Kolejne obostrzenia: szkoły, galerie handlowe, kultura

Wydarzenia

Kolejne obostrzenia: szkoły, galerie handlowe, kultura

04.11.2020
autor:
Zdalne nauczanie dla najmłodszych, zamknięcie instytucji kultury i galerii handlowych - nowe obostrzenia wchodzą w życie od soboty i będą obowiązywały do 29 listopada. - Listopad będzie jednym z najtrudniejszych momentów. Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, nasza odpowiedź musi być stanowcza, kolejne restrykcje są bardzo potrzebne - ogłaszają je, mówił premier Mateusz Morawiecki.
 
- Dziś mamy 25 tys. przypadków, nie można mówić o jakiejkolwiek stabilizacji - podkreślił premier. - Chcemy zmniejszyć ruch społeczny, mobliność społeczną. To najskuteczniejszy sposób - zostańmy w domu.
 
Najważniejsze zmiany
Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada (przedszkola pracują bez zmian).
Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada.
Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.
Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.
Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada.
Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada.
Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą.
Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada
Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada.
Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużone zostały do 29 listopada:
od poniedziałku do piątku, w godz. 8 - 16 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
zawieszenie działania sanatoriów
zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
zakaz organizowania spotkań i imprez
ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)
 
- Jeśli nasz plan się nie powiedzie, to czeka nas dotkliwa narodowa kwarantanna - zapowiedział premier. Jeżeli w Polsce będzie więcej niż 50 przypadków na 100 tys. obywateli, wprowadzony zostanie całkowity lockdown, włącznie z zamknięciem niektórych zakładów pracy. Jeśli będzie to 70-75 przypadków na 100 tys., to kolejnym etapem jest narodowa kwarantanna, która zakłada m.in. zakaz przemieszczania się.MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość