Ile kosztuje OC w Twoim mieście?

Wydarzenia

Ile kosztuje OC w Twoim mieście?

26.04.2018
autor: Red.
Jak wiadomo, składka na obowiązkowe OC jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy i zależy od wielu czynników, m.in. od miejsca zameldowania. Jak ono wpływa na cenę ubezpieczenia? W jaki sposób to, gdzie mieszkasz, kształtuje składkę ubezpieczeniową? Odpowiedzi na te pytania poszukujemy w artykule.

Zależność między miejscem zameldowania a ceną OC

Czy wiesz, że OC dla tego samego kierowcy i identycznego auta w jednej miejscowości może być droższe lub tańsze niż w innej? Przykładowo, warszawiacy płacą za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne znacznie więcej niż mieszkańcy podkarpackich wsi. Różnice są naprawdę duże i mogą wynosić nawet 50% ceny polisy, dlatego łatwo obliczyć, że podczas gdy warszawiak musi wyłożyć za OC 1000 zł, kierowcy z niewielkiej, podkarpackiej miejscowości wystarczy 500 zł. Podane informacje można łatwo zweryfikować poprzez całkowicie darmowy, internetowy kalkulator OC. Z czego wynikają różnice w cenie obowiązkowego ubezpieczenia w zależności od miejsca zamieszkania?

Podstawą do wyliczenia składki na OC dla kierowcy jest ryzyko ubezpieczeniowe. Oczywiście im ono wyższe, tym droższa polisa. Jest ono określane przez wiele czynników, m.in. wiek kierowcy, doświadczenie za kółkiem, uzyskane zniżki za bezszkodową jazdę, stan cywilny, liczba dzieci, a także miejsce zameldowania i parkowania pojazdu. Mianowicie praktyka towarzystw ubezpieczeniowych pokazuje, że kierowcy mieszkający w mniejszych miejscowościach płacą mniej za OC niż osoby z dużych miast. Dlaczego tak się dzieje?

Tańsze OC w mniejszych miejscowościach

Co sprawia, że OC w dużych miastach jest droższe niż w małych? Otóż w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie znacznie częściej dochodzi do stłuczek, kolizji i wypadków niż w Ustrzykach Dolnych, Kazimierzu Dolnym czy Zamościu. Poruszanie się autem po miejscowościach o małej lub średniej wielkości jest po prostu o wiele bezpieczniejsze i mniej ryzykowne niż przemieszczanie się w wielkich miastach i najbardziej zaludnionych regionach w Polsce. Z tego powodu mieszkańcy dużych miast są bardziej obciążeni składkami ubezpieczeniowymi.

Jak pokazują statystyki, najtańsze OC jest do kupienia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, a najdroższe w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań. Różnice są znaczne i mogą wynosić nawet kilkaset zł, jak już wspominaliśmy, jednak niezależnie od ceny każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. W przeciwnym razie należy się spodziewać kary za brak OC, która może osiągnąć wartość ponad 4 tys. zł. Zdecydowanie nie warto ryzykować.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość