Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/13760.jpg

Wydarzenia

Kolejne ogniska ASF, znowu w gminie Wyszków

16.02.2023
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Wyniki badań potwierdzające wykrycie afrykańskiego pomoru świń u czterech padłych dzików znalezionych w Wyszkowie i Natalinie Powiatowy Lekarz Weterynarii otrzymał 13 lutego. To już kolejne wykryte w tym roku przypadki choroby.
 
Padłe dziki są cztery, ale ogniska choroby dwa - jedno w Wyszkowie, drugie w Natalinie. Truchła dzików przekazano do utylizacji pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wyszkowie, a miejsca poddano odkażaniu - czytamy w komunikacie weterynarii.
To drugie i trzecie ognisko afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wyszkowskiego w 2023r. na obszarze objętym ograniczeniami II – w strefie różowej. Pierwsze stwierdzono 1 lutego 2023 r. u dzika padłego w miejscowości Wyszków, gmina Wyszków. Taki sam przypadek miał miejsce również pod koniec 2022 r. 
W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wyszkowie, przypomina o obowiązkach w zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwie, w szczególności: utrzymywania higieny w gospodarstwie, odkażania używanego sprzętu, w tym pojazdów, osobistego wyposażenia, w tym odzieży i obuwia.
 
W przypadku podejrzenia wystąpienia ASF u świń należy:
1. zgłaszać wszelkie niepokojące oznaki i objawy podejrzenia choroby Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Wyszkowie, lekarzowi weterynarii opiekującemu się stadem lub lekarzowi weterynarii w najbliższej lecznicy weterynaryjnej
2. pozostawić zwierzęta w miejscu przebywania
3. nie wywozić z gospodarstwa zwierząt, zwłok zwierzęcych, produktów pochodzenia zwierzęcego, ściółki, paszy i sprzętu
4. Uniemożliwić osobom postronnym dostęp do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.
W przypadku znalezienia padłego dzika należy:
1. oznakować miejsce znalezienia truchła dzika, aby ułatwić ich odnalezienie przez właściwe służby
2. nie dotykać truchła i pozostawić je w miejscu znalezienia
3. zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wyszkowie, najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub miejscowego koła łowieckiego
4. osobom mającym kontakt z dzikiem lub będącym w jego pobliżu, nakazuje się stosowanie środków bioasekuracji niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażania rąk i obuwia
5. osoby mające kontakt z dzikiem lub będące w jego pobliżu przez 48 godzin po tym fakcie nie powinny wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i wykonywać czynności związanych z obsługą świń
6. myśliwi zobligowani są do przestrzegania zasad higieny i bioasekuracji w łowisku.
***
Afrykański pomór świń (ASF) jest wirusową, zakaźną i zaraźliwą chorobą świń domowych oraz przedstawicieli świniowatych, włączając wolno żyjące dziki. ASF znajduje się na liście A Międzynarodowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) i podlega obowiązkowi zgłaszania.
Chorobę wywołuje wirus afrykańskiego pomoru świń (Asfivirus – ASFV). Jest odporny na wysoką i niską temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie; potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie, zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Źródło zakażenia stanowią chore świnie domowe oraz dzikie. Nosicielem pośrednim wirusa może być też człowiek. Ludzie nie są jednak wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka.
Choroba najczęściej ma przebieg ostry. Rzadko przebiega nadostro lub przewlekle. Charakterystyczne objawy to brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą wystąpić drgawki. Śmiertelność prawie zawsze wynosi 100%. Część dzików może przeżyć zakażenie, pozostając jednak nosicielami.
W lutym 2014 wykryto w Polsce pierwsze przypadki ASF u padłych dzików, które prawdopodobnie przedostały się z Białorusi. W 2016 roku choroba rozszerzyła się także na wschodnie części województwa mazowieckiego i północne części lubelskiego
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość