Jubileusz orkiestry reprezentacyjnej LMiR (foto)

Wydarzenia

Jubileusz orkiestry reprezentacyjnej LMiR (foto)

17.04.2019
autor: Elżbieta Szczuka
„Hymnem do Bałtyku” rozpoczęła się uroczystość zorganizowana z okazji 99. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem oraz ogłoszonego przez Senat RP roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej. Gwiazdą uroczystości była świętująca dziesięciolecie działalności Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej.
 
Uroczystość prowadzili Aleksandra Kowalewska i Andrzej Sawicki. Powitali przybyłych do w Auditorium Maximum wyszkowskiej uczelni, wśród nich prezesa LMiR (od 2007 r.) kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego, prorektora Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku doc. dr. Henryka Goryszewskiego, prezesa Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt. ż.ś. Andrzeja Potapowicza, przedstawicieli Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z honorowym obywatelem Gminy Wyszków płk. pil. Januszem Decewiczem, władze samorządowe, służby mundurowe, przyjaciół w marynarskich mundurach. 
Jako pierwszy głos zabrał prezes Andrzej Królikowski. Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych niedawno: muzyka orkiestry Rafała Jagielskiego i kontradmirała Hieronima Henryka Pietraszkiewicza (96 l.), najstarszego polskiego marynarza posiadającego stopień admiralski, w latach 1982-86 prezesa ZG Ligi Morskiej.
- Chcemy, aby od gór aż po brzeg morski wszyscy mogli słyszeć, co najmniej słyszeć, że Liga Morska i Rzeczna istnieje, że działa – podkreślił.
Przypomniał, że zaczynem LMiR było założone 1 października 1918 r. przez kontradmirała Kazimierza Porębskiego Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”. W maju 1919 r. Stowarzyszenie przekształciło się w Ligę Żeglugi Polskiej. W kwietniu 1924 r. z przekształcenia LŻP powstała Liga Morska i Rzeczna, która w 1930 r. zmieniła nazwę na Ligę Morską i Kolonialną. W 1939 r. Liga miała 997 tys. członków. Symbole LMiR to koło sterowe i kotwica.
- Nie zapominajmy, że ligowym ambasadorem kultury morskiej i rzecznej oraz patriotyzmu jest Reprezentacyjna Orkiestra Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą kmdr. Józefa Kowalewskiego, któremu bardzo serdecznie dziękuję.
Prezes A. Królikowski podziękował nie tylko szefowi orkiestry, ale i wszystkim jej muzykom.
- Orkiestra to nasz przyjaciel, sojusznik, pięknie promuje nasze miasto -podkreśliła zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. 
Wspólnie z Elżbietą Piórkowską, przewodniczącą rady miejskiej, podziękowały za tę promocję, przekazały najlepsze życzenia i wyrazy uznania.
- Orkiestra LMiR to wysoki kunszt artystyczny, ale również tradycja – zauważył z kolei wicestarosta Leszek Marszał. – To wspaniała grupa zaangażowanych osób, a współpraca z nimi to prawdziwa przyjemność. 
W imieniu władz powiatu podziękował za wieloletnią współpracę, pogratulował kierownictwu orkiestry i muzykom - wraz z przewodniczącym rady powiatu Waldemarem Sobczakiem, który wręczył kmdr. Kowalewskiemu, założycielowi orkiestry, piękny bukiet kwiatów.
List do uczestników uroczystości i życzenia dla kmdr. Józefa Kowalewskiego i członków orkiestry przesłał kpt. ż.w. Eugeniusz Daszkowski, honorowy obywatel Wyszkowa. Przeczytała go Hanna Potapowicz. 
Na wyszkowską uroczystość przyjechali też przyjaciele orkiestry z Łęczycy: Michał Pacholski, Jarosław Pacholski i Krzysztof Graczyk. Wręczyli jubilatom prezenty, m.in. pałasz z piękną rękojeścią, zaprosili orkiestrę do siebie na koncert w końcu sierpnia br.
Życzenia i wyrazy uznania orkiestra usłyszała też od prezesa Oddziału LMiR w Wyszkowie Elżbiety Kasińskiej oraz od wyszkowskich piłsudczyków.
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń. Złoty Medal Zasłużonym dla Ligi Morskiej i Rzecznej otrzymał komendant WKU w Wyszkowie ppłk Leszek Wieczorek. Srebrnymi medalami wyróżnieni zostali: wicestarosta Leszek Marszał, Aleksandra Kowalewska, Andrzej Sawicki i dyrygent Szczepan Newlacil. Brązowe medale otrzymali muzycy orkiestry: Michał Klimkiewicz, Ewa Chołyst, Rafał Godlewski i Grzegorz Michalski.
Za zaangażowanie oraz wkład pracy na rzecz Okręgu Mazowieckiego LMiR prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR przyznał okolicznościowe dyplomy PRO MEMORIA. Otrzymali je: Henrykowi Goryszewski, Krzysztof Falba, Adam Cendrowski, Jacek Chmielewski, Mariusz Milczarek, Witold Zdunek i Bogdan Skrzydlak. 
W imieniu seniorów lotnictwa wojskowego głos zabrał płk Henryk Czyżyk. Podziękował organizatorem za zaproszenie, a przy okazji podziękował mieszkańcom ziemi wyszkowskiej za udział w sierpniu ub. roku w odsłonięciu pomnika Chwała Lotnikom Polskim na Wojskowych Powązkach. Pamiątkowe medale otrzymali: burmistrz Grzegorz Nowosielski, kmdr Józef Kowalewski, Elżbieta Kasińska, Elżbieta Szczuka i Andrzej Potapowicz.
Po trwającej ponad godzinę części oficjalnej nadszedł czas na koncert orkiestry. Muzycy zagrali pod batutą Józefa Kowalewskiego, Benedykta Celiana, Szczepana Newlacila i Andrzeja Gerka, jako soliści wystąpili Ewa Rapacz-Chołyst i Stanisław Rapacz. Koncert muzyki rozrywkowej, klasycznej, filmowej i wojskowej rozpoczął się popularnym austriackim marszem „Wien bleibt Wien” Johanna Schrammela, była też m.in. „Etiuda E-dur” Fryderyka Chopina, chór niewolników z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego, aria „Lat 20 miał mój dziad” z operetki „Ptasznik z Tyrolu” Carla Zellera, wiązanka pieśni żołnierskich. Na finał orkiestra pod batutą Benedykta Celiana, przebranego w stosowny mundur, zagrała popularnych „Chłopców radarowców”, dedykując utwór obecnym na Sali policjantom. Otrzymała ogromne owacje, więc na bis zagrała, dedykowany gościom-lotnikom, „Marsz lotników”.
– Dziękuję panom dyrygentom i orkiestrze, każdemu z osobna i wszystkim razem. Dziękuję przedstawicielom uczelni, gdzie znaleźliśmy kąt i przytulisko - bez tego niemożliwa byłaby organizacja prób i występy – panu rektorowi i panu dyrektorowi Falbie. Chcę podziękować za patronat panom prezesom: kapitanom Królikowskiemu i Potapowiczowi. I wszystkim naszym przyjaciołom, którzy nas wspierają, motywują do dalszego działania – dziękował po koncercie Józef Kowalewski.
- Jako gospodarz tego obiektu jestem szczęśliwy, ze 10 lat temu byłem współtwórcą decyzji, ze orkiestra znalazła tu swoje miejsce. dzisiejszy koncert jest dla mnie wielką nagrodą – stwierdził prorektor Henryk Goryszewski. 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Wiosna stanowi jedną z najlepszych pór roku na dokonanie diametralnych porządków w ogrodzie – tak, by latem móc cieszyć się pięknem zielonej przestrzeni pełnej kwiatów, a także przydomowych upraw. Aura tej pory nierzadko zachęca nawet największych wielbicieli czterech ścian do przebywania na zewnątrz, zaś przestrzeń zaniedbana w czasie zimy zdecydowanie potrzebuje konkretnego uporządkowania. To właśnie po zimie ogrodowe rośliny budzą się do życia; inne niszczone są przez mrozy, brak światła słonecznego oraz nadmierną wilgoć. W efekcie ogród wymaga pracy. Podczas takich prac zazwyczaj powstaje masa odpadów; chociaż intuicja może podpowiadać, że sterta ziemi, kamieni czy gałęzi wcale nie zalicza się do grona śmieci, rzeczywistość jest nieco odmienna. Po wiosennych porządkach pozostać mogą między innymi odpady zielone, wielkogabarytowe oraz inne, których nie da się zaliczyć do żadnej kategorii. Już dziś dowiedz się, jak charakteryzować dane pozostałości po sprzątaniu ogrodu, a także co konkretnie zrobić, by pozbyć się ich z ogrodu.
zobacz więcej
Denerwujące osiedlowe składowiska

