Kolejny wniosek o odwołanie starosty. Do trzech razy sztuka?

Wydarzenia

Kolejny wniosek o odwołanie starosty. Do trzech razy sztuka?

13.12.2022
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Starostwo Powiatowe
Do przewodniczącego rady powiatu wpłynął wniosek o odwołanie starosty Jerzego Żukowskiego. Wygląda na to, że koalicja zdobyła dwunasty, brakujący głos. Należy on do Ewy Bartosiewicz, która zdecydowała się pod wnioskiem podpisać.
 
Przypomnijmy, że to trzecia próba odwołania starosty przez zawiązaną jesienią 2021 r. nową koalicję. Radni powiatowi Wspólnoty Samorządowej, Razem dla Ziemi Wyszkowskiej oraz Wyszkowskich Demokratów zerwali wówczas koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, a zawiązali z Polskim Stronnictwem Ludowym. W radzie PiS przeszedł do opozycji, ale swoje stanowisko zachował Jerzy Żukowski. Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady. W przypadku liczącej 19 mandatów Rady Powiatu Wyszkowskiego, koalicja do zrealizowania wniosku potrzebuje 12 głosów.
Do tej pory koalicja miała jednak głosów 11. Z tego powodu dwie wcześniejsze próby odwołania starosty spełzły na niczym. Do trzech razy sztuka? Bardzo prawdopodobne, bo tym razem pod wnioskiem o odwołanie starosty podpisała się m.in. Ewa Bartosiewicz (do rady weszła z listy PiS, ale w marcu tego roku zrezygnowała z członkostwa w partii). Wygląda na to, że jej głos - dwunasty - będzie tym decydującym. Podczas pierwszej próby odwołania starosty Ewa Bartosiewicz nie brała udziału w sesji, podczas drugiej - wstrzymała się od głosu.
Wniosek o odwołanie starosty do przewodniczącego rady powiatu wpłynął 13 grudnia. Starosta Powiatu Jerzy Żukowski utracił większość koalicyjną w Radzie Powiatu Wyszkowskiego oraz Zarządzie Powiatu, co utrudnia sprawowanie funkcji, wpływa na podejmowanie decyzji, atmosferę w organach powiatu i wizerunek powiatu - czytamy. - Jako Przewodniczący Zarządu nie potrafi współpracować z zarządem powiatu, przez co zaburzone jest wykonywanie zadań organu wykonawczego, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym.
Wniosek w pełni popiera 12 radnych w nawiązaniu do art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym co stanowi minimum 3/5 głosów ustawowego składu rady.
W świetle powyższego oraz obecnej sytuacji na czele Powiatu Wyszkowskiego powinna stać osoba mająca zaufanie oraz poparcie organów powiatu tak, aby odpowiedzialność stanowiła spójną całość. Uważamy, że zmiana na stanowisku Starosty Powiatu Wyszkowskiego jest konieczna. 
Oprócz Ewy Bartosiewicz, wniosek podpisało ośmioro radnych koalicji: Paweł Deluga, Bogusław Frąckiewicz, Wojciech Kozon, Tadeusz Kuchta, Adam Mróz, Agnieszka Ołdak-Prokop, Bogdan Pągowski, Adam Turek.
Podpisu nie złożyło troje radnych koalicji wchodzących w skład komisji rewizyjnej (Sławomir Pędzich, Piotr Wykowski i Katarzyna Wysocka), która wniosek będzie musiała zaopiniować, zanim trafi on na sesję rady powiatu.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość