INTERWENCJA: Po 30 latach robi się problem…

Wydarzenia

INTERWENCJA: Po 30 latach robi się problem…

06.07.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęło kontrole posesji pod kątem nielegalnego odprowadzenia deszczówki do kanalizacji sanitarnej. - Kiedyś można się było tak podłączyć, wodociągi instalacje odbierały i nikt się nie czepiał, bo nie ma u nas deszczówki, a woda z drogi spływa. Po 30 latach robi się problem – mówią mieszkańcy oburzeni, bo mimo że podłączenie zlikwidowali, otrzymali wezwania na policję…
Deszczówka wpływająca do kanalizacji sanitarnej jest dla PWiK sporym problemem. Kontrole zapowiadane były już od dawna. - Do oczyszczalni średnio na dobę wpływa 3,5 tys. m3 ścieków, podczas deszczu ok. 5 tys. m3 – mówi prezes PWiK Daniel Bogdan. - Średnica kanalizacji sanitarnej jest dużo mniejsza niż deszczowej. Podczas deszczu pompy kanalizacji sanitarnej nie nadążają. W efekcie u ludzi wybija szambo, także u tych, którzy deszczówki nie odprowadzają do kanalizacji sanitarnej. Ludzie dzwonią do mnie i wręcz płaczą, bo zalało np. piec i pytają, co mają teraz zrobić? Jednych nie zalewa woda, ale innych zalewa szambo.
Prezes mówi też o rosnących kosztach prądu wykorzystywanego przez pracujące ze zdwojoną siłą przepompownie. – Poza tym z deszczem spływa wszystko, patyki, piach, pompy stają – dodaje.
PWiK kontroluje posesje, wpuszczając do studni kanalizacyjnych dym. Jeśli wydobywa się z rynien lub kratek przy garażach, jasne jest, że wody opadowe z tej posesji odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej.
W 2016 r. PWiK skontrolowało 172 posesje przy ulicach Bursztynowej, Gwardii Ludowej, Kolorowej, Monte Cassino, Odnowy, Różanej i Traugutta. Okazało się, że deszczówka do kanalizacji sanitarnej odprowadzana jest z 51 posesji. PWiK wysłało do właścicieli pisma zobowiązujące do natychmiastowego usunięcia instalacji. Do nakazu zastosowali się gospodarze 29 nieruchomości. Ze strony pozostałych nie ma żadnej reakcji.
PWiK skierowało więc do prokuratury pismo, w którym opisano zaistniałą sytuację. Wymieniono nazwiska właścicieli wszystkich posesji, w których stwierdzono nielegalne podłączenia, zaznaczając, które osoby zastosowały się do nakazu odłączenia, a które nie.
Policja wzywa jednak wszystkich wymienionych, także tych, którzy pozamykali odpływy deszczówki do kanalizacji sanitarnej. Wezwaniami byli nie tyle zaskoczeni, co wręcz oburzeni: - Przyszło pismo z wodociągów, żeby zabetonować, to zabetonowaliśmy. I nagle przychodzi kolejne pismo, żeby się stawić na komendę. Czego jeszcze szukają?
Policja, póki co, prowadzi pod nadzorem prokuratury postępowanie w sprawie, a nie przeciwko komukolwiek. Nikomu zarzutów nie postawiono. - Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Jak mieliśmy się zachować wiedząc, że łamane jest prawo? Ale jako spółka w stosunku do państwa, którzy się odłączyli, nie mamy żadnych roszczeń – zapewnia prezes. – Napisaliśmy zresztą wyraźnie, kto się odłączył, a kto nie.
Mieszkańcy pytają, w jaki sposób mają w takim razie odprowadzać wody opadowe, skoro na ich ulicach kanalizacji deszczowej nie ma?
- Przecież domy według planów budowaliśmy. Były wszelkie odbiory.
- Kiedyś można się było tak podłączyć, wodociągi instalacje odbierały i nikt się nie czepiał, bo nie ma u nas deszczówki, a woda z drogi spływa. Po 30 latach robi się problem.
Problem zrobił się jeszcze większy po ostatnich ulewach, kiedy woda zalała garaże.
– Gdzie ona ma teraz iść? – zastanawiają się rozżaleni mieszkańcy.
- Skoro nie ma wyjścia z tej sytuacji, to czemu chcą nas jeszcze karać? Przecież to nie jest nasza wina.
Gmina kanalizację deszczową wykonuje przy okazji budowy nowych dróg. A na tym osiedlu uliczki z kostki powstały już wiele lat temu. Trudno sobie wyobrazić, by miasto zrywało kostkę, chcąc zrobić odwodnienie. 
- Zdaję sobie sprawę, że jest to problem, ale wodę opadową trzeba zagospodarować w obrębie własnej działki, wykonać drenaże lub studnie odsączające. Wiem, że ludzie porobili instalacje tak, żeby im garaży nie zalewało, ale nie możemy pozwolić, żeby deszczówkę odprowadzano do kanalizacji sanitarnej – podkreśla prezes PWiK. I zapowiada kontrole w innych częściach miasta.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kłusownik w rękach policji (FOTO)

Kłusownik w rękach policji (FOTO)

Zakładał wnyki w lesie, a na swojej posesji miał narzędzia do wytwarzania następnych. 65-letni kłusownik wpadł w ręce wyszkowskich policjantów. Zgodnie z prawem łowieckim grozi mu kara do 5 lat więzienia.
zobacz więcej
Nie zatrzymał się przed znakiem STOP (FOTO)

Nie zatrzymał się przed znakiem STOP (FOTO)

Kolejne zdarzenie na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego, Geodetów i Zapole. Kierowca dostawczego forda nie zatrzymał się przed znakiem STOP.
zobacz więcej
Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Czy naturalne materiały i technologie budowlane – mające zerowy lub wręcz ujemny ślad węglowy – można zastosować na szeroką skalę przy budowie domu jednorodzinnego lub w inwestycji publicznej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić krok po kroku pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. A przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest to budownictwo, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania.
zobacz więcej
Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważając zmianę systemu grzewczego w swoim domu, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zapewniają komfort cieplny, ale również pozwalają na oszczędności i są przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, technologia, która zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej efektywności i wielu korzyściom, jakie oferuje użytkownikom. Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni, co czyni je niezwykle efektywnym i ekologicznym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, dlaczego warto rozważyć instalację pompy ciepła i jakie korzyści niesie to rozwiązanie.
zobacz więcej