W piątkowy wieczór 11 października odbył się poplenerowy wernisaż malarstwa „Koło i ziele”. Plener malarski odbył się na początku września w Jackowie Dolnym, gm. Somianka, w gospodarstwie agroturystycznym Barbary Polak „Dom nad wierzbami”. Efekty pleneru można obejrzeć w znajdującej się na dworcu Galerii PeKaP.
Licznie przybyłych powitała Agnieszka Długołęcka, prezeska Stowarzyszenia Form Artystycznych i Turystycznych „FormAT”: - Co powiedzieć? „Koło i ziele” to tytuł pleneru. A wszystko to przez Kurpie Białe. Bo zawsze jest kłótnia, czy to jest Mazowsze, czy to jest coś, czy to są Kurpie. Ja uważam się za Kurpiankę, tutaj są moje korzenie. Miałam myśl, którą chciałabym rozpocząć cykl o naszej wyszkowskiej tożsamości.
„Koło i ziele” - pod tym hasłem zawarliśmy wszystko co wiąże się z Kurpiami: tradycjami, strojami, rzemiosłem czy architekturą. Każdy interpretował to na swój sposób – doprecyzowano na stronie www.format.wyszkow.org.pl.
W plenerze „Koło i ziele” udział wzięli: Agnieszka Długołęcka, Anna Chmielnik, Anna Falińska-Zalewska, Marta Sobczak-Jensen, Monika Studniarz, Tamara Baczkowska- Urban, Jan Nowak, Henryk Kiełczewski, Krzysztof Wójcik, Leszek Gapski, Tomasz Januszewski, Patryk Jusiński (najmłodszy uczestnik). To czwarty plener malarski dofinansowany ze środków Powiatu Wyszkowskiego.
- Do naszego tegorocznego pleneru dołączyły dwie koleżanki: Marta jest z Wybrzeża, Ania jest z Lublina – dodała Agnieszka Długołęcka.
W ubiegłym roku uczestnicy wymyślili nagrody (przechodnie) dla osób wyróżniających się na plenerze. Stachanowiec pleneru – to przodownik pracy, osoba najciężej pracująca na plenerze, z największą liczbą ukończonych prac; Dziubdziak pleneru – dla przodownika w dziubdzianiu jednej pracy, która i tak nie została ukończona; Marnator pleneru – dla osoby, która zmarnowała najwięcej farb, a efektów i tak brak. Po tegorocznym plenerze statuetkę Dziubdziaka otrzymał Tomasz Januszewski, statuetkę Stachanowca – Agnieszka Długołęcka, nagrody Marnatora nie przyznano.
W tym roku Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych FormAT obchodzi dziesięciolecie istnienia. Powstało w grudniu 2013 r.; w skład wchodzą miłośnicy malarstwa, fotografii i turystyki. Głównym filarem była Grupa SIEDEM, działająca od 1982 r.
Naszym głównym celem jest rozwijanie kultury muzycznej, literackiej, sztuki, promocja twórczości twórców i artystów, promocja naszego miasta i ziemi powiatu wyszkowskiego, a także wspieranie inicjatyw społecznych. Od lipca 2014 r. prowadzimy Galerię PeKaP – czytamy na stronie Stowarzyszenia.
Z okazji jubileuszu uczestnicy zostali poczęstowani okolicznościowym tortem.
Wystawę można oglądać przez najbliższe dwie niedziele w godz. 15-16.30.