Telefon na wietrze
Japoński projektant ogrodów Itaru Sasaki był bardzo zżyty ze swoimi kuzynem. Oboje mocno się przyjaźnili i często rozmawiali przez telefon. Po jego śmierci, Itaru nie potrafił poradzić sobie z pustką. Postanowił więc zaprojektować budkę z telefonem, z którego mógłby korzystać do dalszych rozmów z nieżyjącym krewnym. Jego sposób na radzenie sobie ze stratą zyskał popularność, kiedy w 2011 w Japonię uderzyła ogromna fala tsunami. Katastrofa pochłonęła 16 tysięcy istnień. Budka telefoniczna pana Sasakiego okazała się ogromną pomocą dla tych, którzy nie zdążyli się pożegnać. Moc rozmowy przez niepodłączony telefon okazała się tak wielka, że nazwane „telefonami na wietrze” budki zaczęły powstawać w różnych miejscach na świecie. W Polsce inicjatywa powstała na warszawskim Ujazdowie. W środku znajdziemy telefon oraz księgę, w której można zapisywać swoje myśli lub słowa pożegnania. Podobne projekty mają niebawem powstać w innych rejonach naszego kraju.
Towarzysz w żałobie
Nie da się ukryć, że coraz gorzej radzimy sobie ze stratą. Sprawy nie poprawia fakt, że mimo wsparcia rodziny i przyjaciół, społeczeństwo często oczekuje od nas szybkiego powrotu do codzienności. Niestety wiele osób nie potrafi pójść dalej, latami tkwiąc w tym jednym trudnym momencie po stracie bliskiego. W takiej sytuacji może się okazać pomocne wsparcie tak zwanego towarzysza w żałobie. Zawód ten zyskuje już na popularności w Polsce: oferuje wsparcie duchowe i praktyczne, tworząc bezpieczną przestrzeń do przepracowania trudnych emocji. Co ciekawe, coraz więcej zakładów pogrzebowych oferuje właśnie usługi wsparcia w żałobie. Taką firmą w Wyszkowie jest zakład Nekropolis przy ul. Stefana Okrzei 53. Warto pamiętać, że profesjonalna pomoc może realnie poprawić samopoczucie osób przeżywających stratę, ułatwiając im radzenie sobie z trudnym okresem po odejściu bliskich. Podobnie jak w przypadku wsparcia psychologa, warto o tym pamiętać i sięgać po nią gdy znajdziemy się w potrzebie.
Wsparcie online
Obecnie powstaje sporo stowarzyszeń oraz grup wsparcia dla osób przeżywających żałobę. Tworzy się wirtualną przestrzeń, pozwalającą każdemu podzielić się swoimi odczuciami oraz myślami. Dzieląc się doświadczeniem, uczestnicy takich grup wspierają się nawzajem. Co więcej, często polecani są specjaliści, którzy są w stanie zagwarantować dodatkowe wsparcie. Takich grup jest sporo, dlatego warto wyszukiwać te, które znajdują się najbliżej nas. Pamiętajmy, że żałoba jest procesem bez terminu ważności, a każdy z nas będzie ją przeżywał inaczej. Chociaż współcześnie szybki tryb życia wymusza na nas tłumienie własnych emocji, nie zapominajmy, że pomoc jest zawsze na wyciągnięcie ręki.