Jarosław Kalinowski żegna się z polityką

Wydarzenia

Jarosław Kalinowski żegna się z polityką

28.08.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Na dożynkach w swojej rodzinnej gminie Somianka Jarosław Kalinowski zapowiedział, że po ponad 30 latach postanowił zakończyć swoją polityczną działalność. Przypomnijmy, że przez 7 lat był wójtem gminy Somianka, przez 16 lat - posłem na Sejm RP, a od 2009 r. zasiada w Parlamencie Europejskim. - Nie byłoby to możliwe, gdyby nie państwa poparcie, którego udzielaliście mi przez wiele lat, wiele wyborów. Dzisiaj jest doskonała okazja, żeby najserdeczniej państwu podziękować - zwrócił się do zebranych.
 
Od kiedy Jarosław Kalinowski został posłem w Parlamencie Europejskim, prawie co roku zapraszał do Brukseli delegacje dożynkowe ze swojej gminy. - Chcę państwu powiedzieć, że już więcej wycieczek do Brukseli organizował nie będę - zapowiedział podczas przemówienia na tegorocznych dożynkach, które odbyły się 27 sierpnia w Woli Mystkowskiej. - W przyszłym roku, dokładnie 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, ale ja już w tych wyborach startował nie będę. W przyszłym roku kończę swoją misję, swoją pracę jako poseł do Parlamentu Europejskiego i w ogóle jako parlamentarzysta. W sumie to już ponad 30 lat, od kiedy reprezentuję was w sejmie i prawie 15 lat w Parlamencie Europejskim. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie państwa poparcie, którego udzielaliście mi przez wiele lat, wiele wyborów. Dzisiaj jest doskonała okazja, żeby najserdeczniej państwu podziękować. Przez te wszystkie lata, pełniąc różne funkcje, starałem się godnie was reprezentować, pilnować interesów polskiej wsi, polskiego rolnictwa. Dane mi było uczestniczyć w negocjacjach, które kształtowały warunki Polski, polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej. Od tamtego czasu polska wieś bardzo się zmieniła. Pozytywnie się zmieniła. Polska nigdy nie była tak bezpieczna od kiedy jesteśmy członkami UE. Polska nigdy tak szybko się nie rozwijała. I oby tak pozostało, obyśmy nie stracili tej szansy. 
W latach 1990-1997 Jarosław Kalinowski pełnił funkcję wójta gminy Somianka. Od lat szczyci się tytułem honorowego wójta. Od 1993 r. pięć razy uzyskiwał mandat posła w polskim parlamencie; podczas dwóch kadencji pełnił funkcję wicemarszałka sejmu. W 1997 r., a następnie w latach 2001-2003 był ministrem rolnictwa, pełniąc jednocześnie funkcję wicepremiera. Od 2009 wybierany był do Parlamentu Europejskiego. Obecnie trwa jego trzecia i, jak zapowiada, ostatnia kadencja.
Polityk od lat związany jest z Polskim Stronnictwem Ludowym, w latach 1997-2004 był prezesem partii.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość