Kim są nasi radni?

Wydarzenia

Kim są nasi radni?

19.04.2024
autor: SB
52 lata - to średnia wieku radnych powiatowych, 47 lat - radnych miejskich. Większość wybranych teraz radnych jest czynna zawodowo i pracują na terenie naszego powiatu. Sporą grupę stanowią nauczyciele oraz kierownicy i pracownicy różnych wyszkowskich instytucji publicznych. Są też lekarze, emeryci, przedsiębiorcy i pracownicy sektora prywatnego. Lecz - co ciekawe - w tej kadencji w radach powiatu i gminy Wyszków nie będzie ani jednego rolnika.

Rada powiatu

Rada powiatu nieco się postarzała - średnia wieku wynosi teraz 52 lata, podczas gdy w radzie poprzedniej kadencji było to 47 lat. Najstarszym radnym jest 65-letni Mieczysław Pękul, doświadczony samorządowiec. Wprawdzie w radzie powiatu jeszcze nie zasiadał, ale przez wiele lat był wójtem gminy Brańszczyk. Najmłodsi radni mają po 38 lat i debiutują w samorządzie. To Arkadiusz Darocha i Bartłomiej Adler.
W radzie powiatu dominują mężczyźni, choć dysproporcje nie są aż tak duże jak w radzie miejskiej (czytaj poniżej). Mandaty zdobyło 7 pań i 12 panów.
Podobnie jak w poprzedniej kadencji, tak i w tej nowej w radzie powiatu jest jeden lekarz. Dotychczas była to Katarzyna Wysocka, teraz Arkadiusz Darocha. Oboje są zresztą lekarzami rodzinnymi. Wysocka zasiądzie teraz w radzie miejskiej.
Większość radnych pracuje w różnych instytucjach publicznych. Mocno reprezentowane jest środowisko nauczycielskie - do rady weszło aż troje dyrektorów szkół podstawowych, w tym dwoje z terenu gminy Brańszczyk: Agnieszka Eychler - dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku i Krzysztof Wawrzyńczak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowych Budach, a także Paweł Deluga - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Wyszków - Rybienko Leśne. Środowisko nauczycielskie uzupełnia Marzena Dyl - nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Długosiodle.
Mandaty zdobyło też kilkoro urzędników i pracowników instytucji samorządowych i rządowych. Z oczywistych względów pracę zmieni wkrótce Grzegorz Nowosielski, który kończy piątą kadencję na stanowisku burmistrza Wyszkowa. Nie wiadomo, czy na swoim stanowisku zostanie Paweł Abramczyk, zastępca wójta Gminy Rząśnik - wiele zależy od wyników drugiej tury wyborów.
Teresa Czajkowska pracuje w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Marek Kaniewski - w Gminnym Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle. Iwona Wyszyńska jest kierownikiem wyszkowskiej Placówki Terenowej KRUS, Agnieszka Ołdak-Prokop - prezesem Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Tadeusz Kuchta pracuje w Urzędzie Gminy Somianka jako inspektor ds. gospodarki odpadami i działalności gospodarczej, Adam Mróz - w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie jako naczelnik wydziału inwestycji i bezpieczeństwa.
Przedsiębiorców jest tylko dwoje. Mariusz Bryk prowadzi firmę zajmującą się instalacją przydomowych oczyszczalni ścieków, Danuta Rzempołuch - zakład ubezpieczeń w Wyszkowie.
Z kolei Bartłomiej Adler pracuje w branży marketingowej i zajmuje się organizacją wypraw na łono natury.
W radzie powiatu jest też dwoje emerytów: Mieczysław Pękul i Elżbieta Piórkowska (pracuje jeszcze jako pedagog specjalny).

Rada miejska

Odmłodziła się natomiast rada miejska - tu średnia wieku wynosi 47 lat (na początku poprzedniej kadencji – 52,6). Najstarsi radni mają 62 lata. To radny kilku kadencji Wojciech Rojek i debiutująca w radzie Lidia Błachnio. Najmłodszym radnym będzie 33-letni Artur Brzeziński, dla którego to pierwsze kroki w samorządzie.
Wiek radnych miasta od lat był tematem rozmów mieszkańców. I mimo narzekania, że rada się starzeje, średnia wieku ciągle rosła. W 1998 roku średnia wieku radnych gminy Wyszków wynosiła 45 lat (rada liczyła wtedy 28 osób, najstarszym był Chwalisław Mańko – 67, a najmłodszym Wojciech Łysik – 27). W 2002 roku średnia wieku radnych wynosiła 47,1 roku; cztery lata później - już 47,5 roku. Po wyborach w 2010 roku średnia sięgała już ponad 50 lat, w 2014 – 49,8 roku. Wtedy wybrano m.in. dwoje 66-latków i dwóch 68-latków. Rekordowy był jednak rok 2018, kiedy to wybrano na radnych 72-latka (Czesław Lach) oraz 70-latka (Jan Abramczyk). Wtedy średnia wieku radnych wystrzeliła do 52,6 roku.
Po tegorocznych wyborach doszło więc do przełomu: średnia spadła aż o ponad pięć lat.

Nowa rada miasta jest zdominowana przez mężczyzn. Mandaty wywalczyło aż 15 panów i tylko 6 pań.
W porównaniu z radą powiatu jest bardziej zróżnicowana pod względem zawodowym. Więcej jest teraz przedsiębiorców i osób pracujących w prywatnych firmach.
Własne działalności gospodarcze prowadzą: Paweł Zawadzki, Waldemar Karłowicz (branża budowlana), Mateusz Wyszyński (branża geodezyjna) i Marcin Król (branża hydrauliczna).
Tu trzeba wspomnieć, że silną reprezentację w samorządzie Gminy Wyszków będą mieli strażacy, bo Marcin Król jest prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gulczewie, a w radzie miejskiej debiutuje wraz z Marcinem Turowskim - funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie.
W wyszkowskich firmach pracują: Bogdan Osik (ślusarz brygadzista w hucie Ardagh Glass) i Piotr Pokraśniewicz (technolog w firmie Pomel).
W sektorze prywatnym zatrudnienie mają również: Artur Brzeziński (E-Commerce Coordinator w drogerii internetowej byHealth), Adam Szczerba (kierownik w dziale finansów w firmie Procter & Gamble) i Paweł Turek (kierownik regionalny w firmie „Fazoder” działającej w branży DDD).
W pracy w miejskim samorządzie debiutują nauczycielki: Lidia Błachnio (polonistka w ZS3 i CKU w Wyszkowie) i Justyna Tchórzewska (nauczyciel wspomagający w SP w Leszczydole-Nowinach).
W instytucjach publicznych pracują: Joanna Kulesza - kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, Wojciech Rojek - specjalista ds. przygotowania i realizacji inwestycji w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, Aneta Kowalewska - zastępczyni burmistrza Wyszkowa oraz Radosław Biernacki - inspektor ds. technicznych i inwestycji w Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”.
Monika Bieżuńska jest sołtyską Leszczydołu Starego, Adam Wrzosek - kościelnym w parafii Rybienko Leśne, zawodowo zajmuje się również cyklinowaniem podłóg.
Nową pracę wkrótce będzie miał albo Piotr Płochocki, albo Piotr Eychler. Obaj walczą w drugiej turze o fotel burmistrza Wyszkowa. Płochocki jest społecznikiem, prowadzi m.in. spotkania filmowe w WOK Hutnik; Eychler ma własną działalność gospodarczą. Jeden z nich zostanie burmistrzem, a więc zwolni mandat w radzie.
Branżowy przegląd składu rady miejskiej zamykamy wspomnianą już Katarzyną Wysocką - lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych oraz medycyny rodzinnej.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Leszek Marszał sekretarzem powiatu

Leszek Marszał sekretarzem powiatu

Były wicestarosta Leszek Marszał wraca do starostwa powiatowego - na stanowisko sekretarza.
zobacz więcej
Toobit wchodzi do pierwszej ligi: w rankingu CoinMarketCap w pierwszej piątce giełd

Toobit wchodzi do pierwszej ligi: w rankingu CoinMarketCap w pierwszej piątce giełd

[Cayman Islands] – Wiodąca giełda kryptowalut, Toobit, osiągnęła szczyty, zdobywając miejsce w pierwszej piątce giełd według rankingu CoinMarketCap. Jest to znaczące osiągnięcie, ponieważ CoinMarketCap jest najbardziej zaufanym i kompleksowym źródłem danych rynkowych kryptowalut. To prestiżowe wyróżnienie podkreśla wyjątkowy rozwój Toobit, innowacyjne funkcje oraz niezachwiane zaangażowanie w zapewnianie najwyższej jakości doświadczeń handlowych.
zobacz więcej
Biomasa: zielona energia przyszłości

Biomasa: zielona energia przyszłości

Biomasa to termin, który coraz częściej pojawia się w kontekście odnawialnych źródeł energii, ale co to właściwie jest i dlaczego jest tak istotna? Biomasa odnosi się do organicznej materii pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, która może być wykorzystana do produkcji energii. Obejmuje to szeroki zakres materiałów, takich jak drewno, odpady rolnicze, resztki z przemysłu spożywczego, a nawet niektóre rodzaje odpadów miejskich.
zobacz więcej
Jakie są najczęstsze problemy w pracowniach komputerowych i jak im zapobiegać?

Jakie są najczęstsze problemy w pracowniach komputerowych i jak im zapobiegać?

Pracownie komputerowe odgrywają kluczową rolę zarówno w edukacji, jak i w biznesie, stanowiąc centrum dostępu do technologii i informacji. Jednakże, aby te pracownie mogły działać efektywnie, konieczne jest zapobieganie problemom, które mogą zakłócić ich funkcjonowanie. Nawet drobne awarie mogą prowadzić do przerw w nauce czy pracy, co z kolei negatywnie wpływa na efektywność i wyniki. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jakie problemy mogą się pojawić, oraz jak im skutecznie zapobiegać. W tym artykule omówimy najczęstsze problemy, z którymi mogą się spotkać użytkownicy pracowni komputerowych, oraz przedstawimy praktyczne rozwiązania, które pomogą uniknąć tych trudności.
zobacz więcej