Jest dofinansowanie. Wrócą zawieszone kursy autobusów

Wydarzenia

Jest dofinansowanie. Wrócą zawieszone kursy autobusów

12.05.2022
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
Powiat wyszkowski otrzyma dofinansowanie w wysokości 323 tys. zł na uruchomienie zawieszonych na początku roku czterech linii autobusowych na terenie gmin Wyszków, Brańszczyk, Rząśnik i Somianka.
 
Przypomnijmy, że linie deficytowe były uruchamiane w całej Polsce po przyznaniu dofinansowania z budżetu państwa i wyłożeniu środków przez samorządy powiatowy i gminne. W powiecie wyszkowskim w 2021 r. były to linie Wyszków - Brańszczyk, Wyszków - Rząśnik oraz dwie na terenie gminy Somianka. Ponieważ umowa obowiązywała do końca 2021 r., starostwo wystąpiło o kolejne dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Okazało się jednak, że zainteresowanie na Mazowszu jest znacznie większe niż w roku poprzednim. Do urzędu wojewódzkiego wpłynęło aż 114 wniosków opiewających na łączną kwotę 88,5 mln zł (przy puli 60,8 mln zł). Wiadomo więc było, że dla wszystkich pieniędzy nie wystarczy. Czekając na decyzję wojewody, powiat zdecydował o zawieszeniu kursów z początkiem roku.
Wojewoda zawnioskował do Ministra Infrastruktury o zwiększenie budżetu dla województwa mazowieckiego. Ten przyznał Mazowszu dodatkowe 28.416.228 zł. W efekcie 11 maja wojewoda Konstanty Radziwiłł podpisał umowy na dofinansowanie ze starostami kilku powiatów, w tym wyszkowskim - Jerzym Żukowskim.
- To bardzo ważny program, został stosunkowo niedawno utworzony, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem - podczas uroczystości podpisania umów mówił wojewoda. - Fundusz jest jednym z kolejnych elementów spojrzenia na województwo z perspektywy potrzeb mieszkańców. Dzięki niemu zasypujemy przeszkody w rozwoju Polski tak, aby wszyscy mogli z tego rozwoju korzystać. Podpisane dziś umowy umożliwią funkcjonowanie 160 połączeń o długości blisko 6 tys. km.
Powiat wyszkowski otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 323 tys. zł, które zostanie przeznaczone na funkcjonowanie czterech linii autobusowych o długości 107 km w gminach Brańszczyk, Rząśnik, Somianka oraz Wyszków.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość