Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

Wydarzenia

Kidawa-Błońska odwiedziła Monar i nowy ośrodek wsparcia (FOTO)

05.04.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Z ideą Integracyjnego Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży „Wzajemnie potrzebni”, którego liderem jest wyszkowski Monar, w piątek 5 kwietnia zapoznała się marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jestem pod wielkim wrażeniem, jestem wzruszona, oglądając to miejsce i słuchając tego, co tu się działo i wyobrażając sobie, co tu się jeszcze będzie działo - podkreśliła.
 
Wyszkowski Monar to kawał współczesnej historii naszego miasta. - Obliczyłam, że od początku istnienia ośrodka 1.230 osób wygrało walkę z narkomanią - podkreśliła dyrektor ośrodka Jagoda Władoń. - Kiedyś pomyślałam, dlaczego mielibyśmy zajmować się tylko terapią uzależnionych i dawać poczucie, że to tylko ich? Stworzyliśmy Oddział Interwencji Kryzysowej z myślą o mieszkańcach Wyszkowa, o kobietach dotkniętych przemocą w rodzinie, osobach, które potrzebują bezpiecznego schronienia natychmiast. Jest jeszcze hostel. Osoby, które wychodzą z uzależnienia, w terapii tutaj są rok. Nie zawsze mają potencjał, żeby wyjść na zewnątrz i sobie poradzić. Nauczyli się już funkcjonować w rolach społecznych, dowiedzieli się o sobie wiele, są wzmocnieni, ale np. towarzyszy temu choroba psychiczna lub potrzebują dłuższej „rozbiegówki”. Pracują na zewnątrz, ale mogą mieszkać tutaj i mają parasol ochronny w postaci wsparcia terapeutycznego.
Potem pojawiła się inicjatywa zrobienia czegoś więcej, czegoś z myślą o dzieciach i młodzieży. - To marzenie chodziło za mną, za Markiem Siekierskim i za wieloma ludźmi tutaj od lat. To marzenie cały czas pracowało - opowiadała Jagoda Władoń.
Szansa na jego realizacje pojawiła się, kiedy Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zaakceptowało monarowski projekt sieci ośrodków wsparcia, a zadanie dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego. - To była jedna z najlepszych inwestycji na Mazowszu - zapewniła wicemarszałek Elżbieta Lanc. 
- Idea polega na tym, że takie miejsce powinno być bezpiecznym domem, schronieniem dla wszystkich tych, którzy nie czują się bezpiecznie w życiu. Narkotyk jest swoistym lekiem na ból egzystencji. On nie leczy, ale on uśmierza ból - ten fizyczny i ten psychiczny, ból duchowy - inicjatywę przybliżyła Jagoda Władoń. - Ludzie odcinają się wtedy, kiedy boją się życia. Jeśli dziecko w porę nie dostanie pomocy, znajdzie się tu, albo na ulicy, albo nie zdążymy mu pomóc. Nasi podopieczni to dzieci, które nie dostały w porę pomocy. To cudowne, że osoby, które wychodzą z uzależnienia, powiedziały: stwórzmy takie miejsce. Bo jeśli nam się nie udało w porę zrozumieć, że narkomania zabija, to być może przez takie miejsce jak to uchronimy wiele istnień ludzkich, sprawimy, że dzieci będą się czuły bezpieczniej. 
Nowością jeszcze pachnie salka gimnastyczna i siłownia. Jest też kącik komputerowy, studio nagrań, a przede wszystkim - niezwykle ważne wsparcie psychologiczne, z którego już korzystają młodzi ludzie z okolicy. Tu mogą liczyć również na dyskrecję i intymność. W ośrodku odbywają się lekcje dla młodzieży, warsztaty prowadzi psycholog, ale towarzyszy jej ktoś z pacjentów, gotowy już, by dać swoje świadectwo wyjścia z nałogu. 
A to jeszcze nie koniec. - Mamy z Koalicją Obywatelską pomysł na zagospodarowanie stajni dworskiej - snuła plany Jagoda Władoń. Chodzi o budynek przy pałacu Skarżyńskich, dawniej użytkowany przez Monar, gdzie trzymano konie. - My się stamtąd wyprowadziliśmy, a stajnia niszczeje. Idea polega na tym, żeby tę stajnię reaktywować, stworzyć centrum - kreatorium, które byłoby częścią centrum integracyjnego. Nasi pacjenci, poprzez budowę kolejnego miejsca, będą mogli skuteczniej wychodzić z własnych problemów. Biorę wszystkich na świadków, że to będzie kolejne miejsce, które jeszcze bardziej poszerzy potencjał dobra w Wyszkowie - zapowiedziała dyrektor Monaru.
- Jestem pod wielkim wrażeniem, jestem wzruszona, oglądając to miejsce i słuchając tego, co tu się działo i wyobrażając sobie, co tu się jeszcze będzie działo. Wyszków ma ogromne serce - mówiła Małgorzata Kidawa-Błonska. - Wierzę, że ta stajnia będzie wkrótce miejscem, o jakim marzycie. Ludzie nie mogą być sami, muszą mieć miejsce, w którym są bezpieczni, wysłuchani, mogą realizować swoje pasje. Trzymam kciuki za wasze dalsze marzenia, możecie na mnie liczyć. To niesamowite, że pacjenci dotknięci przez życie, przez los, odbudowują się, a swoje doświadczenie chcą przekazać innym, chcą stworzyć dla nich miejsce bezpieczne, o jakim pewnie marzyli, kiedy u nich pojawiły się problemy.
- Jesteśmy tu dzisiaj, żeby was docenić i podziękować za wspaniałą robotę - dodała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Podczas spotkania i prezentacji nowej działalności Monaru padło wiele ważnych słów, ale te najważniejsze przesłanie pochodziło od samych pacjentów:
- Wasza wizyta znaczy dla nas tak wiele, udowadnia, że osoby takie jak my, mają jeszcze szansę na szczęśliwą i dobrą przyszłość. Jeszcze do niedawna byliśmy na uboczu społeczeństwa, często jako osoby uzależnione czuliśmy się wykluczeni. Teraz dzięki wam czujemy się dostrzeżeni i zaakceptowani. To coś, czego nam tak bardzo brakowało w życiu.
- Pod pozorami autodestrukcji zauważyliście potencjał i wolę walki. Podczas gdy niektórzy patrzą na nas nieprzychylnym okiem, wy stoicie obok nas jak równy z równym. Kiedy inni odwracają głowy, wy podajecie nam rękę. 
- Cytatem, który nam przyświeca, są słowa Marka Kotańskiego: „Daj siebie innym”. I właśnie tą drogą staramy się podążać. Dziękujemy wam z całych serc za to, że poświęcacie nam swój czas i uwagę. 
W spotkaniu i prezentacji pachnącego jeszcze nowością ośrodka wzięli udział społeczność i przyjaciele Monaru, samorządowcy, m.in. burmistrz Grzegorz Nowosielski i wicestarosta Leszek Marszał. - Wyszków to niesamowite miejsce na ziemi, ponieważ tutaj władze mają otwarte serce - podkreśliła Jagoda Władoń.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mieszkańcy Wyszkowa mogą teraz korzystać z porad prawnych bez wychodzenia z domu

Mieszkańcy Wyszkowa mogą teraz korzystać z porad prawnych bez wychodzenia z domu

W dobie cyfryzacji coraz więcej usług przenosi się do internetu, co jest szczególnie korzystne dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Teraz również mieszkańcy Wyszkowa mają dostęp do profesjonalnych porad prawnych online, które pozwalają na szybkie i wygodne rozwiązywanie problemów prawnych bez konieczności podróżowania do większych miast.
zobacz więcej
Dwa groźne wypadki samochodów ciężarowych na S8 (FOTO)

Dwa groźne wypadki samochodów ciężarowych na S8 (FOTO)

Spore utrudnienia w ruchu na drodze S8 między Wyszkowem a Ostrowią Mazowiecką w czwartek 10 kwietnia. W odstępie niecałych 4 godzin doszło do dwóch groźnych zdarzeń z udziałem samochodów ciężarowych. Jeden wypadek, niestety, śmiertelny.
zobacz więcej
Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Marketing firmy możemy dziś podzielić na dwie strefy – tą prowadzoną online, opartą na działaniach promocyjnych w sferze internetu, a także oscylującą wokół tradycyjnej promocji znanej od lat. Ścianka wystawiennicza jest jednym z narzędzi marketingowych, które znalazło swoje zastosowanie właśnie w reklamie tradycyjnej. Zbudowana z lekkich, najczęściej aluminiowych, konstrukcji i prezentowanej na niej reklamy, może występować w naprawdę zróżnicowanych rozmiarach oraz kształtach. Niezwykle proste w montażu, demontażu, a także transporcie, stanowią jedną z najpopularniejszych form reklamy offline. Korzystają z niej przedstawiciele różnych branż, prezentujący swoje usługi i produkty w przestrzeniach publicznych. To właśnie prezentacja wielkoformatowej, starannie dopracowanej grafiki może okazać się naprawdę świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Już dziś poznaj lepiej rozwiązanie, jakie stanowią ścianki wystawiennicze i zastanów się, czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się również w twoim przypadku!
zobacz więcej
Wyzwania sektora kosmicznego – jak nowoczesne chmury wspierają eksplorację przestrzeni kosmicznej?

Wyzwania sektora kosmicznego – jak nowoczesne chmury wspierają eksplorację przestrzeni kosmicznej?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak firmy kosmiczne radzą sobie z ogromnymi ilościami danych generowanych podczas misji kosmicznych? Jak zarządzają skomplikowanymi systemami i infrastrukturą, która musi działać bezbłędnie w ekstremalnych warunkach?
zobacz więcej