Jak sejmik Mazowsza pomaga?

Wydarzenia

Jak sejmik Mazowsza pomaga?

27.11.2023
autor: materiał Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Rozmowa z Elżbietą Lanc, członkinią zarządu województwa mazowieckiego

Zbliża się koniec roku, a w raz z nim czas na podsumowania. Od kilku tygodni na ulicach mazowieckich miast i miasteczek możemy zobaczyć kolorowe plakaty i bilbordy podsumowujące wsparcie sejmiku województwa. Jak więc pomaga sejmik Mazowsza?

Warto przytoczyć te liczby, które możemy zobaczyć na plakatach. 5 tys. inwestycji na całym Mazowszu i 681 w ostrołęckim. Mamy się czym pochwalić. Mnie osobiście cieszą wszystkie dotyczące zdrowia – w szpitalach, placówkach medycznych, ale też nasze programy takie, jak „Mazowsze dla zdrowia kobiety”, który od przyszłego roku będzie obejmował także mężczyzn i zamieni się w „Mazowsze dla zdrowia”. Ale też nasz program wspierający powstawanie dziennych domów opieki społecznej, programy ukierunkowane na zdrowie psychiczne i wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży oraz edukację, która jest w tej dziedzinie ogromnie ważna. Wiele dobrego wydarzyło się także w mazowieckich szpitalach. Kupiliśmy ambulanse dla ostrołęckiego „Meditransu” i przeprowadziliśmy wiele ważnych inwestycji w ostrołęckim szpitalu, m.in. na oddziałach kardiologicznym, zakaźnym czy  rehabilitacji ogólnoustrojowej.

Jakie są plany na przyszły rok? Jakie wyzwania?

Wszystkie nasze programy wsparcia będą dalej realizowane. Ogłosiliśmy już nabory do większości z nich. To zdecydowanie pomoże w sprawniejszej realizacji tych ważnych dla mieszkańców projektów. Wiem też, że Mazowszanie oczekują naszych działań w obszarze zdrowia, pokazują to wszystkie badania. A my inwestujemy bardzo duże środki w nasze mazowieckie szpitale.

O czym jeszcze mówią mieszkańcy Mazowsza podczas spotkań?

Wybrzmiewają potrzeby edukacyjne, okres pandemii i nauczania zdalnego pokazał nam, że szkoły są niedoinwestowane i słabo wyposażone w tej dziedzinie. Dlatego prowadzimy program, w ramach którego wyposażamy szkoły w sprzęt potrzebny do prowadzenia lekcji on-line. Ale to nie jedyne potrzeby. Szkoły zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży, a także edukację i profilaktykę zdrowotną. Ostatnie badania przeprowadzone na nasze zlecenie przez Warszawski Uniwersytet Medyczny pokazały, że co piąte dziecko na Mazowszu jest zagrożone otyłością. Te dane są alarmujące, dlatego pracujemy wspólnie z WUM nad programem profilaktycznym skierowanym do dzieci, młodzieży, ale też rodziców. Jeśli teraz nic nie zrobimy, za kilka lat ci młodzi ludzie będą ludźmi potrzebującymi leczenia szpitalnego. Zdecydowanie lepiej postawić na profilaktykę i do tego nie dopuścić. A bardzo duża tu rola nas dorosłych, rodziców, dziadków, przecież to my uczymy najmłodszych, co powinni jeść. Jeśli teraz wpoimy im zasady zdrowego odżywiana i nauczymy, jak ważny jest ruch, za parę lat przyniesie to pozytywne efekty.

Czy planowane jest uruchomienie nowych programów wsparcia?

Cały czas rozmawiamy z mieszkańcami. W tej chwili realizujemy już 20 programów, a ciągle okazuje się, że przydałaby się nasza pomoc finansowa jeszcze w kolejnych zadaniach. Myślę, że nowe programy wsparcia będą na pewno przygotowane i, tak jak do tej pory, będą one odpowiadały na potrzeby mieszkańców.

Jak odblokowanie środków z KPO (Krajowego Planu Odbudowy) wpłynie na rozwój Mazowsza?

Mam nadzieję, że po wyborach parlamentarnych, gdy zjednoczona opozycja w końcu będzie mogła utworzyć rząd, znacznie poprawią się nasze relacje z Unią Europejską. Dzięki temu nasz kraj otrzyma takie wsparcie ze środków unijnych, na jakie zasługuje. KPO to ogromne środki, z których przypomnę inne kraje europejskie już korzystają. One miały pomóc w bardzo ważnych dziedzinach, które ciągle są niedoinwestowane np. w ochronie zdrowia czy zielonej energii. Na pewno Mazowsze bardzo liczy na zastrzyk tej gotówki. Myślę, że wraz z nowym rządem przyśpieszy także wydatkowanie środków unijnych z programów rządowych. Jeśli chodzi o nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Mazowsza, to pierwsze konkursy już za nami i niebawem rozpoczniemy podpisywanie umów.

Jakie są największe wyzwania na kolejny rok?

Zdrowie i edukacja. To nasza przyszłość. Dobra edukacja najmłodszych i troska o ich dobrostan psychiczny to najlepsza inwestycja w przyszłość. Aktywność rad młodzieżowych jest najlepszym dowodem na to, że młodzi chcą decydować o teraźniejszości i przyszłości. Chcą mieć wpływ na rozwój Mazowsza. Będziemy nadal inwestować w modernizację naszych szpitali, dbać o pacjentów choćby poprzez rehabilitację. Myślimy również o seniorach i do nich kierujemy nasze programy wsparcia. Seniorzy są aktywni, pełni życia i mają pomysły, na to jak powinno zmieniać się Mazowsze. Chcemy dać im do tego przestrzeń.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie łazienkowe

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie łazienkowe

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest rodzaj oświetlenia. W łazience można zastosować różne rodzaje oświetlenia, takie jak oświetlenie sufitowe, lustrzane, punktowe, czy też dekoracyjne. Każdy z tych rodzajów oświetlenia ma swoje zalety i może być użyteczny w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Oświetlenie sufitowe może zapewnić równomierne oświetlenie całej przestrzeni, natomiast oświetlenie lustrzane jest niezbędne do precyzyjnego wykonywania czynności higienicznych i makijażu. Oświetlenie punktowe może być wykorzystane do podkreślenia konkretnych elementów wystroju łazienki, a oświetlenie dekoracyjne może dodać wnętrzu charakteru i stylu.
zobacz więcej
Pielęgnacja ciała nastawiona na wyszczuplanie - co warto stosować?

Pielęgnacja ciała nastawiona na wyszczuplanie - co warto stosować?

Jędrna, smukła sylwetka to marzenie wielu osób. Poza właściwą, zdrową dietą i ćwiczeniami fizycznymi o nasz wygląd pomagają dbać kosmetyki do ciała. Poniżej przedstawimy kilka rodzajów produktów do codziennej pielęgnacji, które możemy zastosować, jeśli pragniemy wyszczuplić naszą sylwetkę.
zobacz więcej
Samochód dachował i wpadł do rowu. W środku matka z dzieckiem

Samochód dachował i wpadł do rowu. W środku matka z dzieckiem

Do poważnego wypadku doszło we wtorek rano w Dębinkach (gmina Zabrodzie). Samochód, którym podróżowała matka z dzieckiem, dachował i wpadł do rowu. 3-letnie dziecko trafiło do szpitala.
zobacz więcej
Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number to numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta. Współcześnie składa się on z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Jest to światowy standard w dziedzinie motoryzacji, który pozwala kierowcy pozyskać wiele bezcennych informacji – zwłaszcza na etapie zakupu samochodu. Dlaczego ważne jest sprawdzanie auta po VINie przed zakupem? Co możemy się z niego dowiedzieć?
zobacz więcej