Jak wynająć samochód?

Wydarzenia

Jak wynająć samochód?

24.05.2022
autor: materiał zewnętrzny
Powodów do wynajęcia samochodu może być wiele: wakacje, rodzina, podróż lub praca. Może to być firma lub osoba prywatna, która wynajmuje samochód. W związku z tym obywatel najczęściej wynajmuje samochód do celów osobistych, natomiast organizacja prawie zawsze wynajmuje samochód tylko na potrzeby podróży służbowych.
 

Wypożyczenie samochodu jest bardzo wygodne.

Jeśli jednak przy zawieraniu umowy i wyborze samochodu nie zastosujesz się do kilku ważnych wskazówek, możesz ponieść poważne konsekwencje. Można też bardzo ucierpieć finansowo.

Należy bardzo uważnie zapoznać się z treścią umowy, ponieważ samochód wymaga stałej konserwacji, a podczas jego użytkowania zawsze istnieje ryzyko wypadku. Wynajmujący starają się przerzucić jak najwięcej odpowiedzialności na najemcę.

Dlatego trzeba wiedzieć, jak prawidłowo wynająć samochód i jak nie narazić się na odpowiedzialność za wszystko.

Dokumenty potrzebne do wypożyczenia samochodu, ciężarówki.

Lista dokumentów potrzebnych do wypożyczenia pojazdu nie jest zbyt duża. Szczególnie dla osób indywidualnych. Potrzebne jest tylko prawo jazdy i dokument tożsamości.

Przedstawicielowi firmy potrzebny jest jednak statut firmy i uwierzytelnione kopie dokumentów założycielskich, a także paszport, paszport kierowcy i prawo jazdy kat. C (w przypadku ciężarówki) przedstawiciela firmy.

W obu przypadkach przyszły leasingobiorca będzie musiał wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy i podać informacje o swojej przeszłości wypadkowej, historii prowadzenia pojazdu, celach leasingu itp. Lepiej nie umieszczać w nim żadnych fałszywych informacji. Informacje zawarte w kwestionariuszu będą przez pewien czas sprawdzane przez wynajmującego, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niezgodności, umowa najmu nie zostanie podpisana z daną osobą.

A co, jeśli dana osoba chce wynająć samochód w innym kraju? Zwykle nie stanowi to problemu. Oczywiście zdarza się, że kraj goszczący ma specjalne wymagania wobec najemców. Jednak w większości miast na świecie lista dokumentów, które należy dostarczyć, jest mniej więcej taka sama.

 

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość