Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/12718.jpg

Wydarzenia

Jedno Mazowsze – wspólna flaga!

24.05.2022
autor: materiał Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Symbol dumy i zjednoczenia – to flaga województwa mazowieckiego. Na Dzień Samorządu Terytorialnego wszyscy ją wywieśmy! Niech powiewa przy każdym domu, szkole czy urzędzie.

– Flaga to symbol, który powinien jednoczyć – zaznacza marszałek Adam Struzik (sejmikowy klub PSL). – Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Wywieszając ją przed domem, w miejscu pracy czy nauki, pokażmy, że jesteśmy lokalnymi patriotami, a Mazowsze jest dla nas ważne – dodaje.



ORZEŁ BEZ KORONY

Symbole Mazowsza: flagę, a także herb województwa mazowieckiego, ustanowił Sejmik Województwa Mazowieckiego w 2006 r. Wizerunek flagi (zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną, działającą przy MSWiA) przedstawia białego orła bez korony, o złotym dziobie i szponach, umieszczonego z lewej strony prostokątnego płata czerwonej tkaniny. Orzeł został zaprojektowany przez warszawskiego grafika Andrzeja Heidricha.

– Wolność, solidarność, pomocniczość, integralność i samorządność – to wartości towarzyszące nam na co dzień. Dzięki inicjatywie władz województwa każdy mieszkaniec i każda instytucja poprzez wywieszenie flagi Mazowsza może pokazać przywiązanie do tradycji i przynależność do mazowieckiej wspólnoty – zachęca Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmiku (klub KO).

Eksponując flagę, pogłębiamy wiedzę oraz przywołujemy wspólną historię i korzenie, a równocześnie dajemy jasny sygnał, że tworzymy silną i solidarną wspólnotę. Od 2021 r. – zgodnie z decyzją sejmiku województwa – może ona nam towarzyszyć i gościć przez cały rok np. w domach, szkołach, urzędach. Każdy mieszkaniec może ją umieszczać i rozpowszechniać, oczywiście zachowując cześć, powagę i szacunek.

POKAŻMY JEDNOŚĆ

W ubiegłym roku nie było chyba miejscowości w regionie, gdzie flaga by nie zawisła. Z dumą wciągnięto ją na maszt w wielu miastach, miasteczkach i wsiach naszego województwa, m.in. w Warszawie, Ciechanowie, Górze Kalwarii, Ostrołęce, Płocku, Siedlcach czy Legionowie. W Dniu Samorządu Terytorialnego wywieszono ją również przed Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wołominie. Ostatnich kilkadziesiąt lat to czas olbrzymiego zaangażowania wspólnot lokalnych w rozwój naszego kraju.

Jak zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc (sejmikowy klub KO), Mazowiecką wspólnotę łączy wiele. – Kultura, tradycje czy historia to wartości naszej regionalnej społeczności. To właśnie one budują tożsamość regionalną i kształtują pozytywne postawy. A symbolem naszej mazowieckiej wspólnoty jest Flaga Mazowsza, która daje poczucie przynależności, solidarności i jedności.

Samorządowcy na co dzień podejmują mnóstwo wyzwań, by dbać o swoje małe ojczyzny. Są oni jak lekarze pierwszego kontaktu, którzy szybko reagują na bolączki mieszkańców. Dobry gospodarz, który widzi problemy mieszkańców, ich potrzeby, marzenia, jest w cenie. Dobrze mieć w pobliżu kogoś, kto dba o to, by w gminie czy mieście niczego nie brakowało. Kogoś, kto żyje tymi samymi problemami, jest jednym z nas. Kto kupuje jabłka na tym samym bazarze, ma dzieci w tym samym przedszkolu, co my, jeździ tymi samymi drogami, spaceruje po tym samym parku i jeździ na wycieczki rowerowe po tej samej okolicy. Ktoś, kto wie, czy ważniejszy jest remont ulicy, budowa skweru albo stadionu, kolejny parking czy kanalizacja. Wie, jak wszelkie kłopoty rozwiązać. I nikt nie ma obaw, by go o to poprosić.

Jedno Mazowsze – wspólna flaga! Niech będzie rozpoznawalna!
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Toobit x TradingView: płynny handel kontraktami terminowymi z precyzją na poziomie profesjonalnym

Toobit x TradingView: płynny handel kontraktami terminowymi z precyzją na poziomie profesjonalnym

zobacz więcej
Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Wiosna stanowi jedną z najlepszych pór roku na dokonanie diametralnych porządków w ogrodzie – tak, by latem móc cieszyć się pięknem zielonej przestrzeni pełnej kwiatów, a także przydomowych upraw. Aura tej pory nierzadko zachęca nawet największych wielbicieli czterech ścian do przebywania na zewnątrz, zaś przestrzeń zaniedbana w czasie zimy zdecydowanie potrzebuje konkretnego uporządkowania. To właśnie po zimie ogrodowe rośliny budzą się do życia; inne niszczone są przez mrozy, brak światła słonecznego oraz nadmierną wilgoć. W efekcie ogród wymaga pracy. Podczas takich prac zazwyczaj powstaje masa odpadów; chociaż intuicja może podpowiadać, że sterta ziemi, kamieni czy gałęzi wcale nie zalicza się do grona śmieci, rzeczywistość jest nieco odmienna. Po wiosennych porządkach pozostać mogą między innymi odpady zielone, wielkogabarytowe oraz inne, których nie da się zaliczyć do żadnej kategorii. Już dziś dowiedz się, jak charakteryzować dane pozostałości po sprzątaniu ogrodu, a także co konkretnie zrobić, by pozbyć się ich z ogrodu.
zobacz więcej
Czy precyzyjne warunki testowe poprawiają wyniki badań?

Czy precyzyjne warunki testowe poprawiają wyniki badań?

zobacz więcej
Eksperymenty Leonarda Da Vinci i tych, którzy jego obrazy konserwowali (FOTO)

Eksperymenty Leonarda Da Vinci i tych, którzy jego obrazy konserwowali (FOTO)

Na poniedziałek, 28 kwietnia, Biblioteka Miejska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Czytamy malarstwo”. Tym razem miłośnicy malarstwa i jego symboliki przeniosą się w czasie o kilkadziesiąt lat, od Leonarda da Vinci do Petera Bruegela starszego.
zobacz więcej