun
12. Michał Czajka
 
OKRĘG NR 2 (gminy Długosiodło i Brańszczyk)
1. Emil Mostowski
2. Piotr Rosiński
3. Bożena Zofia Kachel
4. Wiktoria Cichowska
5. Kinga Wiśniewska
6. Marek Dobrzyński
 
OKRĘG NR 3 (gminy Somianka, Zabrodzie, Rząśnik)
1. Tomasz Gołaszewski
2. Joanna Pujer
3. Rafał Ślesik
4. Mateusz Kucharczyk
5. Anna Gwara
6. Piotr Jeż
7. Nina Marta Świercz
 
Kandydaci KWW Wyszkowska Inicjatywa Społeczna Masz Wybór do Rady Miejskiej w Wyszkowie 

OKRĘG NR 1 (sołectwa):
 
1. Monika Bieżuńska
2. Paweł Łyszkowski
3. Rafał Aksamitowski
4. Adam Gołdys
5. Artur Brzeziński
6. Andrzej Biernacki
7. Anna Kalinowska
8. Oliwia Ciach
9. Emilia Król-Zyśk
 
OKRĘG NR 2 (miasto, wykaz ulic pod tekstem)
1. Adam Szczerba
2. Małgorzata Bajowska
3. Adam Wrzosek
4. Martyna Lis
5. Agnieszka Gołębiewska
6. Wojciech Ołów
7. Agnieszka Iwona Zawadka
8. Adrian Gołębiewski
9. Paweł Piotr Zawadzki
 
OKRĘG NR 3 (miasto, wykaz ulic pod tekstem)
1. Bogdan Osik
2. Michał Mielcarz
3. Marek Czestkowski
4. Agnieszka Runo
5. Agnieszka Drążewska
6. Oliwier Ciskowski
7. Anna Pyśk
8. Anna Puchalska
9. Piotr Wojciech Płochocki
 
****
 
OKRĘGI WYBORCZE W GMINIE WYSZKÓW
 
Okręg nr 1 (wybiera 7 radnych)
sołectwa: Deskurów, Drogoszewo, Fidest, Gulczewo, Kamieńczyk, Kręgi Nowe, Leszczydół-Działki, Leszczydół-Nowiny, Leszczydół-Podwielątki, Leszczydół-Pustki, Leszczydół Stary, Loretto, Lucynów Duży, Lucynów, Łosinno, Natalin, Olszanka, Puste Łąki, Rybienko Nowe, Rybienko Stare, Rybno, Sitno, Skuszew, Ślubów, Świniotop, Tulewo, Tulewo Górne, Tumanek
 
