Jak zorganizować ergonomiczne i niedrogie domowe biuro do pracy z komputerem?

Wydarzenia

Jak zorganizować ergonomiczne i niedrogie domowe biuro do pracy z komputerem?

14.05.2019
autor: materiał zewnętrzny
Często spędzamy przy komputerze wiele godzin. Warto wtedy pomyśleć jak prawidłowo zorganizować takie miejsce w domu do pracy lub grania, aby po dłuższym czasie nie odczuwać bólu kręgosłupa. Odpowiednie krzesło, monitor czy klawiatura z pewnością poprawią komfort podczas długotrwałego przesiadywania przed komputerem.
 

Krzesło

Dobre krzesło do pracy przy komputerze posiada podporę z kółkami, oparcie wykonane z oddychającej tkaniny (najlepiej siatkowej) wyprofilowane na wysokości lędźwi, podłokietniki oraz oparcie głowy. Regulacja podłokietników dodatkowo poprawia komfort, ponieważ ręce swobodnie spoczywają na odpowiednio ustawionej wysokości. Odciąża to w dużej mierze mięśnie kapturowe.

Monitor

Nawet jeżeli używamy laptopa dobrą praktyką jest podłączenie zewnętrznego monitora. Laptop służy nam wtedy jako jednostka główna. Monitor zewnętrzny jest większy niż ten w laptopie, można regulować jego odległość, ale przede wszystkim wysokość. Właściwa wysokość monitora to taka, kiedy górna krawędź jest na linii wzroku człowieka lub lekko wyżej. Dzięki temu nie pochylamy nadmiernie głowy do przodu przez co nie uciskamy nerwów idących przez szyję od mózgu do wszystkich organów w ciele. Anatomiczna pozycja głowy daje także ulgę mięśniom kapturowym, które nie muszą utrzymywać mocno wychylonej do przodu głowy.

Klawiatura i mysz

Zewnętrzna klawiatura i mysz również jest dobrym rozwiązaniem, a dzięki podłączaniu jednym wtykiem USB nie stanowi problemu przy użytkowaniu. Dobrze jest także zastosować żelowe podkładki pod nadgarstki zarówno pod myszkę jak i klawiaturę. Pozwala to utrzymać prawidłową pozycję nadgarstków (zapobiega zespołowi cieśni nadgarstka) oraz zapewnia komfort pracy.

Podnóżek

Podnóżek sprawia iż nasze stopy ułożone są nieco wyżej w stosunku do podłoża oraz odchylone w górę. Dzięki temu łydka jest rozciągnięta, a nie podkurczona (powoduje to skurcze nóg), a uniesienie mięśnia dwugłowego zapewnia lepsze krążenie w kończynach dolnych.

Ile to kosztuje?

Podstawowy monitor to koszt 280 zł. Od 500 zł zaczynają się całkiem sensowne monitory dla graczy oraz dla osób, które potrzebują dokładne odwzorowanie kolorów. Najprostszy komplet klawiatura + mysz to wydatek rzędu 50-250 zł. Za podnóżek zapłacimy od 50 zł. Jeśli chodzi o cenę krzeseł to tutaj nie warto oszczędzać, jednak nie warto tez przepłacać. Już od 150 zł możemy mieć dobry fotel biurowy, a wydając powyżej 500 zł możemy dostać naprawdę dobry sprzęt. Jest to wydatek jednorazowy, a korzyści płynące z użytkowania ergonomicznego wyposażenia są długofalowe.

 

Paweł Sereda

SAFETY Service

Krakowskie Centrum BHP

Bezpieczna Przystań
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość