Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk wykorzystując spirytus?

Wydarzenia

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk wykorzystując spirytus?

23.08.2020
autor: materiał zewnętrzny
Domowy żel antybakteryjny zawsze się przyda. W dobie pandemii znaczenie tak prostego i łatwego w samodzielnym wykonaniu środka higienicznego znacznie wzrosło, jednak nawet bez ryzyka groźnego zakażenia, taki specyfik przyda się pod ręką. Wystarczy kupić spirytus i kilka dość łatwo dostępnych produktów, by stworzyć przyjemny w zapachu i bardzo skuteczny żel do dezynfekcji z alkoholem.

 

Żel do dezynfekcji ze spirytusem

Do artykułu zainspirował nas sklep alkohol-online.pl, który w minionym kwartale wśród bestsellerów umieścił Spirytus Kaliski (Alkohol-online.pl/wodka/1164-spirytus-kaliski-500ml.html). Jak to się stało, że tak pospolity alkohol pokonał w maratonie oryginalne whisky, wina i inne uznane trunki? Wszystko za sprawą pandemii, która uświadomiła społeczeństwu, jak ważne jest dbanie o higienę i regularne stosowanie środków dezynfekujących. Ich cena na rynku gwałtownie skoczyła, nic więc dziwnego, że Polacy zdecydowali się na domowe sposoby na żel antybakteryjny. Spirytus jest tutaj składnikiem kluczowym.
 

Jak zrobić płyn antybakteryjny ze spirytusem?

Potrzebujesz do tego alkoholu oraz kilku dość łatwo dostępnych produktów. Są one opcjonalne i możesz śmiało wykorzystywać inne, podobne produkty drogeryjne, pod warunkiem, że będą miały takie samo zastosowanie. Co oprócz spirytusu? Przyda się żel, np. aloesowy, gliceryna i olejki eteryczne.

Gdy już masz wszystkie składowe, czas zabrać się do rzeczy. Spirytus należy rozcieńczyć z wodą. Ile procent ma spirytus, który powinniśmy używać? Mówi się, że najlepiej ok 60 – 75%, sklepowy zaś ma ponad 90%, stąd konieczność rozcieńczenia go wodą.

Spirytus do żelu antybakteryjnego następnie połącz z żelem aloesowym oraz dodaj kilka kropel olejków eterycznych. W ten sposób otrzymasz żel do dezynfekcji ze spirytusem, który będzie skuteczny, a przy tym będzie miał przyjemny zapach. Ile kosztuje spirytus? W sklepie internetowym alkohol-online.pl można zamówić butelkę o pojemności 500 ml za nieco ponad 60 zł. Za mniejsze buteleczki, np. o pojemności 200 ml zapłacimy ok 24 zł. Na ile wystarczy taka ilość? Zależy od tego jak często dezynfekujemy ręce oraz ile osób korzysta z tego środka antybakteryjnego. Średnio od 1 – 3 miesięcy.
 

Żel do dezynfekcji rąk ze spirytusem – co warto wiedzieć?

Znacie już ogólny przepis, jak zrobić domowy żel antybakteryjny ze spirytusem. Teraz kilka detali. Po pierwsze – proporcje. Optymalnie na 6 miar spirytusu powinno przypadać 4 miary wody przegotowanej. W proporcjach uwzględnijcie dodatek żelu aloesowego, wliczając do go proporcji wodnych.

Jak doskonale wiadomo, spirytus osusza skórę – to całkowicie normalne przy środkach dezynfekcyjnych. Jeśli chcemy, aby nasz domowy preparat antybakteryjny dodatkowo nawilżał naszą skórę, w formule powinna znaleźć się gliceryna.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość