Jest wniosek o nadanie Jerzemu Sitkowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Wyszków

Wydarzenia

Jest wniosek o nadanie Jerzemu Sitkowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Wyszków

31.01.2025
autor: opr. SB
Do rady miejskiej wpłynął wniosek o nadanie Jerzemu Sitkowi tytułu Honorowego Obywatela Gminy Wyszków. Wniosek złożyło Stowarzyszenie Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku: Pomimo tego, że nigdy nie był pracownikiem żadnej państwowej instytucji czy urzędu jest człowiekiem legendą, ikoną wyszkowskiej turystyki i żywą skarbnicą wiedzy o naszej małej ojczyźnie.
 
Jerzy Józef Sitek urodził się w 1948 r. Wyszkowianin z krwi i kości. Tutaj się urodził i to właśnie naszym terenom całkowicie poświęcił swoją pasję i miłość do przyrody oraz wszelkich działań na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego - czytamy we wniosku. - Pomimo tego, że nigdy nie był pracownikiem żadnej państwowej instytucji czy urzędu jest człowiekiem legendą, ikoną wyszkowskiej turystyki i żywą skarbnicą wiedzy i naszej małej ojczyźnie.
Swoją pasją pan Jerzy zaraża kolejne pokolenia, wykorzystując m.in. zdobywane od lat 70. harcerskie doświadczenie. Jako instruktor harcerski ZHP w stopniu harcmistrza co roku prowadzi obozy harcerskie dla młodzieży i dzieci z Wyszkowa. Aktualnie są to obozy organizowane na Mazurach, a we wcześniejszych latach także w naszej bliskiej okolicy, w Szuminie, Nadkolu, Łazach…Co roku organizuje też zimowiska dla dzieci i młodzieży - za każdym razem w innym miejscu, z inną historią, zawsze ciekawą fabułą i przygodą. Wiele lat sprawował funkcję Komendanta Hufca ZHP Wołomin, a już kilkadziesiąt lat jest Komendantem Szczepu 78 DH i GZ Witraże, w którego szeregach wychowało się bardzo dużo harcerzy z Wyszkowa i okolic.
Dzięki działaniom Jerzego Sitka już kilka pokoleń mieszkańców Wyszkowa i nie tylko dumnie identyfikuje się z Wyszkowiem i jego rozległą okolicą.
Jerzy Sitek utworzył Klub Przyrodniczo-Turystyczny „Leśna Szkoła”, który od blisko 10 lat działał przy WOK „Hutnik”, a obecnie funkcjonuje samodzielnie. Wytyczył wiele pięknych i unikalnych szlaków turystycznych, które w bardzo atrakcyjny sposób ukazują piękno Puszczy Białej, kurpiowską kulturę oraz magiczną stronę naszego Bugu i nadbużańskich terenów. Niezliczona ilość osób dzięki niemu poznaje i rozkochuje się w przyrodzie okolic Wyszkowa. Pokazuje okolice Wyszkowa od tej strony, która nie jest na wyciągnięcie ręki i nie jest tak oczywista, a stanowi olbrzymi walor naszego miasta i okolic. Swoją aktywnością i zaangażowaniem zaraża innych na widzenie Wyszkowa pod kątem jego naturalnego piękna związanego z jego położeniem geograficznym czy historycznym. 
„Leśna Szkoła” to 20-letnia tradycja i szereg cyklicznych wydarzeń, kierowanych głównie do dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych. To m.in. „Robinsonada” (wyjazd 5-dniowy, w  okolicach Wyszkowa i rzeki Bug); Marsz po Puszczy Białej w Święto Niepodległości; historyczny „Rajd Jesienny” (w Puszczy Białej, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz walki w powstaniach); wiosenny „Rajd Baba”; zimowa, nocna Zacietrzewiona Wycieczka (w tym roku organizowana już po raz 21.). 
Setki dzieci z Wyszkowa wyprawionych na obozy letnie. Przez te wszystkie lata nadal krzewi w Wyszkowie, wśród dzieci i młodzieży wartości zawiązane z poszanowaniem przyrody i innych ludzi. Nie znamy innej osoby na terenie naszego miasta, która miała tak wielki i znaczący wpływ na życie innych osób, tych dużych i małych. Całe pokolenia rodzin w Wyszkowie korzystają z takiego zaangażowania i oddania się sprawie.
Od ponad 25 lat Jerzy Sitek organizuje rowerową majówkę, od 20 lat - spływy kajakowe rzeką Bug z Niemirowa do Wyszkowa. Jak podkreślają wnioskodawcy, Bug i ta forma turystyki są Jerzemu Sitkowi bardzo bliskie. Każdej wiosny organizuje nocne spływy rzeką Bug do Wyszkowa, rozpoczynające się w Szuminie, Wywłoce lub Broku. Nocne spływy, które przenoszą nas w prawdziwie magiczny świat nadbużańskiej natury przy tak głośnym śpiewie przeróżnych ptaków, co pozostaje na zawsze niezapomnianym przeżyciem. Kazdej wiosny organizuje także spływy Liwcem dla tych najmłodszych i nie tylko!
Jerzy Sitek jest laureatem m.in. nagrody Marszałka Województwa w uznaniu zasług dla mazowieckiej turystyki, nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego w kategorii działalność społeczna i wolontariat, Wyszkowianinem Roku 2018.
Regularnie wspiera Uniwersytet Trzeciego Wieku, współtworzy Koło Krajoznawcze „Białe Kruki”. Koło to zrzesza bardzo liczną grupę wyszkowskich emerytów, którzy dzięki Jerzemu Sitkowi przeżywają swoją kolejną młodość i z prawdziwym uśmiechem przeżywają przygody planowane i organizowane przez Jerzego Sitka, który stał się ich ważnym przewodnikiem. Co tydzień organizuje wycieczki piesze po Wyszkowie, Rybienku Leśnym, Fideście, Głuszy, Łęgach, Puszczy Białej, Wrzosowiskach, Wydmach Mostówki… i wielu innych miejscach. Na tych wycieczkach zawsze jest komplet spragnionych tych wędrówek Białych Kruków.
Regularnie organizuje wycieczki piesze dla dzieci w różnym wieku, dla klas ze wszystkich wyszkowskich szkół. Pokazując, jak wiele możliwości i atrakcji jest w naszym mieście i w jego najbliższej okolicy, na żywo przedstawiając jego prawdziwą historię, której nie znajdzie się w książkach. 
I to wszystko, cały ogrom tej pracy wykonuje w pełni wolontariacko, z pasji i miłości do przyrody, kultury i historii, co w obecnych czasach jest czymś wydawałoby się nierealnym i niemożliwym.
 
***
Przypomnijmy, że obecnie rada miejska proceduje już jeden wniosek - o nadanie honorowego obywatelstwa Irenie Zdunek. 
 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Strażacy z Wyszkowa ruszyli do walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym (FOTO)

Strażacy z Wyszkowa ruszyli do walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym (FOTO)

Strażacy z Wyszkowa zostali skierowani do gaszenia pożaru na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Walka z ogniem trwa od niedzielnego popołudnia. W działaniach bierze udział 300 strażaków z różnych komend, żołnierze WOT, pracownicy parku i policja.
zobacz więcej
Ostrzeżenie pogodowe! Nagłe załamanie aury

Ostrzeżenie pogodowe! Nagłe załamanie aury

zobacz więcej
Wyzwania sektora kosmicznego – jak nowoczesne chmury wspierają eksplorację przestrzeni kosmicznej?

Wyzwania sektora kosmicznego – jak nowoczesne chmury wspierają eksplorację przestrzeni kosmicznej?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak firmy kosmiczne radzą sobie z ogromnymi ilościami danych generowanych podczas misji kosmicznych? Jak zarządzają skomplikowanymi systemami i infrastrukturą, która musi działać bezbłędnie w ekstremalnych warunkach?
zobacz więcej
Zadbaj o swoje rusztowanie - spraw, by konstrukcja mogła służyć latami!

Zadbaj o swoje rusztowanie - spraw, by konstrukcja mogła służyć latami!

Rusztowania stanowią nieodłączną składową niemal każdej budowy, podczas której uwzględniane są prace na wysokości. Ich solidność oraz bezpieczeństwo ma bowiem kluczowe znaczenie zarówno dla ochrony pracowników, jak i efektywności procesów budowlanych. Chociaż obecnie mamy do czynienia z naprawdę wytrzymałymi, a co za tym idzie także długowiecznymi konstrukcjami, regularna konserwacja oraz dbałość o nie są niezbędne ku temu, by możliwe było zminimalizowanie awarii oraz uszkodzeń, jakie w efekcie mogłyby zasądzić o wypadku i spowodować liczne opóźnienia w pracy. Sprawdź, jak zapobiec tragedii dzięki regularnej pielęgnacji rusztowania! Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które być może pomogą Ci cieszyć się posiadaną konstrukcją przez lata – bez awarii i wypadków.
zobacz więcej