Karnawał z Norwidem (foto)

Wydarzenia

Karnawał z Norwidem (foto)

20.01.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował 17 stycznia wyjazdowe spotkanie literacko-karnawałowe. Był czas i na czytanie poezji Cypriana Norwida, i na wesołą zabawę. 
Spotkanie odbyło się w świetlicy w Leszczydole-Działkach. Prezes WUTW Danuta Lisiecka przedstawiła sylwetkę związanego z ziemią wyszkowską Cypriana Norwida, poety, dramatopisarza, grafika, malarza, rzeźbiarza, filozofa.
Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid urodził się w Laskowie-Głuchach 24 września 1821 r. Imię Kamil przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Babka Norwida, Anna Zdzieborska z Sobieskich, była spokrewniona z królem Janem III Sobieskim. Cyprian Norwid został ochrzczony w kościele w Dąbrówce (jest tam pamiątkowa tablica). Jego matka Ludwika Norwid zmarła w 1825 r., osierociła czwórkę dzieci. Na cmentarzu w Dąbrówce zachował się jej grób. Opiekę nad dziećmi przejęła prababka Hilaria Sobieska, u której przebywały do 1830 r., do jej śmierci. Pięć lat później umarł ich ojciec, Jan Norwid. Cyprianem i jego rodzeństwem zaopiekował się Ksawery Dybowski (ojczym matki Norwida, właściciel majątku w Dębinkach). Dzieci nie odziedziczyły po rodzicach żadnego majątku. To jeden z powodów późniejszych kłopotów materialnych poety.
Pani prezes scharakteryzowała kolejne etapy życia Norwida: naukę w Warszawie, podróże po Europie, wyprawę do Ameryki, pobyt we Francji. Zauważyła, że jego twórczość nie znalazła uznania wśród współczesnych, nękały go problemy zdrowotne i finansowe. Zmarł 23 maja 1883 r. w przytułku pod Paryżem. W tym roku mija 135 lat od jego śmierci.
Kilka najpopularniejszych wierszy Norwida, m.in. „Moją piosenkę”, „W Weronie”, „Italiam!, Italiam!”, recytowały panie z zarządu WUTW. 
Swoje wiersze, „Telefon” i „Smog”, bardzo aktualne, zaprezentowała Apolonia Czaplicka. Co chwila rozbrzmiewał śmiech podczas wygłaszanego przez Hannę Marchewkę monologu „Mścicielka” (znanego z wykonania Aliny Janowskiej).
W części karnawałowej spotkania na stołach pojawiły się na stołach pączki (ufundowane przez PSS „Społem”), zagrała muzyka i wszyscy ruszyli w tany.
Kolejne spotkanie WUTW 31 stycznia; będzie to wykład w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. WUTW ma swoją siedzibę w WOK Hutnik, tel. kontaktowy 723-351-809.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość