Koncert organowy w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

Wydarzenia

Koncert organowy w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

31.01.2023
autor: Elżbieta Szczuka
Wspaniałego, zróżnicowanego nastrojowo koncertu organowego w sanktuarium św. Idziego, w wykonaniu dr. Rafała Sulimy, mogli wysłuchać wyszkowianie w niedzielny wieczór 29 stycznia.
 
Koncert prowadził ks. Karol Skrodzki, który, tak jak Rafał Sulima, pochodzi z parafii grajewskiej.
Rafał Sulima, laureat wielu konkursów, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie filia w Białymstoku w trzech specjalnościach: organy, muzyka kościelna, śpiew solowy. W maju 2013 r. na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z gry na organach, improwizacji, śpiewu oraz akompaniamentu liturgicznego. W latach 2003 - 2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie prezentował brzmienie wspaniałych, znanych w kraju i za granicą, barokowych organów. W swoim dorobku artystycznym ma liczne koncerty organowe, kameralne, wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi.
Witając się z publicznością, artysta wspomniał o wyszkowskich organach: - Jest to instrument, który ma szerokie możliwości i będę się starał je pokazać.
W godzinnym koncercie zaprezentował muzykę m.in. Antonia Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Piotra Grinholca, a także własne transkrypcje na organy muzyki kościelnej i kolęd. Na zakończenie znakomicie zabrzmiał polonez Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”. 
Organy w sanktuarium św. Idziego, zakupione w Niemczech w ubiegłym roku, zostały poświęcone przez biskupa Janusza Stepnowskiego 2 miesiące temu. To 13-głosowe organy piszczałkowe o trakturze mechanicznej, zbudowane w 1971 r. przez niemiecką firmę „Weigel”.
- Instrument jest wyjątkowy, chce się na nim grać – mówił wzruszony Rafał Sulima.
Publiczność podziękowała artyście brawami, za piękny koncert podziękował mu również ks. proboszcz Zdzisław Golan: - Dziękuję Panu Bogu, że udało się pozyskać tak piękny instrument. Jest już nasz i to jest najważniejsze.
Zapowiedział też, że w kościele odbędą się następne koncerty organowe.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Byli aniołami (foto)

Byli aniołami (foto)

Po raz drugi Szkolny Klub Wolontariusza z Zespołu Szkół na Polonezie  we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Klubem Przyjaciół Wyszkowa, przy wsparciu Gminy Wyszków, zorganizował piękny koncert charytatywny „Bądź aniołem – otwórz serce”. Zbierano żywność na paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących rodzin.
zobacz więcej
Komisja rewizyjna pozytywnie o odwołaniu starosty

Komisja rewizyjna pozytywnie o odwołaniu starosty

Na najbliższej sesji, 25 maja, rada powiatu będzie głosowała wniosek o odwołanie starosty Jerzego Żukowskiego. Wniosek pięciorga radnych poparła komisja rewizyjna, ale jedna radna złożyła zdanie odrębne.
zobacz więcej
Pielęgnacja po makijażu permanentnym – co zrobić, by dobrze się zagoił?

Pielęgnacja po makijażu permanentnym – co zrobić, by dobrze się zagoił?

Makijaż permanentny od lat cieszy się dużą popularnością. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, pozwala zaoszczędzić czas i nawet nie wykonując pełnego make’upu sprawia, że same ze sobą czujemy się po prostu lepiej. Pamiętajmy jednak o dokładnym sprawdzeniu miejsca, w którym chcemy zdecydować się na zabieg, ponieważ skutki nieodpowiedniego wykonania mogą być naprawdę trudne do usunięcia czy chociażby zniwelowania. Nie mówiąc już o tym, że mogą mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jeżeli jesteś zdecydowana na jego zrobienie, a gabinet został przez Ciebie dobrze sprawdzony, warto wiedzieć jak powinna wyglądać sama pielęgnacja po makijażu permanentnym.
zobacz więcej
Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych

Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych

W piątek 14 lipca w Warszawie rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. W tym roku potrwa trzy dni - do 16 lipca.
zobacz więcej