Jan Lityński utonął w Narwi w Pułtusku

Wydarzenia

Jan Lityński utonął w Narwi w Pułtusku

21.02.2021
autor:
W Pułtusku w Narwi utonął Jan Lityński, były działacz "Solidarności", były poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do tragicznego wypadku doszło, gdy Jan Lityński próbował ratować topiącego się psa. 
 
W niedzielne popołudnie (21 lutego) Jan Lityński z żoną wybrali się nad Narew na spacer z psem. Gdy zwierzę zaczęło się topić, mężczyzna próbował je ratować, ale, niestety, sam wpadł pod lód. 
Pomoc wezwało małżeństwo spacerujące w okolicy miejsca wypadku. Spotkali zmarzniętą i przemoczoną żonę Jana Lityńskiego, Elżbietę z psem. Strażacy po śladach na śniegu próbowali określić dokładne miejsce, w którym doszło do zdarzenia. Na miejsce przewieziono także żonę, która potwierdziła lokalizację wytypowaną przez strażaków. Najpierw przeczesywano miejsce przy użyciu specjalnych bosaków. Nurkowie próbowali zejść pod wodę, jednak było to bardzo trudne ze względu na silny nurt oraz złą widoczność. W akcji skorzystano również ze specjalistycznego sonaru oraz drona z podczerwienią. 
Jana Lityńskiego nie udało się go odnaleźć, prowadzona do późnych godzin wieczornych akcja poszukiwawcza zakończyła się fiaskiem. Wznowioną ją w poniedziałek rano. 
*** 
Jan Lityński urodził się w 1946 r. W latach 1964–1968 studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r. Organizował zbieranie podpisów pod listem w obronie Adama Michnika, brał udział w demonstracji przeciwko zdjęciu "Dziadów" z repertuaru Teatru Narodowego. Został wtedy skazany na 2,5 roku więzienia i relegowany z uczelni. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 r. był współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. Został członkiem KSS "KOR" i współpracownikiem Biura Interwencyjnego KSS "KOR". 
W 1980 r. został doradcą władz NSZZ „Solidarność”. Rok później, w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. działał w solidarnościowym podziemiu, jako członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ "S" Region Mazowsze. 
W 1989 r. był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Został wybrany do Sejmu kontraktowego z woj. wałbrzyskiego. Posłem pozostawał do 2001 r. Od 1990 r. w ROAD Tadeusza Mazowieckiego, następnie w Unii Demokratycznej i Unii Wolności (wiceprzewodniczący). Od 2010 do 2015 r. doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. 
- Janek był do pewnego stopnia królem życia. Był bardzo towarzyski. Świetnie gotował, świetnie znał literaturę, także rosyjską, był znawcą piosenek. Najmilej wspominam chwile, kiedy Janek konfrontował swoją wiedzę w czasie wspólnych wypraw - wspomina w rozmowie z Onetem były prezydent Bronisław Komorowski. 
Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim (2006 r.) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (2008 r.) Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności. 
 
 
 
 

Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość