Koniec dyspozytorni pogotowia w Ostrołęce

Wydarzenia

Koniec dyspozytorni pogotowia w Ostrołęce

30.12.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Dyspozytornia pogotowia w Ostrołęce, która obsługiwała m.in. powiat wyszkowski, została wyłączona. Z dotychczasowych pięciu dyspozytorni na Mazowszu pozostały tylko trzy. Oprócz tej w Ostrołęce do likwidacji wyznaczona została dyspozytornia w Płocku. Ich zadania przejmą jednostki w Siedlcach i Radomiu.
 
Zgodnie z przepisami za funkcjonowanie dyspozytorni medycznych od 1 stycznia 2021 r. odpowiada wojewoda. Jak informuje jego rzecznik Ewa Filipowicz, podpisał umowy ze stacjami „RM Meditrans” w Warszawie, Radomiu i Siedlcach oraz z PSP w Radomiu i Siedlcach w zakresie wynajmu pomieszczeń i infrastruktury łączności: „Kadra do dyspozytorni w Radomiu i Siedlcach jest już zapewniona, natomiast w Warszawie zapewniona jest większość obsady dyspozytorów i sukcesywnie podpisywane są umowy. Ustalone są już grafiki pracy na styczeń 2021 roku. (…) Należy podkreślić, że wniosek o wykorzystanie personelu wojskowego w warszawskiej dyspozytorni jest tylko wariantem rezerwowym – uzupełnienia w przypadku wystąpienia braków kadrowych.
- Po 1 stycznia nic nie zmieni się w obsłudze zgłoszeń z punktu widzenia pacjentów - zapewnia wojewoda Konstanty Radziwiłł. - Bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone. Od wielu miesięcy podkreślam, że najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. (…) Dyspozytorzy mają do dyspozycji zaawansowane technologie, które pomagają np. precyzyjnie ustalić lokalizację osoby i wezwać najbliżej znajdujący się dostępny zespół ratownictwa medycznego.
Likwidacji dwóch dyspozytorni sprzeciwia się marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik: – Nie ma racjonalnych powodów, aby w tej chwili narażać na niebezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Ze wstępnych analiz i rozmów z przedstawicielami innych województw wynika, że na tę chwilę wojewoda mazowiecki jako jeden z nielicznych zdecydował się na tak drastyczne kroki. W większości regionów, albo zmiany nie będą miały miejsca albo, mimo przejęcia dyspozytorni, umowy zostały podpisane z dotychczasowymi dysponentami.
Marszałek sugeruje, że zmiany mają związek z planami podziału województwa: – Trudno inaczej wyjaśnić pozbawienie północnego Mazowsza dyspozytorni karetek i przeniesienie tych zadań m.in. do Radomia. Jestem pełen obaw o jakość tej pracy.
Obawy dyrektorów obecnych dyspozytorni wzbudza brak znajomości przez przyszłych dyspozytorów medycznych ich obszaru operacyjnego, infrastruktury medycznej, tj. sieć szpitali, w tym szpitalnych oddziałów ratunkowych z uwzględnieniem często zmienianej sytuacji organizacyjnej w okresie pandemii, przychodni lekarzy rodzinnych, nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, miejsc przebywania zespołów ratownictwa medycznego a także lądowisk LPR. Jak zauważa w piśmie do wojewody dyrektor ostrołęckiego Meditransu Mirosław Dąbkowski, wieloletnie doświadczenie zdobyte przez dyspozytorów medycznych daje gwarancję prawidłowości działań.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość