Bogusław Frąckiewicz pozostaje sołtysem Drogoszewa. W wyborach, które odbyły się 6 sierpnia, wzięło udział ponad 120 mieszkańców. Dotychczasowy sołtys był jedynym kandydatem, a mieszkańcy jednogłośnie udzielili mu poparcia.
W minionej kadencji rada sołecka pracowała w składzie: sołtys Bogusław Frąckiewicz, Jerzy Biernacki, Robert Wrzesiński i Urszula Zdunek. - Jako pierwsza miejscowość w gminie Wyszków wymieniliśmy oświetlenie uliczne na ledowe. Dokończyliśmy budowę chodnika przy ul. Powstańców. Wykonano oświetlenie ul. Dobrej na odcinku do końca zabudowań. Wykonano metodą natryskową nawierzchnię ul. Małej i Jagiellońskiej – wymieniał sołtys. - Obecnie wystąpiliśmy do burmistrza o prace związane z nasypem przeciwpowodziowym. Sprawa jest w toku.
Bogusław Frąckiewicz był jedynym kandydatem na sołtysa na kolejną kadencję. W głosowaniu wzięło udział 119 osób. Wszystkie głosy były ważne i wszystkie za kandydatem. - Bardzo dziękuję, jestem mile zaskoczony – przyznał Bogusław Frąckiewicz.
W wyborach trzyosobowej rady sołeckiej zgłoszono sześcioro kandydatów. W głosowaniu brały udział 83 osoby (jeden głos był nieważny). Do rady weszli: Robert Wrzesiński (60 głosów), Paweł Kraszewski (57 głosów) i Jerzy Biernacki (52 głosy). Pozostali kandydaci: Andrzej Biernacki, Jan Wróbel i Marta Bloch.
Boją się powodzi
Nowa rada i mieszkańcy zapowiedzieli wniosek do rady miejskiej o przeznaczenie środków na wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej. Przypomnijmy, że w tym roku Bug znowu dał im się we znaki.
- To palący problem – przyznał obecny na zebraniu zastępca burmistrza Piotr Eychler. - Jestem zwolennikiem prewencji. Koszty są nieporównywalnie mniejsze niż naprawa skutków. Niestety, mamy pod górkę, bo nie możemy przeznaczyć z góry pieniędzy na to, co byśmy chcieli.
Część mieszkańców jest zdania, że środki trzeba raczej przeznaczać na pogłębianie rzeki. - Osoby są zalewane z drugiej strony, bo woda musi gdzieś znaleźć ujście. Żeby robiąc dobrze jednym, nie krzywdzić drugich – argumentowali. - Rybienko ma wyższy nasyp, a my jesteśmy zagrożeni. Pogłębianie pogłębianiem, ale trzeba wyrównać poziom.
- Trzeba wziąć się za rowy i nie zasypywać łąk – przekonywali inni.
- Jestem zwolennikiem pogłębiania, udrażniania koryta rzeki, ale to nie jest sprawa jednorazowa – zastrzegł Piotr Eychler. - To trzeba robić co roku. Budowa obwałowania jest jednak łatwiejszą rzeczą niż pogłębienie rzeki.
- Mieli opracować w tym roku projekt, który będzie miał uzgodnienia z RDOŚ i trzeba by było teraz tego przypilnować - o planach Wód Polskich przypomnieli mieszkańcy.
- W tym roku mają zrobić hektar na Białej Górze - dodał Bogusław Frąckiewicz.
- Na pewno nie doczekamy się, żeby oni sami przyszli i to zrobili - skwitował zastępca burmistrza, zapowiadając, że samorząd będzie działania Wód Polskich pilotował.
Inne wsie już wybrały
Wybory sołtysów w gminie Wyszków rozpoczęły się w czerwcu. Sołtysów wybrali już mieszkańcy:
Deskurowa - Danutę Napiórkowską
Gulczewa - Sławomira Wróbla
Leszczydołu-Działek - Wiolettę Szczerbę
Lucynowa Dużego - Przemysława Zbrzeźniaka
Lucynowa - Mariusza Osytka
Rybienka Starego - Marię Wygryz
Tulewa - Barbarę Polak
Pustych Łąk - Grzegorza Białousa
Ślubowa - Paulinę Kałowską
Tulewa Górnego - Wojciecha Nowakowskiego
Łosinna - Ewelinę Falbę
Kolejne wybory
W sierpniu odbędą się jeszcze wybory w następujących sołectwach:
Olszanka - 9 sierpnia, godz. 19, budynek szkoły
Fidest - 10 sierpnia, godz. 17, altana wiejska
Leszczydół-Podwielątki - 16 sierpnia, godz. 18, świetlica wiejska
Rybno - 24 sierpnia, godz. 17, budynek szkoły
Leszczydół-Pustki - 25 sierpnia, godz. 17, altana wiejska
Świniotop - 29 sierpnia, godz. 17, dom sołtysa
Kręgi Nowe - 30 sierpnia, godz. 18, świetlica wiejska w Kręgach
Wybory w pozostałych miejscowościach odbędą się we wrześniu.