Denerwujące osiedlowe składowiska

Ważna wiadomość dla mieszkańców bloków. Wersalki, lodówki, meble, sedesy i inne śmieci wielkogabarytowe odbierane są w ostatnie soboty miesiąca! Nie należy ich wystawiać kilka tygodni wcześniej, by szpeciły wyszkowskie osiedla. Wszystkie, nie tylko Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”. Niektórzy mieszkańcy podejrzewają, że odpady są podrzucane i, być może, takie sytuacje również się zdarzają. Mieszkańcy oczekują reakcji spółdzielni i gminy, a te z kolei - reakcji mieszkańców, gdy sąsiad w połowie miesiąca dźwiga połamane meble, by złożyć je przed kontenerem. Spółdzielnia „Przyszłość” uważa, że gabaryty powinny być odbierane częściej niż raz w miesiącu.
zobacz więcej
Zadbaj o swoje rusztowanie - spraw, by konstrukcja mogła służyć latami!

Zadbaj o swoje rusztowanie - spraw, by konstrukcja mogła służyć latami!

Rusztowania stanowią nieodłączną składową niemal każdej budowy, podczas której uwzględniane są prace na wysokości. Ich solidność oraz bezpieczeństwo ma bowiem kluczowe znaczenie zarówno dla ochrony pracowników, jak i efektywności procesów budowlanych. Chociaż obecnie mamy do czynienia z naprawdę wytrzymałymi, a co za tym idzie także długowiecznymi konstrukcjami, regularna konserwacja oraz dbałość o nie są niezbędne ku temu, by możliwe było zminimalizowanie awarii oraz uszkodzeń, jakie w efekcie mogłyby zasądzić o wypadku i spowodować liczne opóźnienia w pracy. Sprawdź, jak zapobiec tragedii dzięki regularnej pielęgnacji rusztowania! Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które być może pomogą Ci cieszyć się posiadaną konstrukcją przez lata – bez awarii i wypadków.
zobacz więcej
Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!
zobacz więcej