Inauguracja Roku Ligi Morskiej i Rzecznej (foto)

Wydarzenia

Inauguracja Roku Ligi Morskiej i Rzecznej (foto)

03.03.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Wyszkowski Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej zainaugurował obchody Roku Ligi Morskiej i Rzecznej (LMiR). – Tak się złożyło, że LMiR, jako jedyna organizacja w Polsce, ma przyjemność świętować dwa lata z kolei. W zeszłym roku obchodziliśmy 100-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej, w tym roku obchodzimy ogłoszony przez Senat Rok Ligi Morskiej i Rzecznej – zauważyła prowadząca koncert w WOK „Hutnik”. 
- To wyjątkowy rok dla Ligi Morskiej i Rzecznej – podkreśliła prowadząca uroczystość Elżbieta Kasińska, prezes Oddziału Wyszkowskiego LMiR. Powitała obecnych na uroczystości, m.in. wyszkowskie władze samorządowe, burmistrza Pucka Hannę Pruchniewską, duchownych z dekanatu wyszkowskiego, wiceprezesa LMiR Marka Padjasa, Jerzego Dąbrowskiego – działacza LMiR od 1948 r., członków Klubu Żeglarskiego „Spinaker”.
Wyszkowski oddział LMiR systematycznie powiększa swoje szeregi. Znaczki i legitymacje otrzymali: czterej młodzi członkowie – Oskar Furda, Jerzy Lasota, Karol Poplewski i Oliwier Wiśniewski, a także Paweł Różański, Jerzy Puścian i Jerzy Dąbrowski.
Piękne widowisko „Morskie opowieści” przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie, przygotowani przez nauczycielki Dorotę Jastrzębską i Monikę Zieję. 
- Już od dawna o tym marzę, żeby dzielnym być żeglarzem – śpiewały dzieci.
I popłynęły statkiem do Afryki, następnie do Azji (Indie i Japonia) i Ameryki (odwiedziły rezerwat Indian). A po kilkudziesięciu dniach żeglugi wróciły tam, gdzie zostały ich serca, do domu. Występ bardzo spodobał się publiczności, młodzi artyści otrzymali brawa na stojąco.
Dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia LMiR 15 sierpnia z Popowa Kościelnego wyruszyła tratwa „Pielgrzym”, z  biało-czerwoną banderą” na 18-metrowym maszcie. Rejs na Westerplatte, do którego „Pielgrzym” dopłynął 1 września, był pomysłem „Spinakera”, a inicjatywę wspierały samorządy Gminy Wyszków i Powiatu Wyszkowskiego oraz LMiR. Z zainteresowaniem obejrzano nakręcony podczas tego rejsu film „Z Bugiem do Bałtyku”.
Elżbieta Kasińska podziękowała osobom, dzięki którym rejs mógł się odbyć, oraz włodarzom miast nadbużańskich, nadnarwiańskich i nadwiślańskich. Medale 100-lecia LMiR i dyplomy otrzymali: burmistrz Grzegorz Nowosielski, były wicestarosta Adam Mróz oraz członkowie „Spinakera”: Wojciech Chodkowski (pomysłodawca rejsu), Piotr Eychler i Maciej Paradowski.
Wiele ciepłych słów wyszkowianie usłyszeli od reprezentującego burmistrza Nowego Dworu mjr. pil. Czesława Łaszczuka i burmistrz Pucka Hanny Pruchniewskiej.
W finale wystąpił Zespół Rozrywkowy „Dragon” Klubu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie, kierowany przez Beatę Burczak. Zaśpiewał piosenki o tematyce morskiej, a w drugiej części – miłosnej. Również został nagrodzony owacjami na stojąco.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość