Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/11693.jpg

Wydarzenia

Jak skutecznie ćwiczyć akomodację oka?

22.11.2021
autor: Materiał zewnętrzny
Zmysł wzroku pozwala nam zdobywać bardzo dużą ilość informacji o otaczającym świecie. Elementy związane z percepcją wzrokową już od najmłodszych lat mają kluczowe znaczenie w poznawaniu otoczenia, a także nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktu z innymi. Faktem jest, że ludzkie oczy mają niezwykle skomplikowaną budowę anatomiczną. Narząd ten składa się z gałki ocznej, aparatu ochronnego oka (powiek, narządu łzowego, powięzi oczodołowych) i aparatu ruchowego oka (mięśni okołogałkowych). Jeżeli wszystkie te elementy funkcjonują prawidłowo, nasz wzrok działa bez zarzutu. Problem pojawia się w sytuacji, gdy któryś z nich zaczyna szwankować. Wady widzenia bardzo często mają związek z zaburzeniami akomodacji. W najnowszym wpisie skupiamy się na wyjaśnieniu czym jest ta przypadłość oraz jak ćwiczyć oczy, żeby poprawić wzrok.

Czym jest akomodacja oka?

Ludzkie oczy mają niezwykłe zdolności. Dzięki swej wyjątkowej budowie są w stanie zapewnić nam płynne przejście z widzenia z daleka do widzenia z bliska bez utraty ostrości. Procesem fizjologicznym umożliwiającym wyraźne widzenie w różnych odległościach jest akomodacja oka (inaczej: nastawność). Polega on na dostosowywaniu się oka do oglądania obiektów znajdujących się blisko, daleko oraz w odległościach pośrednich. Jak to działa? Jednym z elementów układu optycznego oka, czyli struktury, przez którą przechodzą docierające do oka promienie świetlne, jest soczewka. Przy prawidłowym widzeniu narząd ten sam dobiera odpowiednią długość ogniskowej do tego, jaka jest odległość oglądanego obiektu od oka. Jeżeli dany przedmiot znajduje się blisko, soczewka powinna automatycznie zwiększyć swoją moc; natomiast gdy będzie on dalej, nastąpi stopniowe zmniejszenie mocy. Dzięki temu ludzkie oko posiada zdolność płynnej adaptacji do aktualnych warunków.

Na czym polegają zaburzenia akomodacji?

Czasami zdarza się, że oczy nie są w stanie płynnie dostosować się do patrzenia na obiekty położone w różnych odległościach. Zazwyczaj dzieje się tak wraz z wiekiem: im jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia kłopotów z ostrością widzenia. Wraz z upływem czasu proces ten może postępować. Akomodacja ulega osłabieniu, a my coraz częściej potrzebujemy okularów do czytania. Zmniejszenie elastyczności soczewki jest procesem naturalnym i prędzej czy później dotyka każdego z nas. Prawie u każdej osoby powyżej 40. roku życia występuje tzw. prezbiopia (starczowzroczność). Jest to fizjologiczny i w pełni naturalny proces, w którym, na skutek osłabienia mechanizmu nastawności, widzenie z bliska staje się coraz trudniejsze. Z kolei u osób w wieku 60 – 75 lat oczy mogą już całkowicie stracić zdolność do akomodacji. Jedną z metod niwelowania tej przypadłości są okulary. Niedomagania akomodacji związane z wiekiem można skutecznie korygować za pomocą modeli progresywnych – czyli takich umożliwiających dobre widzenie na każdą odległość. Okulary progresywne są zwykle droższe niż standardowe oprawki korekcyjne, zwłaszcza jeśli kupujemy je u stacjonarnego optyka. Solidne oprawki bez ryzyka przepłacania możemy natomiast kupić w Internecie. Wybierając taką opcję nie musimy przejmować się dodatkowymi kosztami ani wysoką marżą, jaką dyktują właściciele sklepów stacjonarnych. Zamawiając oprawki progresywne przez Internet, na przykład w tym miejscu https://www.wokularach.pl/, mamy gwarancję cen nawet o kilkadziesiąt procent niższych niż stacjonarnie.

Jak poprawić akomodację oka?

Aby pozytywnie wpłynąć na mechanizm adaptacji oka warto zastosować kilka prostych ćwiczeń. Specjaliści zalecają, by wykonywać je niezależnie od tego, czy u kogoś występują zaburzenia akomodacji. Podobnie jak w wielu innych przypadkach kluczowe znaczenie ma tu profilaktyka. Wielu specjalistów uważa, że wzmocnienie wytrzymałości mięśnia rzęskowego może poprawić adaptację oka. Jakie ćwiczenia na oczy warto zastosować? Na przykład takie:
  • zakryj jedno oko i popatrz przez okno na obiekt znajdujący się jak najdalej od ciebie, wytrzymaj tak 20 sekund, po czym przerzuć wzrok na doniczkę lub inny blisko leżący przedmiot; powtarzaj ćwiczenie przez około 3 minuty, a następnie wykonaj je dla drugiego oka,
  • weź do ręki książkę i zacznij ją czytać; następnie powoli odsuwaj tekst od siebie aż zobaczysz, że litery staną się coraz bardziej rozmazane; poczekaj chwilę, aż oczy przyzwyczają się do nowego położenia i automatycznie „wyostrzą” obraz; książkę odsuwaj aż do momentu, gdy będziesz miał całkowicie wyprostowane ręce.
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość