materialy/info/med1/15101.jpg

Wydarzenia

Konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej (FOTO)

13.03.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
- mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz podczas konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Kandydaci do rady miejskiej i rady powiatu zaprezentowali program wyborczy, w którym ujęto m.in. stworzenie warunków do inwestowania przy S8, autobus na telefon w każdej miejscowości, parkuj i jedź w każdej gminie, gminne centrum rehabilitacji, nowa siedziba OPS, nowa sala gimnastyczna SP2, nowa siedziba Przedszkola Integracyjnego, nowy kompleks sportowy i Wyszkowskie Centrum Organizacji Pozarządowych w stajni dworskiej przy ul. 3 Maja.
 
Konwencja odbyła się w sobotę 9 marca w Wok „Hutnik”. Prowadzący Adam Mróz i Katarzyna Wysocka nawiązali do minionych wyborów parlamentarnych, po których władzę w Polsce przejęła szeroka koalicja, a premierem został Donald Tusk: - Mamy w tym również swoje zasługi, uważamy, że to nasz wspólny sukces. Widzimy tu wielu przyjaciół, którzy wraz z nami brali udział w obronie wolnych sądów, Trybunału Konstytucyjnego i praw kobiet. Staliśmy się wielką rodziną pod znakiem biało-czerwonego serca. Przed nami wybory samorządowe, święto demokracji lokalnej. Zjednoczeni pod tym biało-czerwonym symbolem idziemy do wyborów. 
- Widzę wiele znajomych twarzy, wiele osób, z którymi przez minione 4 lata walczyliśmy o zwycięstwo i walczyliśmy z sukcesem. Jestem pewna, że i tym razem odniesiemy zwycięstwo – głos zabrała Kamila Gasiuk-Pihowicz. - W 2019 r. zdobyliśmy w powiecie wyszkowskim ok. 3 tys. głosów, w 2023 r. niemal podwoiliśmy wynik. Teraz macie dokładnie tę samą robotę do zrobienia, tylko nie w 4 lata, a w 4 tygodnie. To miasto musi być ludzi, którzy kochają demokrację, czują, że powinniśmy być w Europie i są uczciwi. To bardzo ważne wybory, bo decydują o tym, jak nam się żyje każdego dnia, jakimi drogami jeździmy, do jakich szkół chodzą nasze dzieci. Warto się zaangażować i wybrać ludzi, którzy są uczciwi, kompetentni, którzy słuchają obywateli, a nie prezesa. I takich ludzi znajdziecie na listach Koalicji Obywatelskiej. 
Elektorat KO mobilizowała również wicemarszałek sejmiku wojewódzkiego, ponownie ubiegająca się o mandat Elżbieta Lanc. Nawiązała do odblokowanych środków z KPO: - Błagam, wykorzystajmy tę chwilę, bo to jest najlepszy czas na rozwój Wyszkowa i powiatu. 
Na głosy w wyborach do sejmiku liczą również wyszkowianin Maciej Wójcik oraz Mariusz Popielarz. 
Ale przede wszystkim zaprezentowali się kandydaci do rady miejskiej i rady powiatu. 
- Wśród naszych kandydatów są ludzie różnych profesji, rozmaitych pasji, z doświadczeniem w wielu dziedzinach. Mamy wśród nas zarówno doświadczonych samorządowców, jak i debiutantów. Wypracowany przez nas program cechuje realizm i konkret. Jest skierowany do wszystkich mieszkańców powiatu i gminy. Mamy nadzieję, na dobrą współpracę samorządów lokalnych z władzami centralnymi, która niedawno nie układała się najlepiej. Krajowy Plan Odbudowy z pewnością będzie impulsem do rozwoju naszej małej ojczyzny. Idziemy do wyborów z hasłem: „Tworzymy przyszłość” - ogłosili Katarzyna Wysocka i Adam Mróz.
 
Programowe propozycje
Szansę na rozwój gospodarczy komitet upatruje w tworzeniu warunków dla dużych inwestorów, szczególnie przy trasie S8. Priorytety budżetowe to wkłady własne do inwestycji, na które uda się pozyskać pieniądze z KPO. Tu nacisk kładzie na projekty związane z OZE.
Środki zewnętrzne kandydaci chcą pozyskiwać także na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, doradztwo w zakresie zakładania działalności gospodarczej, łatwiejszy i dostęp do specjalistów w dziedzinie przedsiębiorczości. 
By przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu, Koalicja Obywatelska proponuje m.in. autobus na telefon dostępny w każdej miejscowości, skomunikowany parkuj i jedź w każdej gminie, wspólną komunikacja gminno-powiatową i wykorzystanie planowanej rozbudowy kolei.
- Nie będziemy obiecywać skrócenia kolejek do specjalistów, bo nie jest to w gestii samorządów - podkreślają kandydaci, gdy mowa jest o ochronie zdrowia i opiece społecznej. Chcą doprowadzić do ponownego podpisania porozumienia, na mocy którego samorządy w latach wcześniejszych przekazywały na cele inwestycyjne szpitala po 1 zł od mieszkańca - gminy i po 0,50 zł - powiat. Uważają, że szpital powinien kontynuować działania w kierunku modernizacji bloku porodowego oraz zbudowania nowego pawilonu na SOR i poradnie specjalistyczne. Chcą też skorzystać z doświadczeń gmin Długosiodło i Rząśnik i stworzyć w Wyszkowie gminne centrum rehabilitacji, w którym mieszkańcy gminy mogliby korzystać z zabiegów za symboliczną opłatą. Deklarują pozyskanie środków na budowę nowej siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej, w którym znalazłoby się miejsce także dla organizacji pomocowych. W programie jest również powołanie spółdzielni socjalnej.
W dziedzinie edukacji i wsparcia młodzieży kandydaci proponują budowę hali sportowej przy SP2 i nowej siedziby Przedszkola Integracyjnego. Z myślą o młodych ludziach, którym brakuje własnej przestrzeni w mieście, miejsca, które mogliby współtworzyć, w którym realizowaliby swoje pomysły, znaleźli przestrzeń do wypoczynku i relaksu Koalicja Obywatelska chce utworzyć Centrum Spotkań Młodzieży. 
W programie znajduje się również budowa nowego kompleksu sportowego, gdzie mogłyby się rozwijać nowe dyscypliny drużynowe i indywidualne. Kandydaci uważają również, że samorząd powinien zapewnić większe wsparcie finansowe klubom sportowym oraz stworzyć program stypendialny dla tych, których nie stać na treningi.
Bezpieczniej ma być dzięki m.in. rozbudowie monitoringu miejskiego, dodatkowym patrolom policji, np. rowerowych, szczególnie na terenach wiejskich i rekreacyjnych. Trzeba też lobbować w instytucjach odpowiedzialnych za zagospodarowanie Bugu o inwestycje poprawiające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. 
Koalicja Obywatelska ma też swój pomysł za zagospodarowanie zabytkowej stajni dworskiej przy ul. 3 Maja. Chce utworzyć w niej Wyszkowskie Centrum Organizacji Pozarządowych. Z myślą o organizacjach ma powstać  centrum usług wspólnych, z salą prób, salą konferencyjną, miejscem do magazynowania sprzętu. Inwestycja powinna objąć także zagospodarowanie terenu na skarpie, z amfiteatrem wbudowanym w skarpę.
Kandydaci postulują o stworzenie stref bezpiecznego wysiadania przy każdej szkole, budowę ścieżek rowerowych: do Łosinna, Gulczewa, utwardzone połączenie Skuszewa z Kamieńczykiem. 
Choć Koalicja Obywatelska jest obecnie w koalicji, kandydujący do rady miejskiej Jarosław Szczerba nie szczędził burmistrzowi i radnym słów krytyki np. w kwestii przygotowywanej właśnie uchwały krajobrazowej, która ma regulować zasady umieszczania w Wyszkowie reklam: - Mam nadzieję, że te prace przeciągną się na nową radę, ponieważ obecni radni nie są zainteresowani, nie uczestniczą w tych dyskusjach, nie słuchają osób, które się tam pojawiają, nie wyrażają swoich opinii. Jedyne, czego możemy oczekiwać, to bezrefleksyjne podniesienie ręki za przegłosowaniem takiej uchwały. 
- Sołectwa były w ostatnim czasie poszkodowane – uważa kandydat i mówi o przyjęciu planu zagospodarowania przestrzennego dla Leszczydołu Starego i Deskurowa, zmianie planów dla Natalina, Leszczydołów Działe, Podwieląte i Pustek, „aby uwolnić grunty pod zabudowę, obniżyć ceny, pozwolić budować się na tych działkach.”
Mówił również o budowie dróg na wsiach. - Przed kampanią objechałem wszystkie sołectwa i, o ile sprawa jest rozwiązana w miejscowościach, które są liniowe, to nie ma problemu. W Rybienku Nowym, Rybienku Starym, Gulczewie, Kamieńczyku, o Leszczydole-Nowinach nie wspomnę - to trzeba zaplanować. Nie tylko, z której miejscowości jest radny, któremu burmistrz pozwoli zrobić realizację, tylko równo podzielić między te brakujące drogi w każdym sołectwie. Tam, gdzie brakuje. Tam, gdzie nie brakuje jakąś inną inwestycję można zrobić – mówił kandydat, stojąc na scenie obok… lidera Koalicji Obywatelskiej i jednocześnie naczelnika wydziału inwestycji w urzędzie miejskim Adama Mroza.
Koalicja Obywatelska w wyborach na burmistrza nie wystawiła swojego kandydata, poparcia udzielając Leszkowi Marszałowi startującemu z komitetu Wspólnota Samorządowa. - Dziękuję za wsparcie. Program, który został dziś tutaj przedstawiony jest zobowiązaniem. Obiecuję, że do każdego z postulatów będę podchodził z ogromnym szacunkiem – deklarował. - Platforma Obywatelska od zawsze była partią prosamorządową, wprowadziła wiele cennych aktów prawnych na rzecz lokalnej demokracji. Wierzę, że zmiana władzy na demokratyczną w naszym państwie da impuls do rozwoju naszej samorządności. Marsz zwycięstwa 15 października jeszcze się nie skończył. Przed nami wybory samorządowe, które są również ważne. Stawiajmy na kandydatów, którym bliska jest idea samorządności. Tacy kandydaci są tutaj, z wieloma znam się, współpracowałem w wielu dziedzinach. Razem tworzymy Wyszków, razem tworzymy przyszłość samorządu wyszkowskiego.

Kandydaci do rady powiatu
 
OKRĘG 1 (gmina Wyszków), 10 mandatów
 
1. Adam Mróz, Wyszków, 52 lata
2. Maciej Olbryś, Wyszków, 49 lat
3. Monika Agnieszka Chełmicka, Wyszków, 50 lat
4. Leszek Mikołajczyk, Wyszków, 46 lat
5. Dorota Wojtkowska, Wyszków, 51 lat
6. Marek Jacek Kamiński, Kamieńczyk, 50 lat
7. Joanna Wilk, Gulczewo, 51 lat
8. Anna Wioletta Witak, Trzcianka, 33 lata
9. Marta Jędrzejczyk, Leszczydół-Pustki, 38 lat
10. Jan Woźniak, Deskurów, 65 lat
11. Żaneta Maria Mańko, Wyszków, 33 lata
12. Marek Zalewski, Wyszków, 37 lata
 
Kandydaci do rady miejskiej
 
OKRĘG NR 1 (sołectwa), 7 mandatów
 
1. Jarosław Szczerba, Rybienko Nowe, 47 lat
2. Emilia Joanna Karp, Fidest, 40 lat
3. Edyta Romana Rosa, Drogoszewo, 56 lat
4. Hubert Iwański, Leszczydół-Nowiny, 27 lat
5. Robert Dariusz Ciskowski, Gulczewo, 52 lata
6. Jan Włodzimierz Szyszko, Kamieńczyk, 78 lat
7. Joanna Kamińska, Rybienko Stare, 48 lat
8. Alicja Nowak, Skuszew, 63 lata
 
OKRĘG NR 2 (miasto, wykaz ulic pod tekstem), 7 mandatów
 
1. Karol Kazimierz May, Gulczewo, 36 lat
2. Lidia Maria Błachnio, Leszczydół-Nowiny, 62 lata
3. Marek Wojciech Wilk, Gulczewo, 55 lat
4. Joanna Agnieszka Rękawek, Wyszków, 49 lat
5. Robert Andrzej Klimkowki, Wyszków, 52 lata
6. Anna Maria Bałdyga, Wyszków, 54 lata
7. Michał Sakowicz, Wyszków, 38 lat
8. Anna Faustyna Decyk, Wyszków, 61 lat
9. Karol Wiesław Pękul, Wyszków, 67 lat
 
OKRĘG NR 3 (miasto, wykaz ulic pod tekstem), 7 mandatów
1. Katarzyna Teresa Wysocka, Gulczewo, 49 lat
2. Wojciech Chodkowski, Wyszków, 69 lat
3. Marek Franciszek Siekierski, Wyszków, 55 lat
4. Alicja Stefania Chełmicka, Wyszków, 70 lat
5. Robert Wojciech Dziubłowski, Wyszków, 52 lata
6. Bożena Krystyna Rudzka, Wyszków, 60 lat
7. Mirosław Milczarek, Wyszków, 61 lat
8. Beata Zając, Wyszków, 50 lat
9. Danuta Krawczyk, Wyszków, 67 lat
***
OKRĘGI WYBORCZE W GMINIE WYSZKÓW
 
Okręg nr 1 (wybiera 7 radnych)
sołectwa: Deskurów, Drogoszewo, Fidest, Gulczewo, Kamieńczyk, Kręgi Nowe, Leszczydół-Działki, Leszczydół-Nowiny, Leszczydół-Podwielątki, Leszczydół-Pustki, Leszczydół Stary, Loretto, Lucynów Duży, Lucynów, Łosinno, Natalin, Olszanka, Puste Łąki, Rybienko Nowe, Rybienko Stare, Rybno, Sitno, Skuszew, Ślubów, Świniotop, Tulewo, Tulewo Górne, Tumanek
 
Okręg nr 2 (wybiera 7 radnych)
miasto Wyszków ulice: Adama Mickiewicza, Akacjowa, Aleja Marszałka J. Piłsudskiego, Aleja Wolności, Baśniowa, Bławatkowa, Boczna, Bolesława Prusa, Bursztynowa, Centralna, Cicha, Chabrowa, Dolna, Dworcowa numery parzyste od nr 2 do nr 82A, Elizy Orzeszkowej, Emilii Plater, Fabryczna, Firmowa, Generała Józefa Sowińskiego od nr 1 do nr 18 oraz numer 20, Generała Władysława Andersa, Gen. Władysława Sikorskiego, Generała Kazimierza Pułaskiego, Geodetów, Graficzna, Graniczna, Handlowa, Henryka Sienkiewicza, Hugona Kołłątaja, Ireneusza Składanowskiego, Ignacego Krasickiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Jacka Soplicy, Jagiellońska, Jana Kochanowskiego, Jana Pawła II, Janusza Korczaka, Jana Sobieskiego, Jaskółki, Jasna, Jeziorna, Jodłowa, Juliusza Słowackiego, Jutrzenki, Józefa Poniatowskiego, Kasztanowa, Kazimierza Skarżyńskiego, Kolejowa, Kolonijna, Kolorowa, Konwaliowa, Komisji Edukacji Narodowej, Komunalna, ks. Jerzego Popiełuszki, Księdza Robaka, Latoszek, Lazurowa, Letniskowa, Lipowa, Leśna, Leszczynowa, 3 Maja numery nieparzyste od nr 9 do nr 19 oraz od nr 23 do nr 70, Majowa, Makowa, Mała, Medyczna, Meliorantów, Miedziana, Miętowa, Mikołaja Kopernika, Mikołaja Reja, Miła, Miodowa, Młodzieżowa, Monte Cassino, Modra, Niecała, Obwodowa, Odnowy, Ogrodowa, Orla, Osiedlowa, Pałacowa, Pana Tadeusza, Perłowa, Piaskowa, Piękna, Pogodna, Polna, ppor. Antoniego Wołowskiego, Porannej Rosy, Powstańców, Przelotowa, Przemysłowa, Przytulna, Pszeniczna, Pułtuska od nr 59 do końca, Radosna, Romualda Traugutta, Ruczajowa, Różana, Sasankowa, Serocka, Słoneczna, Słonecznikowa, Słowicza, Sosnowa, Spacerowa, Stanisława Moniuszki, Serwerowa, Stanisława Staszica, Stefana Batorego, Stefana Okrzei nr 89, 91, 93, 95, od nr 97 do nr 121, Stefana Żeromskiego, Stolarska, Sybiraków, Szlachecka, Szpitalna, Świętojańska od nr 84 do nr 88 oraz od nr 90 do końca, Świętego Jana, Świętego Krzysztofa, Świętej Rodziny, Tadeusza Czackiego, Targowa, Telimeny, Teofila Lenartowicza, Towarowa, Warszawska, Wesoła, Willowa, Wiosenna, Wincentego Witosa, Władysława Broniewskiego, Włościańska, Wspólna, Zaciszna, Zakolejowa, Zapole, Złotych Kłosów, Zuchów, Żelazna, Żytnia
 
Okręg nr 3 (wybiera 7 radnych)
miasto Wyszków ulice: Aleja Róż, Agrestowa, Bankowa, Berka Joselewicza, Białostocka, Bohaterów Armii Krajowej, Boj. o Wolność i Demokrację, Borówkowa, Browarna, Brzozowa, Ciepła, Chmielna, Dworcowa nr 3A, 3B, 5, 7, 9, 15, 15A, Fryderyka Chopina, gen. Józefa Bema, Gen. Wincentego Kowalskiego, Generała Józefa Sowińskiego od nr 19 do nr 83, z wyłączeniem nr 20, Harcerska, Henryka Drzewieckiego, Ignacego Daszyńskiego, Jagodowa, Jana Matejki, Jarzębinowa, Jaśminowa, Jeżynowa, Jordanowska, Józefa Chełmońskiego, Kalinowa, Kameralna, Klonowa, Kościelna, Krótka, Kwiatowa, Lawendowa, Letnia, 11 Listopada, Łabędzia, Łączna, 1 Maja, 3 Maja nr 4, 5, 5A, 6, 10, 12, 14, 14A, 14B, 16, 18, 20, 22, Malinowa, Marii Żywirskiej, Mazowiecka, Modrzewiowa, Nadgórska, Nadgórze, Na Skarpie, Ogródkowa, Partyzantów, Plażowa, Plac Jana Matejki, Podgórska, Porzeczkowa, Poziomkowa, Prosta od nr 1 do nr 22 oraz od nr 24 do nr 50, Przechodnia, Przyjazna, Pułtuska od nr 1 do nr 58B, Ratuszowa, Robotnicza, Rumiankowa, Spokojna, Stawowa, Stefana Okrzei od nr 5 do nr 83 oraz nr 90, 92, 94, 96, Strażacka, Strumykowa, Św. Anny, Św. Idziego, Świerkowa, Świętojańska od nr 1 do nr 83 oraz nr 89, 89A, 89B, Szkolna, Tadeusza Kościuszki, Tadeusza Strusia, Truskawkowa, Wąska, Wierzbowa, Wiklinowa, Wiśniowa, Wrzosowa, Wolności, Zakręzie, Zielona, Żurawia
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
O wolności słowa w gminnym samorządzie

O wolności słowa w gminnym samorządzie

Po ostatnich burzliwych dyskusjach na sesji burmistrz Piotr Płochocki zdecydował, że urzędnicy nie będą brali udział w kończącym sesję punkcie „Sprawy różne”. Decyzję podjął „kierując się potrzebą ochrony pracowników Urzędu przed nadużywaniem wolności wypowiedzi przez niektórych Radnych”. Wszyscy radni są tą decyzją zaskoczeni.
- Nie jest moją rolą „ustawianie” dyskusji pod kątem, co radnemu wolno, a czego nie wolno powiedzieć. Jestem tą sytuację zaskoczony - komentuje przewodniczący rady Adam Szczerba.
zobacz więcej
Co nas czeka podczas Bug Nature Festival?

Co nas czeka podczas Bug Nature Festival?

zobacz więcej
Wózki medyczne wysokiej jakości

Wózki medyczne wysokiej jakości

Sprzęt medyczny to bardzo szeroka kategoria, w której znajdują się również wózki medyczne. Do czego służą? Czym powinny się charakteryzować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
zobacz więcej
Franciszek zapraszał nas, duszpasterzy, żebyśmy szukali drogi powrotu ludzi do Kościoła

Franciszek zapraszał nas, duszpasterzy, żebyśmy szukali drogi powrotu ludzi do Kościoła

Dziś świat żegna papieża Franciszka. Przedstawicielem pokolenia, które duchowo dojrzewało w czasie Jego pontyfikatu, jest ks. Rafał Orzechowski, wikariusz parafii św. Wojciecha. W maju minie pierwszy rok jego kapłaństwa. - Sposób, w jaki w tej chwili przeżywam swoje kapłaństwo, jak najbardziej wynika z tego pontyfikatu - mówi w rozmowie z „Nowym Wyszkowiakiem”. Opowiada o swoich spotkaniach z Franciszkiem, o tym, co krzyknął, by papież go usłyszał i do niego podszedł, ale też o tym, jak sam wsłuchuje się i rozumie naukę papieża.
 
zobacz więcej