Krople do oczu o działaniu nawilżającym
Praca przed komputerem wiąże się z mniejszą częstotliwością mrugania. To zaś skutkuje wysuszeniem oka, które doprowadza do bolesności, łzawienia i ogólnego dyskomfortu. Jak temu przeciwdziałać? Warto zakupić krople do oczu zawierające składniki, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia i ochrony. Składniki te różnią się w zależności od konkretnego produktu, jednak najczęściej są to takie substancje jak kwas hialuronowy, chlorek sodu, potasu i magnezu, a także witaminy (np. B12). Krople do oczu warto mieć więc zawsze przy sobie.
Regularne przerwy podczas pracy
Kolejną zasadą jest robienie regularnych przerw, najlepiej co około 20-30 minut, na przynajmniej 5 minut. Po tym czasie należy odrywać oczy od monitora i patrzeć w dal przez co najmniej 20 sekund. Można także wykonywać ćwiczenia gałkami ocznymi, np. wodząc za palcem czy wykonując okrężne ruchy. Takie ćwiczenia warto wykonywać także niezależnie, poza czasem pracy przed komputerem.
Odpowiednie ustawienie monitora
Wzrok podczas pracy przy komputerze męczy się bardziej, jeśli nieprawidłowo ustawione jest stanowisko pracy. Kluczowa jest pozycja monitora, który powinien być oddalony od oczu na odległość od 50 do 70 cm. Istotne znaczenie ma także jego kąt nachylenia, aby górna krawędź ekranu była na wysokości oczu lub nieco poniżej. Nie można dodatkowo zapominać o jasności. Tutaj istotne są osobiste preferencje, ważny jest jednak balans, aby nie musieć wytężać wzroku, ale jednocześnie światło nie było zbyt jasne i męczące.
Odpowiednia dieta
Nawet najlepsze krople do oczu i ćwiczenia na dłuższą metę zdadzą się na niewiele, jeśli o wzrok nie będziemy dbać dzięki diecie. Dobra dieta to bowiem doskonały sposób, aby zachować narząd wzroku w dobrym stanie przez dłuższy czas i to nawet w sytuacji codziennej pracy przed komputerem.
Co powinna zawierać? Specjaliści wskazują, że najważniejsze składniki to:
- warzywa i owoce bogate w witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowia oczu, w tym witaminę A, C i E oraz beta-karoten i luteinę. Najlepiej oczywiście spożywać je codziennie w kilku porcjach,
- produkty bogate w kwasy omega-3 pomagające w utrzymaniu stabilnej warstwy łzowej. Takie produkty to jednak nie tylko ryby mogące zawierać toksyny, ale również siemię lniane i olej lniany oraz orzechy włoskie,
- produkty pełnoziarniste bogate w witaminy z grupy B.
Na co dzień należy unikać także palenia wyrobów tytoniowych, które drażnią oczy i potęgują problemy ze wzrokiem. Mają w sobie także bardzo dużo toksyn działających niekorzystnie na cały organizm.
-
Regularne wizyty u okulisty
Pracując na co dzień przed ekranem komputera trzeba także pamiętać o tym, aby regularnie odwiedzać okulistę. Pomoże to szybko wykryć ewentualną wadę wzroku oraz rozpocząć jej leczenie. Lekarz z pewnością zaleci też dodatkowe sposoby, które pomogą w dbaniu o wzrok.
Krople do oczu, regularne przerwy i pozycja monitora to kluczowe zasady, jeśli chodzi o dbanie o wzrok. Nie można ich pomijać, zdrowie oczu to bowiem wpływ także na nasze życie codzienne.