Okręg nr 2 (wybiera 7 radnych)
miasto Wyszków ulice: Adama Mickiewicza, Akacjowa, Aleja Marszałka J. Piłsudskiego, Aleja Wolności, Baśniowa, Bławatkowa, Boczna, Bolesława Prusa, Bursztynowa, Centralna, Cicha, Chabrowa, Dolna, Dworcowa numery parzyste od nr 2 do nr 82A, Elizy Orzeszkowej, Emilii Plater, Fabryczna, Firmowa, Generała Józefa Sowińskiego od nr 1 do nr 18 oraz numer 20, Generała Władysława Andersa, Gen. Władysława Sikorskiego, Generała Kazimierza Pułaskiego, Geodetów, Graficzna, Graniczna, Handlowa, Henryka Sienkiewicza, Hugona Kołłątaja, Ireneusza Składanowskiego, Ignacego Krasickiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Jacka Soplicy, Jagiellońska, Jana Kochanowskiego, Jana Pawła II, Janusza Korczaka, Jana Sobieskiego, Jaskółki, Jasna, Jeziorna, Jodłowa, Juliusza Słowackiego, Jutrzenki, Józefa Poniatowskiego, Kasztanowa, Kazimierza Skarżyńskiego, Kolejowa, Kolonijna, Kolorowa, Konwaliowa, Komisji Edukacji Narodowej, Komunalna, ks. Jerzego Popiełuszki, Księdza Robaka, Latoszek, Lazurowa, Letniskowa, Lipowa, Leśna, Leszczynowa, 3 Maja numery nieparzyste od nr 9 do nr 19 oraz od nr 23 do nr 70, Majowa, Makowa, Mała, Medyczna, Meliorantów, Miedziana, Miętowa, Mikołaja Kopernika, Mikołaja Reja, Miła, Miodowa, Młodzieżowa, Monte Cassino, Modra, Niecała, Obwodowa, Odnowy, Ogrodowa, Orla, Osiedlowa, Pałacowa, Pana Tadeusza, Perłowa, Piaskowa, Piękna, Pogodna, Polna, ppor. Antoniego Wołowskiego, Porannej Rosy, Powstańców, Przelotowa, Przemysłowa, Przytulna, Pszeniczna, Pułtuska od nr 59 do końca, Radosna, Romualda Traugutta, Ruczajowa, Różana, Sasankowa, Serocka, Słoneczna, Słonecznikowa, Słowicza, Sosnowa, Spacerowa, Stanisława Moniuszki, Serwerowa, Stanisława Staszica, Stefana Batorego, Stefana Okrzei nr 89, 91, 93, 95, od nr 97 do nr 121, Stefana Żeromskiego, Stolarska, Sybiraków, Szlachecka, Szpitalna, Świętojańska od nr 84 do nr 88 oraz od nr 90 do końca, Świętego Jana, Świętego Krzysztofa, Świętej Rodziny, Tadeusza Czackiego, Targowa, Telimeny, Teofila Lenartowicza, Towarowa, Warszawska, Wesoła, Willowa, Wiosenna, Wincentego Witosa, Władysława Broniewskiego, Włościańska, Wspólna, Zaciszna, Zakolejowa, Zapole, Złotych Kłosów, Zuchów, Żelazna, Żytnia
 
Okręg nr 3 (wybiera 7 radnych)
miasto Wyszków ulice: Aleja Róż, Agrestowa, Bankowa, Berka Joselewicza, Białostocka, Bohaterów Armii Krajowej, Boj. o Wolność i Demokrację, Borówkowa, Browarna, Brzozowa, Ciepła, Chmielna, Dworcowa nr 3A, 3B, 5, 7, 9, 15, 15A, Fryderyka Chopina, gen. Józefa Bema, Gen. Wincentego Kowalskiego, Generała Józefa Sowińskiego od nr 19 do nr 83, z wyłączeniem nr 20, Harcerska, Henryka Drzewieckiego, Ignacego Daszyńskiego, Jagodowa, Jana Matejki, Jarzębinowa, Jaśminowa, Jeżynowa, Jordanowska, Józefa Chełmońskiego, Kalinowa, Kameralna, Klonowa, Kościelna, Krótka, Kwiatowa, Lawendowa, Letnia, 11 Listopada, Łabędzia, Łączna, 1 Maja, 3 Maja nr 4, 5, 5A, 6, 10, 12, 14, 14A, 14B, 16, 18, 20, 22, Malinowa, Marii Żywirskiej, Mazowiecka, Modrzewiowa, Nadgórska, Nadgórze, Na Skarpie, Ogródkowa, Partyzantów, Plażowa, Plac Jana Matejki, Podgórska, Porzeczkowa, Poziomkowa, Prosta od nr 1 do nr 22 oraz od nr 24 do nr 50, Przechodnia, Przyjazna, Pułtuska od nr 1 do nr 58B, Ratuszowa, Robotnicza, Rumiankowa, Spokojna, Stawowa, Stefana Okrzei od nr 5 do nr 83 oraz nr 90, 92, 94, 96, Strażacka, Strumykowa, Św. Anny, Św. Idziego, Świerkowa, Świętojańska od nr 1 do nr 83 oraz nr 89, 89A, 89B, Szkolna, Tadeusza Kościuszki, Tadeusza Strusia, Truskawkowa, Wąska, Wierzbowa, Wiklinowa, Wiśniowa, Wrzosowa, Wolności, Zakręzie, Zielona, Żurawia
 
 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość