materialy/info/med1/12913.jpg

Wydarzenia

Jubileusz 25-lecia wyszkowskich wodociągów (FOTO)

06.07.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
1 lipca 1997 r. powstała miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Codziennie dostarcza ok. 5 tys. m3 wody, z kolei do oczyszczalni ścieków trafia ok. 4,5 tys. m3 ścieków na dobę. - Za tym, żeby woda leciała 24 godziny na dobę, stoi potężna infrastruktura i praca wielu ludzi - na uroczystości z okazji 25-lecia spółki mówił przewodniczący rady nadzorczej.
 
Dawniej
Pierwsze ujęcie wody w gminie Wyszków, składające się ze studni głębinowej powstało w 1960 r. Pierwsza hydrofornia (przy ul. Prostej) została oddana do użytku w 1963 r. W tym samym czasie powstała również oczyszczalnia ścieków w Rybienku Starym.
Władze gminy powołały najpierw Zakład, potem Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, którego jednym z działów był Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Pierwszymi pracownikami utworzonych wodociągów byli Stefan Smorczewski i Wacław Garbacz. W 1982 r. do użytku oddano stację uzdatniania wody przy ul. Komunalnej. Do sieci miejskiej wtłaczała 3.500 m3 wody uzdatnionej na dobę. W 1994 r. wykonano przeciski pod rzeką Bug, umożliwiające dostawę wody i odbiór ścieków z południowej strony miasta. Z tą siecią związana jest największa awaria w historii spółki. W lutym 2011 r. , podczas powodzi, wodociąg uległ rozszczelnieniu. Awarię usunięto dopiero na początku kwietnia. Woda dowożona była beczkowozami, a później dostarczana z zastępczego ujęcia w Skuszewie. 
Dokładnie 1 lipca 1997 r. powstała spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. 
Pierwszym prezesem został Andrzej Piątek, od 2003 r. była nim Teresa Jastrzębska (wiceprezesem - Zbigniew Wiśniewski), a od 2015 r. funkcję tę pełni Daniel Bogdan.

Dziś
Spółka zatrudnia średnio 60 osób, które zajmują się obsługą oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz administracją. 
Stacja uzdatniania wody wydobywa i uzdatnia rocznie ok. 1 mln tys. 800 m3 wody. Codziennie spółka dostarcza ok. 5 tys. m3 wody mieszkańcom Wyszkowa i okolicznych miejscowości. PWiK korzysta z 5 studni głębinowych o głębokości od 60 do 143 m. 
Do oczyszczalni ścieków trafia ok. 4,5 tys. m3 ścieków na dobę. Spółka eksploatuje 40 przepompowni ścieków znajdujących się na terenie miasta i gminy. 
Średnio w roku powstaje ok. 5,5 km sieci wodociągowej i ok. 2 km sieci kanalizacyjnej, udaje się podłączyć ok. 180 nowych odbiorców.
 
Atrakcyjna 25-latka
Uroczystość, która odbyła się 1 lipca w WOK Hutnik, zgromadziła byłych i obecnych pracowników spółki, samorządowców i prezesów wodociągów w sąsiednich miastach.
- Może nie zawsze dobre rzeczy o sobie słyszymy. Pochwałą dla nas jest to, że się o nas nie mówi - to znaczy że dobrze działamy - zauważył prezes PWiK Daniel Bogdan. - O nas albo się nie mówi, albo ktoś narzeka. Jak jest przerwa w dostawach wody, staramy się przywracać ją jak najszybciej.
Podczas uroczystości o PWiK mówiono dużo i bardzo dobrze.
- Bardzo się cieszymy, że nasza gminna spółka jest taką atrakcyjną 25-latką, w świetnej formie, atrakcyjną i nowoczesną - jubileuszu gratulowała zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. - To okazja, żeby podziękować tym, którzy tę piękną historię tworzyli, począwszy od tych, którzy spółką kierowali, po wszystkich pracowników. Nisko się państwu kłaniamy. 
- Od źródła wody do odkręcenia kranu droga jest czasami niewdzięczna, trudna, czasami awaryjna, czasami taka, której nie widać. Ale to zabezpieczenie potrzeb naszych mieszkańców - dodała sekretarz gminy Anna Gołębiewska.
Za wieloletnią współpracę na każdej płaszczyźnie dziękował prezes Daniel Bogdan: - Kiedy zostałem prezesem spółki, nie wiedziałem, czy dam radę. Po poprzednikach została bardzo duża scheda, bardzo dużo zrobili. Ale wspólnie daliśmy radę. To nie tylko zarząd, to praca wszystkich państwa. Dziękuję, że tworzymy taką fajną drużynę.
Podziękowania z rąk prezesa jako pierwsi odebrali zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska oraz poprzednicy Daniela Bogdana - Andrzej Piątek, Teresa Jastrzębska i Zbigniew Wiśniewski, dla którego 1 lipca był ostatnim dniem w pracy, przed odejściem na emeryturę.
Specjalnymi nagrodami prezes wyróżnił pracowników, którzy w PWiK są od początku istnienia spółki. To: Wiesława Oleksiak, Jolanta Leonik, Iwona Skrzypek, Wojciech Rojek, Stanisław Przychodzki, Robert Powierza, Mirosław Lewandowski, Ryszard Kumek, Grzegorz Radzki, Leszek Gerek, Bogusław Twardo, Artur Rokitnicki, Andrzej Bąk, Waldemar Kacprzyński, Krzysztof Sierzan. 
- Wielkie uznanie dla państwa pracy - do pracowników PWiK zwrócili się radni miejscy. - To nie jest tak, że narzekamy. Jesteśmy zadowoleni, że co rano odkręcamy kurek i ta woda jest doskonała. 
Uroczystość zakończył koncert fortepianowy Kamila Pałubińskiego.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość