Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Wydarzenia

Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

26.02.2024
autor: Artykuł sponsorowany
Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number to numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta. Współcześnie składa się on z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Jest to światowy standard w dziedzinie motoryzacji, który pozwala kierowcy pozyskać wiele bezcennych informacji – zwłaszcza na etapie zakupu samochodu. Dlaczego ważne jest sprawdzanie auta po VINie przed zakupem? Co możemy się z niego dowiedzieć?
 

Co kryje numer VIN?

Na podstawie VINu możemy dowiedzieć się, w jakim kraju został wyprodukowany dany samochód, kto jest jego producentem, kiedy był montowany, a także jakiej jest marki i modelu. Ponadto w niektórych numerach VIN można znaleźć także informacje dotyczące silnika, układu napędowego i innych istotnych komponentów pojazdu. Oprócz fabrycznych cech pojazdu numer VIN pozwala także na sprawdzenie historii pojazdu? Jak to jest możliwe? W sieci znajdziemy międzynarodowe bazy danych, które pozwolą nam w ciągu kilku sekund dowiedzieć się, czy dany pojazd odnotował w przeszłości jakąkolwiek szkodę. Raport historii pojazdu zawiera weryfikacje prawdziwości przebiegu oraz informacje na temat realizowanych napraw.

Jak sprawdzić historię pojazdu po VINie?

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, sprawdzenie historii pojazdu nigdy nie było prostsze. Wystarczy wejść na stronę internetową firmy, oferującej tego typu usługi, wpisać numer VIN i już po kilku sekundach – całkowicie bezpłatnie – dowiemy się, czy w przeszłości została odnotowana jakakolwiek szkoda. Zapłacimy tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na pobranie szczegółowego raportu. Sprawdzanie samochodu po VIN znajduje się m.in. w ofercie firmy HistoriaSzkod.pl. Jak skorzystać z usług tej marki?

Gdzie sprawdzić auto po VINie?

Jeżeli chcemy, aby firma w naszym imieniu przeszukała największą bazę szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA, wystarczy, że wejdziemy na https://www.historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin i wpiszemy numer VIN. Jeżeli nie został podany on w ogłoszeniu, pamiętajmy, że mamy pełne prawo żądać jego podania w trakcie rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą. Jeżeli nasz rozmówca będzie się migał od jego podania – warto zachowywać wówczas wzmożoną ostrożność, gdyż może to oznaczać, że ma coś do ukrycia.

Jak już wcześniej zostało wspomniane – samo sprawdzanie aut po VIN jest bezpłatne. Jeżeli kontrola wykaże, że pojazd nie został wcześniej uszkodzony, nic nie zapłacimy. Pamiętajmy jednak, że nawet najobszerniejsze bazy danych mogą nie zawierać wszelkich informacji, jednak sprawdzenie historii pojazdu pozwala zminimalizować ryzyko oszustwa. Co w przypadku, gdy wstępne sprawdzenie wykaże, że wskazany samochód odniósł wcześniej szkody? Wówczas możemy zakupić szczegółowy raport historii szkód. Dokument ten zawiera informacje m.in. o datach wystąpienia incydentów i ich chronologii, a także ich wartości. Poznamy także dokładne miejsce uszkodzenia oraz kraj zdarzenia. Raport uzupełniony jest ponadto zapisami przebiegów pojazdu oraz poradami i pytaniami do sprzedającego.

Koszt wygenerowania takiego dokumentu w przypadku HistoriaSzkod.pl to zaledwie 59,99 zł brutto. Płatność możemy zrealizować kartą lub poprzez serwis PayU. Wszystko odbywa się w sposób bezpieczny i legalny, a firma gwarantuje fakturę VAT. Raport historii szkód może okazać się cenną kartą przetargową przy negocjacji ceny. Może nas także odwieść od trefnego zakupu, który narazi nas nie tylko na utratę pieniędzy, ale także czasu i nerwów. Inwestując niewielkie środki możemy zyskać spokój ducha oraz znacznie zminimalizować ryzyko oszustwa. To doskonała opcja dla każdego kierowcy, stojącego przed zakupem samochodu.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość