Kolejni wyszkowianie stracili pieniądze podczas internetowych zakupów

Wydarzenia

Kolejni wyszkowianie stracili pieniądze podczas internetowych zakupów

04.03.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Dwaj wyszkowianie zamówili przez Internet smartfony, których jednak nie otrzymali. Jeden z mężczyzn został oszukany, mimo że za przesyłkę zapłacił dopiero kurierowi przy odbiorze.
 
Oba oszustwa zgłoszono policji we wtorek 2 marca. W pierwszym przypadku mężczyzna zamówił telefon za pomocą popularnej platformy sprzedażowej. Wykazał się ostrożnością, bo za przesyłkę zapłacił dopiero kurierowi przy odbiorze. Jednak po otwarciu paczki okazało się, że w środku zamiast telefonu są zasilacze i ładowarki, których oszukany nie zamawiał. Kontakt ze sprzedającym się urwał, a wyszkowianin stracił 440 zł. - Apelujemy, aby otrzymane zamówienie „za pobraniem” otworzyć przy kurierze przed przekazaniem pieniędzy - przestrzega rzecznik policji kom. Damian Wroczyński.
Kolejne zgłoszenie również dotyczyło telefonu, tylko tym razem wartości ponad 2 tys. zł. Mieszkaniec naszego powiatu kupił smartfona za pośrednictwem… popularnego portalu społecznościowego. Wykonał przelew, towaru nie otrzymał, a ze sprzedającym nie udało mu się skontaktować.
 
***
Wyszkowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przypominają o kilku zasadach, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:
- zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych
- logując się na konto sklepu internetowego, unikaj ogólnodostępnych punktów do Internetu
- sprawdź, jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić
- sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować
- otrzymując ofertę e-mailem lub za pośrednictwem komunikatorów, nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy
- zamawiając sprzęt, zapytaj, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
- kupując telefon komórkowy, zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu (telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji)
- staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione
- unikaj zakupów przedmiotów o rażąco niskiej cenie, gdyż mogą pochodzić z przestępstwa
- zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie
- płacąc kartą kredytową, upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)
- nigdy nie udostępniaj swoich haseł.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość