Każda złotówka jest ważna (FOTO)

Wydarzenia

Każda złotówka jest ważna (FOTO)

14.09.2021
autor: Sylwia Bardyszewska
Umowy o dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wtorek 14 września podpisali samorządowcy i strażacy ochotnicy z powiatu wyszkowskiego. W uroczystości w wyszkowskim starostwie wzięli udział m.in. poseł Henryk Kowalczyk, senator Robert Mamątow oraz wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.
 
Środki na aktywowanie i doposażenie młodzieżowych drużyn pożarniczych otrzymały jednostki OSP w Trzciance (11.333 zł) i Zabrodziu (15.000 zł).
Trzy kolejne ochotnicze straże dostały dofinansowanie na zakup sprzętu, wyposażenia oraz środków ochrony indywidualnej: OSP w Słopsku - 20.000 zł, OSP w Brańszczyku - 17.100 zł, OSP w Lucynowie Dużym - 12.750 zł. Dodatkowo do jednostki w Słopsku trafią środki na montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku remizy. Na dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego czeka jeszcze OSP w Kamieńczyku.
Z kolei zarząd powiatu podpisał umowę o dofinansowaniu w wysokości 50.000 zł na stworzenie ścieżki edukacyjno-ekologicznej na terenie Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
Po 30 tys. zł otrzymają gminy Wyszków, Rząśnik, Zabrodzie, Somianka i Brańszczyk na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Środki trafią do mieszkańców, którzy zamierzają wymienić pokrycia dachowe z eternitu.
- Każda złotówka dla powiatu jest ważna, szczególnie kiedy ona procentuje, wraca do mieszkańców - za wsparcie, witając gości, dziękował starosta Jerzy Żukowski.
Poseł Henryk Kowalczyk zapewnił, że samorządy mogą liczyć na kolejne środki - w ramach rządowego programu Polski Ład. - Różnie jest postrzegany Polski Ład. Samorządowcy obawiają się obniżenia kwoty wolnej od podatku i tego, że ich udział w podatkach będzie mniejszy. I tak się faktycznie stanie. Ale jest przygotowana ustawa w sejmie kompensująca z nawiązką utratę udziału samorządów w podatku PIT. Dla samorządów będzie 8 mld zł. Zostaną podzielone proporcjonalnie do ubytku, ale obłożone będzie to też współczynnikiem zamożności. Samorządy na tej operacji nie stracą, wręcz zyskają. Wiem, że wszyscy oczekują na decyzje inwestycyjne. Samorządy, które złożyły wnioski, mają szanse na środki.
- Rząd Zjednoczonej Prawicy robi wszystko, żeby miejscowości gminne i powiatowe odzyskały dawny blask - dodał senator Robert Mamątow. - Najbliższy okres, Polski Ład to bardzo duża szansa dla naszych terenów. Preferowane będą na pewno wnioski nieduże, do 5-7 mln zł. Większość będzie rozpatrzona pozytywnie. To szansa, żeby większość miejscowości i gmin uzyskała wsparcie.
Dobrze napisanych wniosków samorządowcom oraz ochotniczym strażom pogratulowali również wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, dyrektor warszawskiego oddziału regionalnego KRUS Joanna Bala oraz zastępca prezesa zarządu WFOŚ Kamila Mokrzycka.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość