Jak pokonać dwa rodzaje łupieżu: tłusty i suchy. Jak pozbyć się łupieżu i łuszczenia się skóry głowy

Wydarzenia

Jak pokonać dwa rodzaje łupieżu: tłusty i suchy. Jak pozbyć się łupieżu i łuszczenia się skóry głowy

25.01.2022
autor: materiał zewnętrzny
Łupież to przykra dolegliwość, która dotyka wielu ludzi. Nieestetyczne płaty skóry spadające z naszej głowy można wyleczyć, stosując się do wytycznych i wprowadzając odpowiednią pielęgnację. Jak pozbyć się łupieżu i łuszczenia się skóry głowy? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
 

Łupież suchy - na czym polega?

Łupież suchy to najpopularniejszy rodzaj łupieżu. Najłatwiej jest go również wyleczyć. Charakteryzuje się białym "pyłem" i drobnymi płatami, które sypią się ze skóry głowy. Nie towarzyszy mu nadmierny łojotok głowy, więc nie ma problemu z wydzielaniem się dużej ilości sebum. Może pojawić się na skórze suchej i normalnej. Obejmuje zazwyczaj wyłącznie skórę głowy, rzadko kiedy można go zlokalizować na brwiach lub rzęsach.

Objawy łupieżu suchego:

  • złuszczanie się naskórka płatami na skórze głowy (głównie na szczycie),
  • złuszczona skóra łatwo odpada, "sypie się" z głowy,
  • włosy są przesuszone, matowe, mogą być łamliwe,
  • nie powoduje wypadania włosów,
  • skóra głowy jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, może wystąpić świąd.
     

Łupież tłusty - na czym polega?

Łupież tłusty jest bardziej widoczny i uciążliwy od łupieżu suchego. Jest to schorzenie objawiające się nadmiernym łuszczeniem naskórka, ale w jego przebiegu obserwuje się nieprzyjemny, nasilony łojotok skóry. Łuszczące się płatki naskórka przyklejają się do sebum, przez co trudno je usunąć. Więcej o łupieżu tłustym można dowiedzieć się ze strony Wapteka.pl. Jest to choroba, która ma wiele objawów i przyczyn.

Objawy łupieżu tłustego:

  • bardzo widoczne złuszczanie się naskórka,
  • pojawia się nie tylko na głowie, ale też na czole, brwiach i w rzęsach,
  • płaty mają formę żółtych, klejących łusek,
  • nadmierna praca gruczołów łojowych,
  • silny świąd, który po rozdrapaniu prowadzi do dużego podrażnienia,
  • łatwo może rozwinąć się w stan zapalny,
  • może współwystępować z łojotokowym zapaleniem skóry.
     

Łupież tłusty i suchy - przyczyny

Przyczyny łupieżu tłustego to między innymi występowanie skóry łojotokowej. Gdy skóra złuszcza się przy silnym przetłuszczaniu skóry głowy, może rozwinąć się łojotokowe zapalenie skóry. W rozwoju tego rodzaju łupieżu mają swój udział grzyby Malassezia - które są w naturalnej mikroflorze skóry. Gdy zaczynają się one nadmiernie namnażać, może być to przyczyną łupieżu tłustego. Działają one drażniąco na skórę głowy i powodują reakcję zapalną, a w rezultacie złuszczanie martwych warstw naskórka. Odpadające łuski mogą mieć nieprzyjemny zapach. Łupież tłusty częściej atakuje mężczyzn, z powodu zmian hormonalnych w okresie dojrzewania - zwiększa się u nich aktywność gruczołów łojowych. Łupież suchy powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych, układu odpornościowego, nieprawidłowego procesu odnowy komórek naskórka, zakażeń grzybiczych, uwarunkowań genetycznych oraz wpływ na jego powstanie mają inne czynniki egzogenne (np. niewłaściwa pielęgnacja, higiena, przegrzanie, wpływ klimatu, brak profilaktyki).
 

Łupież tłusty i suchy - jak je leczyć?

Łatwiej jest wyleczyć łupież suchy. Jest on bardzo łatwy do rozpoznania i w początkowym stadium nie występuje stan zapalny. W leczeniu kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja, czyli dobranie szamponu na łupież suchy. Taki produkt powinien mieć właściwości przeciwgrzybicze, normalizujące gruczoły łojowe oraz zapobiegające namnażaniu się bakterii. Substancja czynna, która skutecznie działa na łupież suchy to ketokonazol. Terapia trwa minimum dwa tygodnie, a następnie po ustąpieniu objawów należy stosować produkt pielęgnacyjny profilaktycznie, od 2 do 4 razy w miesiącu. Nieleczony łupież suchy może powodować łupież tłusty, którego leczenie jest znacznie trudniejsze. Czasami pomagają szampony przeciwłupieżowe, ponieważ zmniejszają łojotok, są grzybobójcze, odblokowują zatkane masy rogowo-łojowe oraz działają keratolitycznie, tzn. pomagają usunąć warstwę rogową naskórka. Gdy terapia nie przyniesie efektów, można spróbować stosować kremy i płyny przeciwgrzybicze oraz leki cytostatyczne i keratolityczne, które przywracają właściwy proces odnowy warstwy rogowej naskórka. Ważna jest także dieta i suplementacja witaminy A, B, E, cynku oraz selenu. Preparaty i szampony do włosów z łupieżem na Wapteka.pl mogą skutecznie rozwiązać problem zarówno łupieżu suchego jak i tłustego.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość